Cum pregatiti rata ?

Cum pregatiti rata ? | Autor: mari

Link direct la acest mesaj

Buna

Ce retete de pregatire a ratei cunoasteti ? As vrea sa gatesc o rata dar am inteles ca se prepara in mai multe feluri ( mai speciale :) ) , dar din pacate eu nu cunosc nici unul .. :(

Multumesc

Mari

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Eu am facut numai rata la cuptor, bine condimentata si cu garnitura de cartofi natur cu marar. Am niste retete, daca vrei iti pot scrie: rata cu castane, rata cu masline, rata cu mazare, rata cu portocale si rata cu varza. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Eu asa am facut si ne-am lins pe bot de buna ce-a fost:

Cureti rata, o sarezi si piperezi si o pui intr-o tava cu capac daca se poate (in caz ca nu ai, o tava cu pereti inalti pe care poti s-o acoperi cu folie de aluminiu. Ai grija cand o scoti sa nu te opareasca aburii).
In tava pui putin ulei de mazline si o prajesti putin pe ambele parti. Cureti morcovi, telina, ceapa si ardei grasi, le tai in cuburi mari si le adaugi la rata - poti chiar sa le prajesti putin si pe ele. Dupa ce le-ai prajit - nu trebuie sa exagerezi - dai 1-2 cani de supa in tava (eu le fac cu apa fiarta si vegeta) si o bagi acoperita la cuptor. Cand intorci prima oara rata (cam dupa 30 min.) pui si vin rosu ... dupa gust si dupa cat sos mai ai in tava .... ah, si daca vrei si usturoi dupa gust.
Se papa cu legumele din tava sau poti sa faci alta garnitura ... oricum este bestiala!
Pofta buna!

Irinusha - cu minunea de 16 saptamani din burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Babirusa scumpa, scrie tu retetele alea, care taaaaare bine suna. Cred ca mai sunt si alte persoane interesate. Multumim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Rata cu portocale:

1. Se curata rata.
2. Se pun intr-o cratita labele ratei cu un morcov, patrunjel si sare, sa fiarba scazut.
3. Se curata 2-3 portoale mijlocii, se desfac felii, se scot samburii, trebuie sa ramana cat mai intregi. Se pun in interiorul ratei.
4. Se aseaza rata intr-o cratita, cu o lingura de unt/untura si putina zeama strecurata, in care au fiert labele.
5. Se da la cuptor, si se mai unge din cand in cand cu zeama din cratita.
6. In timpul friptului se adauga coaja unei portocale(numai partea galbena)taiata ca taiteii.
7. Cand rata e rumenita, se soate, se taie si se aseaza pe farfurie inconjurata de feliile de portocala.
8. Se serveste cu sos si paine.

SOSUL: se scurge untul din cratita, se pune la fiert la foc iute, adaugand un paharel de vermouth/curacao si cateva linguri de zeama in care au fiert labele. Dau un clocot, si se amesteca putin.

m-am executat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

babirusa in loc de rata se poate face si puiu.eu nu am mincat in viata mea carne de rata .m-ar interesa sa cumpar sa vad cum e dar nu am vazut pe aici rate in magazin numai pe lac.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari spune:

Va multumesc fetelor pt. retete de preparare a ratei :)! Voi incerca sa le gatesc ... sunt convinsa ca sunt delicioase !


Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Eu am mancat rata, de fapt mai mult a fost gustat, dar fac pt. sot care vrea cat mai multe si mai variate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Rata cu mere e delicios credeti-ma eu chiar maine o sa fac daca vreti va dau si voua reteta.

anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari spune:

Am gatit rata dupa reteta Irinusei si intr-adevar a iesit delicioasa! Sunt tentata sa gatesc si in continuare rata si sunt tentata sa incerc retete cit mai variate!

Ane2 , scrie-ne si noua reteta cu mere ....

Multumesc


Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

fetelor care sunteti din usa sa imi spuneti unde gasiti voi carne de rata si cum ii spune la carne de rata, ca si eu as gusta sa vad cum e.help!!!mona78

Mergi la inceput