alergie antibiotic?

alergie antibiotic? | Autor: Luizax

Link direct la acest mesaj

Alex a facut sapt. trecuta temperatura si roshu-n gat. I-am dat antibiotic si i s-au umflat okii, iar dupa fro 4 zile i-au iesit si bubitze asha ca i-am dat claritine si i-au trecut imediat. Acuma faza e ca are ceva alb pe limba...si nujtu ce-ar putea fi. De la jumatea limbii spre gat e acoperita cu ceva alb.....Aveti idee de asta? Si care-i faza cu alergia la antibiotic? are frun bebel kestia asta?

Luizax - karkotash shef!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Luiza e primul lui contact cu antibioticele?
Antibioticele pot da candida, poate asta e motivul pentru care are limba alba...

Raluca si Ilinca (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

luizache...maria a facut alergia asta prima data cand i-am dat ospamox...a facut bubitze pe tot corpul si dr mi-a zis ca e alergie. Am intrerupt imediat tratamentul si au disparut si bubitzele. Oricum apucasem sa-i dau doar o zi.

Pupice la Alexutzu si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Antibioticele pot da astfel de reactii, pentru limbuta alba poti folosi glicerina boraxata, ii faci badijonari in gurita de 2-3 ori pe zi. E dulce, cred ca o sa-i placa.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Da ma puii mei....Ospamox a luat si Alex. pfffffffffffffffui. Dar ce fac cu limba acuma?
Da, e prima oara cand ii dau antibiotice.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ei Luiza, intai certi medicul (trebuia sa-i faca testare inainte de administrarea ampicilinei) si-l anunti ca Alex e alergic la Ospamox adica la ampicilina...de retinut!
Pentru limba, badijonari cu glicerina boraxata sau Nystatin. Succes!

Raluca si Ilinca (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Nystatin am folosit si noi pt. limbuta si este eficient. Badijonari de 3-4 ori pe zi.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

iar i-au iesit bubitze pe fatza, offffffffffffffff, ce-o avea?Ca antibiotic nu-i mai dau....

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Doar pe fatza? Poate va face o surpriza cu ceva rubeola/rujeola ...cu dr. ai vorbit?

Raluca si Ilinca (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Pai ce rubeola e asta...ii ies bube..ii trec si ii mai ies peste 3 zile??!! offfffffffffffffffffff
Am vorbit acu cu doctorul si a zis ca nare cum safaca pojar si alte astea pt. ca e vaccinat..pfff

quote:
Originally posted by Raluca

Doar pe fatza? Poate va face o surpriza cu ceva rubeola/rujeola ...cu dr. ai vorbit?

Raluca si Ilinca (1 an si 9 luni)



Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Si noi am patit de la antibiotic sa se faca gurita alba inauntru. Si doctoritza ne-a zis ca-i normal si sa-i dam cu Dactarin gel oral (asa se cheama in Belgia - acuma nu stiu daca se gaseste acasa). Este ca o ciupercuta de la antibiotic si s-a transmis prin urina de s-a oparit la fundulet. Si ne-a dat tot Dactarin dar crema pentru fundulet.

Cu bubitele pe fata ... noua nu ne-au iesit asa ... poate ar fi bine sa consulti un alt doctor, o alta parere ...

Sanatate !
Simona

Mergi la inceput