Inseminare artificiala [IAS] 2

Inseminare artificiala [IAS] 2 | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Continuarea......

AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Madalina inca o data bafta maine!

Si tot bafta si fetelor care asteapta!

Hai sa va povestesc ceva, ieri am facut shoping..si mi-am cumparat niste lucruri tare dragutze....cu care sa ma imbrac cand ma duc la intalnirea cu bebelusul, respectiv la inseminare saptamana viitoare, ca doar trebuie sa ma fac frumoasa(mai mult decat sunt de obicei)ca sa ma placa si sa vina.

Oare am innebunit??



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

si eu am facut la fel sambata
m-am machiat(nu fac asta tot timpul),m-am imbracat frumos si cu foarte multa buna dispozitie am mers la spital.
dr. mi-a zis ca ne prezentam foarte bine(cu sotul nu a fost niciodata problema,este bun de donator)
asa ca sunt foarte optimista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asa, Cornelia..eu dupa ce luam Progesteronul (ca e utrogestan sau Duphaston sau altceva) la cateva zile temperatura se stabiliza undeva la valoarea de 37.0-37.1 luata cu termometru digital. La cateva zile dupa ce opream pastilele.temperatura mai statea cateva zile,minim 2 zile ..dupa care vedeai clar .daca incepea sa scada iti vine menstruatia.
Dar tie de ce ti-a dat sa iei asa de multe? 4/zi?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cornelia sa inteleg ca esti in asteptare.....cate zile sunt?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

nu stiu de ce mi-a dat atat de multe pastile probabil pentru ca am mai pierdut doua sarcini sau in raport cu greutatea corporala,nu stiu
inseminarea am facut-o sambata 1.11.2003 deci mai am de asteptat 8 zile si pe urma fac testul de sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

in legatura cu temperatura am o intrebare
daca s-a prins nu ar trebui sa fie mai ridicata?


anis tu cand faci inseminarea?
de cate ori ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Mult succes fetelor care au facut sau urmeaza sa faca inseminarea.. ma bate gandul sa mai incerc si eu, daca nici luna asta nu se intampla nimic.. eu am mai facut o inseminare in martie, cu dr Cocei, dar nu a fost sa fie.
Anis, am si eu o intrebare ptr tine, te rog.. eu sunt in aceeasi situatie, am trompe exagerat de lungi si f. subtiri, insa eu mai am si endometrioza + prolactina mare.. tie ti-a recomandat dr. inseminare? pe cale naturala, nu ar fi sanse? sotul meu are spermograma in valori normale.. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cornelia, eu fac prima inseminare saptamna viitoare.

Sincer mi se pare foarte mult 4/zi....in fine o stii dr ceva.Nu are legatura cu greutatea.La analize cat ti-a iesit progesteronul in ziua 21-a?
Ce stiu eu e ca, atunci cand iei progesteron, temperatura nu mai e relevanta ..ia se stabilizeaza la o valoare pe care o ai tu in mod normal, sau o valoare optima...37-37.2, in caz de implantare se prea poate sa mai creasca temperatura , vei vedea sigur cand o sa opresti medicamentul..va creste pt ca organismul va produce o cantitate mare de progesteron.

Cornelia, sa speram ca va fi cu ochisori!
Bafta!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cali,
Se pare ca la tine e mai complex....datorita prolactinei mari si mai ales a endometriozei.In ce stare e , endometrioza? Deci, cred ca ti s-a spus ca sansele tale sunt asa cum sunt, nu?

Da si eu am trompele lungi si f subtiri, iar sotul la spermogarma nu sta stralucit, mai ales ca cei mai valorosi spermatozoizii (cei de care as avea eu nevoie,ca sa aibe viteza sa parcurga trompele alea super lungi)sunt cei f mobili si el are 30%..tine tratament...in rest ok.

Mi s-a recomandat clar inseminarea , pt ca pe cale naturala, ar trebuii sa fiu fffffffff norocoasa ca sa reusesc.

Saptamana viitoare o fac, tot cu Dr Cocei.

Cali,tu la ce dr esti?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

multumesc Anis si tie la fel
Cali si eu am sau am avut endometrioza si este cauza de sterilitate.
am facut 3 inseminari si nu au reusit
dr.mi-a facut laparoscopie pt.o trompa infundata(s-a dovedit a nu fi infundata) si mi-a descoperit endometrioza si a rezolvat-o(a ars-o cu laserul) dar exista posibilitatea revenirii ei,de aceea a trebuit sa fac cat mai repede inseminarea.si sotul se prezinta bine,chiar foarte bine

Mergi la inceput