La gradinita

La gradinita | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Astazi, educatoarea lui Andrei s-a plans la mama mea ca Andrei nu prea vrea sa coloreze.
A avut un desen facut din puncte sub forma de copil. Ei trebuiau sa uneasca punctele si apoi sa coloreze imbracamintea copilului in diferite culori. Andrei al meu a colorat totul o culoare si a cam mazgalit.
Azi dimineata, educatoarea i-a aratat desenul mamei mele (ca ea il duce la gradinita) si a intrebat-o foarte mirata: "Andrei nu stie sa coloreze, nu l-ati invatat niciodata acasa, ca doar e la grupa mare?"
Pe mama mea au deranjat-o aceste vorbe( si pe mine) ca doar de asta il duc la gradinita, sa invete sa scrie, sa coloreze, sa picteze.
E normal sa ne reproseze ca nu l-am invatat noi?
El a fost crescut de mama mea pana acum, l-a mai pus si ea sa deseneze, sa coloreze dar stiti si voi cum e cu bunica.
Ce credeti ca i-a raspuns mamei?
"Sunt foarte multi copii si nu avem si noi timp sa ne ocupam de fiecare in parte".

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Educatoarea aia e cam fraera.......cum adica n-are timp sa se ocupe.....pai shatunci...de ce il mai duci la gradi? ca sa ce?
Ia s-o intrebi: cucoana.eu de ce dau bani aici? ca sa-mi zici ca n-ai timp de el sau ce? (si-a cam dat singura cu paru'n cap cu afirmatia asta...).

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Am patit-o si eu cu educatoarea Dianei, chiar a atins-o pentru ca nu stia ce face planta cu ajutorul radacinii (avea vreo 4 ani pe-atunci). A doua zi m-am dus si am discutat cu ea , am intrebat-o ce trebuie sa stie copilul de-acasa si daca stie tot, la gradinita ce mai invata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Nu este normal sa va reproseze ca nu l-ati invatat voi acasa. Chiar daca sunt copiii multi in grupa, este datoare sa-i arate fiecarui copil in parte cum sa procedeze. Si apoi nu esti tu vinovata ca sunt multi copiii in grupa, ceea ce nu este corect.Intreab-o cati copiii era normal sa fie si de ce sunt multi. S-ar putea ca a doua oara sa nu-ti mai reproseze ca nu ai invatat copilul acasa.
In alta ordine de idei, sa stii ca Ana a fost crescuta de mine si cand am incercat sa o determin sa invete cateva litere nu am reusit.Am la servici o colega al carui nepot are 3 ani si jumatate si recunoaste literele,iar fiica-mea stie doar doua litere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Draga Mirela,

Am un raspuns foarte scurt si la obiect.
Schimba-i gradinita.

Am avut si eu o situatie asemanatoare acum un an, iar de anul acesta din septembrie l-am mutat la alta gradinita unde este mult ... mai bine.
Nu trebuie sa te pui cu ele pentru ca este mai rau pentru Andrei, asa ca analizeaza repede problema pana nu se obiesnuieste el foarte mult in acel loc.
Este primul an de gradinita ?

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Si eu ti-as recomanda acelasi lucru ca si Oana; intereseaza-te unde e o gradinita buna dar care sa fie cit de cit si aproape de unde locuiti sau de unde il ia mama ta; e cel mai bine pentru voi si in special pentru Andrei.

narcisa + Patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Da Oana este primul an la gradinita. Si este de fel un copil mai rasfatat, mai cu personalitate ca sa spun asa. A fost crescut de mama mea si nu prea stie de rusine, de pedepse. Probabil din cauza asta se comporta asa. Dar ma rog, asta nu-i o scuza pentru educatoare.
De mutat nu prea ma indur, pentru ca e o gradinita buna, s-a obisnuit cu copiii, de educatoarea cealalta sunt foarte multumita (are 2, una dimineata, una dupa masa), se ocupa de ei in privinta mancatului, mancarea este foarte buna, are 2 ingrijitoare (cele care ii ajuta la masa si la wc) foarte dragute si sufletiste.
In mare sunt multumita de aceasta gradinita, in afara problemei cu aceasta educatoare (care din alte puncte de vedere se poarta bine cu copiii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

N-ar trebui sa aibe nici o legatura cu faptul ca, e cum zici tu un pic mai rasfatat; asta ar insemna aici in Germania o problema pt. toti copii; in general la virsta asta majoritatea au o proprie personalitate pe care si incearca s-o arate.
Dar daca nu vrei sa-l dai la alta gradinita, parerea mea uita pur si simplu acest incident; poate a avut si ea o zi mai proasta si a vrut sa-si dea putina importanta; e spre binele lui Andrei sa treci cu vederea, altfel evtl. discutii ar putea duce la subtile consecinte din partea ei asupra copilului.
toate cele bune

narcisa + Patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Daca iti este greu sa renunti la gradinita, atunci treci peste aceste "vorbe" dure ale educatoarei, dar nu o lasa sa te "incalece".
Incearca sa fi mai atenta cu ea... eu știu ?

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Si eu cred ca e mai bine sa-i schimbi gradinita sau daca nu ti-e usor mai bine las-o in plata Domnului pe educatoare ca nu stie nici ea ce vrea?!!
Daca asa raspunde inseamna ca numai educatoare nu e!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Nu te mai intreb daca este sau nu de stat gradinita respectiva, ca, m-am convins, aproape peste tot este la fel. Poate asteapta "ceva" de la voi, te-ai gindit? Sper sa nu jignesc pe nimeni, dar daca nu le dai e jale mare! Dupa aia sa o vezi ce se inmoaie...

Carmen si Ionut

Mergi la inceput