Marime pampersi

Marime pampersi | Autor: Diana_b

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
Sint o viitoare mamica de 33 saptamini si azi m-am uitat la pampersi sa vad ce si cum ii spun sotului sa cumpere in preajma evenimentului. Poate ma lamuriti voi: marimea 1 este pt. new-born si 2 (mini) este pt. 3-6 kg. Dar daca nou nascutul are 3kg si ceva n-ar trebui sa-i iau marimea 2 ? Si atunci marimea 1 pt. cite kg este ?

Diana si bebelushul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Buna intrebare Diana,
si eu sunt o viitoare mamica in 33 saptamani si am aceeasi problema ca si tine. pe mine m-ar interesa si ce marca de pampersi este mai buna?
Multumim,
Layla-cu BB "dulci" -33 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Buna viitoare mamici...si eu am avut aceeasi problema in iulie cand am nascut...eu personal nu am gasit marimea 1 dar oricum marimea 2 asa cum ati vazut si voi este ptr.3-6 kg...sint perfecti ptr.noi-nascuti, care in mod normal au o greutate de cca 3kg la nastere, iar pampaersi din experienta mea este bine sa fie un pic mai mari, mai lejeri...o sa aveti surpriza sa vedeti ca atunci cand bebei au 4-5 kg marimea 2 este deja mica..asa ca veti trece la marimea 3.
In legatura cu marca este absolut sigur ca PAMPERS este cea mai buna, ...eu nici nu am incercat altceva dar sint f multumita de Pampers.

va pup si nasteri usoare si bb sanatosi
Carmen si Maya Alexia
www.community.webshots.com/user/carmenmaya

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

nu mai stiu pentru cate kg este marimea 1 la Pampers, dar cred ca sunt de fite! marimea 2 este indicata si ca si carmen, noi suntem multumimti de pamersii de la Pampers! nu ne-am iritat nici macar o data!

nastere usoara fetele!
bobi si bb andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Pe linga mamici "burtici" iaca si una "ex-burtica"! adica eu ,mai fetelor ascultati aici la "baba"! chilotei s-au scutecele de unica folosinta (va rog sa ma iertati ca nu spun pemparsi)se cumpara in functie de greutatea bebelusului ,nu marimea 1,2 s-i tot asa!aici la noi la vizita de 8 luni medicul ne spune cam cit cintareste bebelusul si poti aprecia deja cam ce chilotei trebuie sa-i cumperi ,daca acolo nu se face asa nu-i baiu ,ca doar banuesc ca taticul va fi primul care va afla vestea nasteri cit e bebita de greu de lung si toate celelalte ,asa ca poate sa se duca sa cumpere imediat dupa aceia ,daca vreti sa fiti pregatite cu totul insa,incercati sa aflati spre luna a 8-a cind se face ultima ecografie cam ce greutate aproximativ are bebe,daca nu se poate afla inainte atunci aprovizionativa si voi doar cu citeva bucati de o o marime rezonabila si asteptati sa luati restul dupa aceia,stiu ca nu e perfecta logica mea in toate conditiile dar trebuie sa va orientati si voi in functie de situatie ,eu nu mi-am batut capul cu problema asta pt ca aici in maternitate dau cite un pachet de chilotei la fiecare mamica in parte iar ce ramine cind se iese din maternitate se da acasa ,acum sa nu intelegeti ca o spun ca pe o lauda caci nu este ,sper ca v-am lamurit un pic si mai ales sper sa aveti nasteri usoare si bebelusi sanatosi,din tot sufletul,

Aura&Luca,20 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Copiii mei au avut 3.700 si 4 Kg, asa ca nici nu m-am gandit sa ma chinui sa gasesc marimea newborn(ca nu prea am vazut pe la noi). Am inceput direct cu mini si n-a fost o problema. Eu n-am fost prea multumita de Pampers. Am luat si eu, ca am zis sa cumpar ce-i mai bun pentru copii, dar de multe ori gaseam copii uzi. Nu-mi placeau nici pentru ca se umflau foarte tare in comparatie cu alte tipuri de scutece. Si in plus, fetita mea cea mica era iritata rau de 2 saptamani si nu-i trecea cu nici o alifie, dar a doua zi dupa ce i-am schimbat tipul de scutec(am trecut la Happy) nu mai avea aproape nimic. Cred ca depinde si de pielea fiecarui copil.Probabil ca la inceput e mai bine sa iei cantitati mici din fiecare tip ca sa poti sa le probezi

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri. Sinteti tare dragute. Acum stiu ce marime sa-i iau. In legatura cu marca, mi-a spus un coleg mai tatos de la servici sa nu-i iau cantitati prea mari dintr-o singura marca la inceput ci sa vad cum se comporta pielicica lui la diverse marci si ma opresc la aia care ii place (sau imi place) mai mult.

Pupici.

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e-Marius spune:

Buna,

Pentru un bebe de 3 kg +/- 500 grame marimea ideala de scutece absorbante Pampers este 1 (newborn). Intr-adevar, marimea aceasta este pentru prematuri si pentru nou-nascuti si ei spun ca e buna de la 2 kg la 5kg, dar e bine sa-i folosesti doar pana la 4 kg.

Daca ii scoti unui bebelus de 3,350 kg un Pampers masura 2 si ii pui unul masura 1 realizezi ca acesta din urma ii vine ca manusa, iar masura 2 este mare, pustiul pare "de capatat" cu M2.

Acuma, desi sunt mai buni masura 1, problema e ca in Romania nu se gasesc prea usor: acum cativa ani au fost scosi "din productie" de Procter & Gamble de la unitatea de productie pentru Europa de Est din Polonia (din motive comerciale).
Prin urmare, cei adusi acum in RO sunt din import din Occident, la o calitate si un pret mult superioare celor pe care ii gasim de obicei pe piata romaneasca (fabricati in Polonia)
Un loc unde se gasesc (uneori! nu au intotdeauna!) este LaFourmi din subsolul magazinului Unirea.

Masura 2 este mare pentru un bebelus de 3kg - 3,5 kg.
Pe la 3,800 incepe sa mearga, dar abia la 4 kg se potriveste intr-adevar.
Desi pe ea scrie ca e pentru bebelusi de la 3 la 6 kg, de fapt extremele nu se incadreaza: pentru cei de 3 kg sunt mari si pentru cei de 6 kg sunt prea mici (de la 5,200 - 5,300 situatia devine "stramtorata", iar pe la 5,5kg iti chinui copilul deja cu M2, trebuie sa treci la m3). Masura 2 este ideala pentru intervalul 4-5 kg.
Si, in general, poti lua drept regula: daca scrie ca e pentru 3-6kg, foloseste-l in intervalul 4-5kg.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

N-am folosit niciodata newborn. Am inceput cu 2 si am luat apoi intotdeauna mai mari decat scria pe pachet, ca nu se mai potriveau pe popneata mandarinei care crestea precum cozonacelul. Folosirea unui pampers mai mare este indicata si pentru ca tine copilul mai cracanat si scade riscul displaziei de sold. Cel putin asa ne-au zis noua pediatrul si ortopedul.
Pupici,
nadina si carina-mandarina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Noi am folosit pampers nr. 2. Cred ca e bine sa cumperi la inceput mai putini si sa testezi mai multe marci. Noi am incercat tot ce e pe piata si pana la urma cel mai bine s-a simtit in pampers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Stiam ca diferenta dintre pampersii new-born si nr.1, este doar ca la new-born, au bentita de sus un pic decupata in zona ombilicala, pentru a nu deranja micutul in perioada pana ii cade buricul.


Mergi la inceput