Ajutor!

Ajutor! | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

nu mai am lapte suficient. de fapt,uneori am,alteori nu!am cumparat formula,milumil 2.dar problema mea este ca alexandra nu stie sa suga cu biberonul.si pare ca nici nu vrea sa invete...

sunt aproape disperata!nu stiu ce sa ii fac.azi am incercat si tetine din silicon,si din cauciuc,i-am dat si din canuta de-aia cu cioc...

mai mult curge pe afara decat in gatul ei!si e si mai nasol cand se enerveaza!atunci chiar ca dezarmez.

acum ma simt vinovata ca nu am mancat si baut bine cum imi spunea toata lumea...

cum sa o invat sa pape din biberon???va rog,ajutati-ma!

peste exact 10 zile implineste 4 luni!trebuie sa invete si ea sa foloseasca o tetina,nu?dar cum???


alexandra mare & alexandra mica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna Alexandra
Eu l-am invatat pe Julian sa manance din sticla astfel: Mulge un pic de lapte de la tine si pune intr-o sticla si dai sa suga, o sa simnta gustul laptelui tau si o sa il bea... dar nu inceta sa alaptezi inca pentru ca s-ar putea sa fie traumatizant pentru copilul tau sa dispara brusc pieptul din alimentatia ei. Ii dai sa suga, ii mai dai cu biberonul si in 2- 3 zile se invata. Daca nu ii place acel tip de formula mai inearca altele... poate ca o sa gasesti una cu gust mai bun :). Biberoanele ce le folosesti la sticla nu trebuie sa tot alterneze intre silicon si latex. Daca ai suzeta din silicon atunci foloseste tot silicon pentru ca este asemanator materialul in guritza ei si nu o sa il arunce afara.
Alte sfaturi in privinta biberonului de la sticla:
- daca ai sfarcurile turtine foloseste un biberon cu gat scurt;
- daca le ai bombate unul cu capat gros;
- acuma vezi si tu ca sunt o varietate de biberoane asa ca nu te da batuta si nu fi suparata ca nu este vine ta.
Alta metoda sa o inveti sa suga este: O pui la san si o lasi sa traga de cateva ori, si dupaia incet ii pui biberonul in gura si ea de fomica ce ii este o sa traga de cateva ori si o sa ii prinda gustul si acelei formule. Bafta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

lasa-l pe daddy sa ii dea. de la tine asteapta sinul si nu un biberon, drept care iti arata ca deocamdata are nervii mai tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Al meu cel mic (1 ani si 3 luni) nu stie ce e aia tetina de biberon. Pur si simplu a refuzat biberon si suzeta. Am reusit sa-l intarc la 1 ani si doua luni, dar mi-a fost foarte greu.
Daca ii dai formula, sigur se va intarca mai devreme. Cu cat suge mai des, cu atat vei avea mai mult lapte.Dupa supt incearca sa-ti mai storci sanii ca sa se goleasca si la suptul urmator sa fie mai mult.
Sanatate multa si rabdare de fier,
gabriela si baietii

Mergi la inceput