Despre vaccinuri

Despre vaccinuri | Autor: Lia

Link direct la acest mesaj

Postat de Bebetica:
Este recomandat un vaccin varsta pentru 8-9 luni . Le-am facut pe cele de de la 2-4-6 luni gratuite,dar am auzit ca mai sunt si altele pentru varste mai mari. Exista mai multe tipuri pe categori de varsta ? Cum se numesc ? Ce previn ? Cine ma poate ajuta sa aflu acest lucru ! Am intrebat pediatrul si nu m-a prea convins ?

Multumesc,

Ioana si BB Stefan Dimitri

Postat de Marianar:
Mie mi-a recomandat pediatrul sa-i fac dupa varsta de 1 an vaccinul TWINRIX HEPATITA A si B.
Vladut implineste 1 an pe 12 iulie si pana acum i-am facut vaccinul de 2, 4, 6 luni atat. A zis ca dupa 1 an sa il vaccinam optional!
Pupici!

Mariana & Vladutz


Postat de manu0202ro:
Cand am plecat din spital pe 3 ianuarie 2003 mi-au dat si uncarnet de vaccinari unde sunt trecute toate vaccinurile obligatorii. Iata ce scrie dupa varsta de 6 luni:
1. La 9-12 luni vaccinare antirujeolica
2.la 12 luni vaccinare antidifterica, antitetanica,antipertussis si antipoliomielitica
3. la 30-35 luni vaccinare antidifterica, antitetanica si antipertussis
4.la 7ani sau clasa 1 vaccinare antirujeolica, antidifterica si antitetanica
5. la 9 ani vaccinare antipoliomielitica si antihepatica B
6. la 14 ani vaccinare antituberculoza, antidifterica si antitetanica

Noi tocmai ca am facut la bebe Miruna- Ioana vaccinul de 6 luni si dr ne-a programat deja pt urmatorul, fara sa o intreb eu, deci se face tot gratis si obligatoriu.
Pupici in talpici bebe Miruna si mami Manu


Postat de Marianar:
Doar cele trecute pe carnet sunt gratuite si obligatorii, dar exista si alte vccinuri care sunt optionale si care se platesc (de ex. Twinrix pt. hepatita A si B costa aprox. 400.000, Havrix doar pt. hep. B costa aprox. 500.000, pt. rahitism, etc).
Pupici!

Mariana & Vladutz







Lia&Andrew

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

POSTAT DE ACS:
Cat timp pot face bebelusii febra dupa vaccinare?
Micuta mea a facut ieri vaccinul de 1 an si azi dimineata mai avea putina febra. E cazul sa ma ingrijorez (de fapt sunt deja :)) si sa sun la doctorita?

Multumesc,
Manuela

POSTAT DE EMILIA:

Dupa 24 de ore ar trebui sa dispara febra de la vaccin.
Nu mai stiu daca antirujeola se face la un an. Ce stiu insa este ca baietelul mau a facut chiar o forma usoara de rujeola de la acest vaccin, dar nu mai tin minte daca la un an sau la zece luni. Am retinut vaccinul pentru ca a fost singurul dupa care am avut probleme. Febra a durat vreo trei zile si a avut chiar si o usoara eruptie a patra zi.
Sanatate multa!


POSTAT DE MARIANAR:

Vaccinul antirujeola se face la 1 an si 1 luna, inainte se facea intre 9-11 luni. Medicul mi-a zis ca febra postvaccinare poate dura 1-2 zile, daca depaseste 38 sa-ti faci probleme.
Multa sanatate!

Mariana & Vladutz

POSTAT DE ANA71:

Nu este cazul sa te ingrijorezi. Reactia dupa vaccinul Di-Te-Per poate dura pana la 72 ore. Si baietelul meu (are cum 3 ani si jumatate) facea reactie (uneori si 48 de ore dupa vacinare). Pediatrul lui spune ca este foarte bine sa reactioneze asa.
Daca i-ai facut antirujeolicul, din cate stiu reactia apare dupa vreo 3 zile si poate fi febra mare si dupa vreo 2-3 zile ceva eruptie. Baiatul meu a facut o reactie urata dupa acest vaccin antirujeolic.
Deci pune-i antitermice si comprese reci la locul injectiei.

POSTAT DE MAMICA DULCE:

nu trebuie sa.ti faci griji asa repede,difera de la copil la altul...
de exemplu marc nu a avut nici un fel de reactie la nici unul dintre vaccinuri,dar alti copii au facut febra .
ceea ce poate aparea este o stare de nervi si sclifoseala urlatoare ..chiar si o saptamana dupa vaccin.
multa sanatate si pupici



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

VACCIN IMPOTRIVA VARICELEI
Postat de ANA71:
Ati facut copilului un astfel de vaccin? La ce varsta?Ce parere au pediatrii copiilor vostri? Da imunitate pe viata? Are efecte post vacinare? E adevarat ca in unele tari este obligatoriu?
Baietelul meu (3 ani si jumatate) o sa mearga la toamna la gradinita si am inteles ca boala asta este foarte urata. Ce parere aveti, sa-i fac vaccinul?
Multumesc mult !!

POSTAT DE IOMI

Eu i-am facut lui bb vaccinul la 1 an jumate, dupa recomandarea . Este o singura doza. Nu a a vut nici o reactie (desi dupa alea obligatorii de la dispensar a cam facut febra!!), dar pretul e cam piperat, parca peste 1 milion.
Daca ai posibilitate sa il cumperi, nu cred ca are de ce sa ii faca rau.
Ioana & bb Luca


POSTAT DE ANA71:

Multumesc!
L-ai cumparat de la farmacie sau il avea pediatrul?


POSTAT DE IOMI:

De la farmacie, se cheama Varilrix parca... O sa verifica acasa si iti spun maine daca nu e asa...

Ioana & bb Luca

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

DTP vs. TETRACOQ
POSTAT DE ADRIANANGI:
Nu stiu daca ati mai trecut prin asa ceva, dar... nu strica sa va cer parerea: la 2 luni i-am facut puiului meu vaccin DTTP. Pentru ca la 4 luni am avut pbl. cu firisoare de singe in kk, ne-am ferit de antipolio oral si i-am cumparat TETRACOQ. L-am facut la 5 luni, apoi la 7 luni. Acum, doctorita de la dispensar insista sa-i faca la 1 an vaccinul DTTP caci, citez "nu-i strica un antipolio oral, o data"... Mie insa mi-e teama sa nu-i dau schema de vaccinare peste cap, caci in prospectul de la TETRACOQ scrie o alta data de vaccinare... Stiu ca ea trebuie sa bifeze in caietul ei ca mi-a vaccinat copilul (zici ca-i veterinar de la tara...), dar... nici nu prea am incredere in vorbele ei. Pe scurt, se poate:
- 2 luni : DTTP
- 5 luni : TETRACOQ
- 7 luni : TETRACOQ
- ??? - 1 an - DTTP?????
Aceasta este intrebarea!

POSTAT DE OANAESN:

Pana recent se considera ca vaccinul oral este mai eficient, dar varianta actuala de vaccin injectabil e foarte eficienta, asa ca eu zic sa ii faci TETRACOQ mai ales daca l-ai cumparat deja!



POSTAT DE IOMI:

Nu prea pot sa iti dau un sfat competent, dar hai sa iti zic cum am facut noi: am cumparat Tetracoq la aprox. 2-4-6 luni, iar la 1 an am facut la dispensar DTP injectabil si Antipolio pe gura. Medicul pediatru (altul decat medicul de familie!!) mi-a recomandat asa (si eu am mare incredere in el, asa ca am insistat la dispensar sa ii faca cum vreau eu), si mi-a zis ca e ff important sa ia o doza de Antipolio pe gura, ca sa sterilizeze nu stiu cum si tubul digestiv.
Cat despre datele de vaccinare ale voastre, cred ca e OK, nu se intampla nimic daca se amana unul, important e sa fie copilul sanatos. Si noi am amanat unul pt. ca era bb putin racit, asa ca m-a chemat la urmatoarea "campanie".
Ioana & bb Luca


POSTAT DE TALEXIA:

Si pe mine ma intereseaza f mult subiectul pentru ca bb-ita mea face 2 luni in cateva zile. Din pacate, in afara de multe dubii, banuieli si retineri fata de aceste vaccinuri, cunostinte utile si reale nu prea am. Am citit articolul indicat de oanaesn, dar, spre rusinea mea nu m-am lamurit deloc. Spuneti-mi, si mie, va rog, ce inseamna DTTP si TETRACOQ? Adrianangi, tu cum i-ai facut la 2 luni DTTP, ca in CArnetul de Vaccinari scrie ca se face AHB,VPO, anidiftericul si DTP ??! Va rog, lamuriti-ma si pe mine!


POSTAT DE DEDE:

Salut!
Uite un link:
http://www.ispt.ro/vaccin/planvaccinari.htm

Deci, astea sunt cele obligatorii - exista si optionale (daca faci unul, trebuie sa faci rapelul la el - noi am facut ActHIB) - si mai exista variante ale acestora (adica astea sunt gratuite, dar poti sa-ti cumperi tu TETRACOQ sau mai era unul, PRIO??? parca, ca sa cumulezi mai multe efecte intr-un singur vaccin=intepatura). Adrianaangi, deci eu cred ca se poate - personal, am avut incredere intotdeauna in medicul pediatru.
Multa sanatate,

DeDe


POSTAT DE OANAESN:

TETRACOQ este DTP+VPO. TETRACOQ il platesti, DTP SI VPO sunt gratis. VPO este vaccinul antipolio oral, cu virus slabit, iar TETRACOQ contine virus polio inactivat. In alte tari vaccinul cu virus slabit e considerat periculos (copii paralizati sau persoane din anturaj care au contractat boala), mai ales administrat ca prima doza, si se foloseste varianta cu virus inactivat. Pana nu demult ultima doza de vaccin antipolio se facea in varianta virus slabit, fiind considerata mai eficienta. Dar intre timp au schimbat recomandarea pentru ca varianta actuala a vaccinului cu virus inactivat este considerata la fel de buna ca cealalta.
Mie pediatra mi-a zis ca vaccinul oral creaza probleme digestive, deci daca bebe are ceva probleme cu burtica, e recomandat cel injectabil.
Nu sunt prea sigura ca se intelege ceva.





Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

VACCINARI MULTIPLE-e bine?
POSTAT DE TALEXIA:
Calendarul vaccinarilor obligatorii, in RO, pana la 12 luni, este urmatorul:

24 ore-5 zile: antihepatita B(AHB) +antituberculoza(BCG)

2 luni: AHB+antipoliomielita(VPO)+antidifterica+[antitetanica si antipetusis](DTP) (5 vaccinari simultan !!!!)

4 luni: VPO+antidifterica+DTP (4 vaccinari simultan !!!!)

180 de zile: AHB+VPO+antidifterica+DTP (5 vaccinari simultan !!!!)

9-12 luni: antirujeolica (AR)

12 luni: antidifterica+DTP+VPO (4 vaccinari simultan !!!!)

Problema este urmatoarea: exista opinii (competente!) care sustin faptul ca aceste vaccinari multiple, simultane provoaca grave slabiri si dezechilibre ale sistemului imunitar al copilului cu consecinte uneori nefaste, care se pot manifesta chiar dupa 20 de ani, prin boli extrem de grave, sau/si la perioade mai scurte de timp dupa vaccinare prin contractarea a diverse boli pe fondul unui sistem imunitar slabit. Am auzit chiar ca in Romania exista multi medici care i-si vaccineaza copii astfel incat sa existe minimum 30 de zile intre fiecare tip de vaccin administrat; de asemenea, am auzit ca vaccinul antihepatita B, administrat in prima zi de nastere, cand ficatul este inca nefunctional (inainte de disparitia completa a icterului) poate afecta buna functionare a a acestui organ si chiar a intregului sistem digestiv, pentru tot restul vietii.

Din aceste motive as vrea sa-i rog pe toti cei care s-au confruntat cu aceste probleme, care stiu ceva sau au mai auzit ceva in legatura cu acest subiect sa vina cu plusul lor de informatie. Si nu in ultimul rand, as vrea sa stiu daca in alte tari (unde, normal, probabil ca exista alte scheme de vaccinari in functie de specificul epidemiologic national) se practica acest stil de vaccinare simultana pentru 4-5 boli distincte.
Multumesc anticipat !


POSTAT DE Garofitza:

Talexia, tot ce iti pot spune ca fiul meu a facut vaccinari multiple. Atat in State, cat si in Canada. A avut si cate 4-5 simultan. Nu a avut nici o reactie, nu a avut febra, absolut nimic. Am avut grija ca in primele 24 de ore sa monitorizez temperatura si nu i-am facut baita.



Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.


POSTAT DE IUBIBUBI:

si fiului meu i s-au facut vaccinuri multiple, dar pana acum nu mai mult de 3 simultan (el are 6 luni, iar la pediatru mergem o data pe luna, asa e practica pe aici; programarea i se face la cel putin o luna dupa ultima vizita). la vaccinurile care presupun mai multe doze, important este intervalul dintre vaccinari (de ex., a 4-a doza de difteria, tetanos si tuse magareasca - incorporate intr-un sigur vaccin - se face numai daca au trecut 6 luni de la doza nr. 3). bebele meu nu a avut reactii severe, doar putina febra (numai dupa anumite vaccinuri) a doua zi dupa injectie.

studiaza si:
http://kidsdirect.net/BD/infants/vaccines/faq.htm






Lia&Andrew

Mergi la inceput