Informatii despre Hamburg

Informatii despre Hamburg | Autor: diafera

Link direct la acest mesaj

Cine poate sa-mi dea informatii despre Hamburg? In perioada revelionului , eu si sotul meu am dori sa mergem intr-o excursie acolo. M-am mai uitat pe internet, am gasit ceva poze...dar m-ar fi interesat parerea cuiva care a mai fost acolo.. sau care locuieste chiar acolo. Cum este orasul...ce obiective turistice ar fi de vizitat?

Auras

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Din cate stiu eu nu sunt chiar multe fete din Hamburg, chiar f f putine. Eu locuiesc pe o insula la vreo 200km de Hamburg si ajung acolo ori de cate ori trebuie sa mergem in aeroport sa calatorim(eu si sotul) sau sa asteptam pe cineva care ne viziteaza. Sau ma rog alte chestii: consulat, magazine, prieteni. Mai mereu am fost pe fuga asa ca nu pot sa-ti dau prea multe amnunte despre obiective turistice, dar asa in general e un oras foarte frumos, viata de noapte e super, bine daca esti adepta locurilor de genul asta:) Oricum mai asteapta raspunsuri de la fete care stiu sa te indrume mai bine.Si bine cred ca ar fi bine sa explici cam ce te-ar interesa sa faci in aceasta perioada, un oras mare iti da o groaza de posibilitati.Iti urez un sejur placut:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

O sa scriu pe scurt pentru ca timpul nu-mi permite deocamdata sa scriu mai mult. Ce merita vazut:
-portul, eventual puteti sa faceti plimbare cu vaporase care tin de societatea de transport in comun HVV(biletul e valabil pentru toate mijloacele de transport, inclusiv vapor)daca considerati ca un tur de port cu vaporasele private e prea scump(parca 9 euro de persoana). Daca tot am atins partea cu biletul va recomand sa va cumparati bilet valabil toata ziua, imi scapa acum denumirea dar e valabil pentru 5 persone si costa in jur de 7,5 euro.
-chiar langa cladirea portului este un tunel prin care se poate trece pe jos(nu costa decat pentru masini), tunelul nu cred ca are mai mult de 300-400 m)si va duce pe una din insule, Steinwerder. De pe insula veti putea admira portul sau puteti merge la un musical in cladirea "König der löwen".
-tot in zona portului este si Speicherstadt, cel mai mare complex de depozite din lume, unde puteti de ex. vizita muzeul mirodeniilor
-Reeperbahn, celebra strada de distractie a marinarilor, e tot in apropierea portului. Aici veti gasi multe cluburi, sexi-shop-uri, muzeul erotic, etc.
-Fischmarkt, o piata de legume zarzavaturi si nu numai care se poate "vizita" doar duminica dimineata intre ora 4-11. La ora 4 apar deja vanzatorii dar si primii clienti care probabil ca se intorc de pe Reeperbahn. Cel mai "interesant" e intre 9.30-10.30 cand vanzatorii disperati incearca sa-si vanda marfa ramasa, se fac reduceri mari de preturi iar la sfarsit chiar se arunca posibililor doritori marfa ramasa.
-biserica Sf. Mihail in stil baroc, se poate urca in turnul bisericii si vedea de sus orasul;
-primaria;
-o plimbare in jurul Alsterului, un fel de lac interior;
-pentru cumparaturi sau doar admirat vitrine recomand Mönckebergstrasse.

Mai convingatoare cred ca sunt niste fotografii, le gasesti la adresa:
http://www.hamburg-magazin.de/ak_hh-bilder.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Hamburg City Guide in engleza:
http://cityguide-europe.com/de/hamburg/

Mi-am amintit intre timp cum se numeste biletul respectiv: Familienkarte sau Gruppenkarte, sambata si duminica e valabil toata ziua dar de luni pana vineri e valabil abia incepand cu 9 dimineata si mai exact costa 7,40

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Noi locuim chiar in Hamburg.
Osolita a descris foarte bine ce poti sa vezi pe aici. Ar mai fi de adugat ca in perioda sarbatorilor, muzeele nu cred ca sunt deschise, in magazine e aglomeratie mare, pe 1 Ianuarie e totul inchis. Pe aici vremea e cam ploioasa, dar nu e prea frig...
Mai poti citi cite ceva pe www.hamburg.de.
Poti sa ma mai intrebi ce vrei sa mai stii .
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

quote:
Originally posted by osolita

O sa scriu pe scurt pentru ca timpul nu-mi permite deocamdata sa scriu mai mult. Ce merita vazut:
-portul, eventual puteti sa faceti plimbare cu vaporase care tin de societatea de transport in comun HVV(biletul e valabil pentru toate mijloacele de transport, inclusiv vapor)daca considerati ca un tur de port cu vaporasele private e prea scump(parca 9 euro de persoana). Daca tot am atins partea cu biletul va recomand sa va cumparati bilet valabil toata ziua, imi scapa acum denumirea dar e valabil pentru 5 persone si costa in jur de 7,5 euro.
-chiar langa cladirea portului este un tunel prin care se poate trece pe jos(nu costa decat pentru masini), tunelul nu cred ca are mai mult de 300-400 m)si va duce pe una din insule, Steinwerder. De pe insula veti putea admira portul sau puteti merge la un musical in cladirea "König der löwen".
-tot in zona portului este si Speicherstadt, cel mai mare complex de depozite din lume, unde puteti de ex. vizita muzeul mirodeniilor
-Reeperbahn, celebra strada de distractie a marinarilor, e tot in apropierea portului. Aici veti gasi multe cluburi, sexi-shop-uri, muzeul erotic, etc.
-Fischmarkt, o piata de legume zarzavaturi si nu numai care se poate "vizita" doar duminica dimineata intre ora 4-11. La ora 4 apar deja vanzatorii dar si primii clienti care probabil ca se intorc de pe Reeperbahn. Cel mai "interesant" e intre 9.30-10.30 cand vanzatorii disperati incearca sa-si vanda marfa ramasa, se fac reduceri mari de preturi iar la sfarsit chiar se arunca posibililor doritori marfa ramasa.
-biserica Sf. Mihail in stil baroc, se poate urca in turnul bisericii si vedea de sus orasul;
-primaria;
-o plimbare in jurul Alsterului, un fel de lac interior;
-pentru cumparaturi sau doar admirat vitrine recomand Mönckebergstrasse.

Mai convingatoare cred ca sunt niste fotografii, le gasesti la adresa:
http://www.hamburg-magazin.de/ak_hh-bilder.htm




Tu locuiesti cumva in Hamburg? Poate ne vedem daca stai pe-aproape.
Ai descris f. bine ce e de vazut pe aici.

Cristina si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

Fetelor nici nu stiti ce bucurie imi faceti!
Noi vom veni la Hamburg printr-o orgnizatie din Franta, Taize, care organizeaza de doua ori pe an intalniri intre tineri credinciosi din toata lumea. Una din intalniri se desfasoara iarna, in diferite orase ale Europei iar cea de a doua vara.. chiar la Taize , in Franza. Am fost pentru prima oara la o astfel de intalnire, anul trecut, in iarna, cand s-a organizat la Paris. Vara nu am mai putut merge.. insa ne-am propus sa mergem de fiecare data cand avem ocazia. In aceasta iarna se organizeaza la Hamburg. Ne face placere sa mergem. Imi pare bine ca mi-ati trimis aceste adrese... am sa ma documentez in amanunt...cu siguranta va voi mai cere informatii...
va pup, Auras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

diafera, daca mai intrebari, iti raspund cu placere. Cristina, iti scriu pe PM.

Mergi la inceput