Despre gluten si boala celiaca

Despre gluten si boala celiaca | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Peste o saptamana bebe face 5 luni. I-as da biscuite cu mar sau cu ceai dar ce ne facem cu glutenul asta? Voi ce ati facut? Ati cautat biscuiti fara gluten si pana cand?
Postat de LUCIA MIRELA

zizee
Membru matur
Pina la 6 luni, 6 luni si jumatate kiar. Cred ca si-n Ro se gasesc la farmacie cereale fara gluten, sint perfecte pentru adaugat in piureul de fructe.


tinatache
Membru de baza
da, si eu tot de 6 luni stiu, dar am mai "scapat" la Andra si pe la 5 luni biscuiti. Se pare ca sunt unii copilasi care au o boala ce da sensibilitate, sau se declanseaza la gluten, nu stiu detalii, cert e ca e f rara. Oricum, cereale cu orez sau porumb se gasesc si in Ro.

Luizax
Membru de baza
Daca te iei dupa cutiile de cereale...cica glutenul s-ar da de la 6 luni incolo. Alex a mancat mar cu biscuiti de la 4 luni. Pe la 5 mam gandit santreb si io pediatru de glutenu asta. Si iam zis ca iam dat cereale cu gluten. Si cica...si? Eu stiu ca sunt bebei cu probleme care au intoleranta la gluten (sau au probl cu sist digestiv si li se recomanda regim fara gluten), asa ca zic ca tu sa nu te sperii gratuit de glutenu asta. Ai intrebato pe mamika ta..sau bunica...cand ti-au dat biscuiti sau gris? Da-i bebelului sa manance daca e sanatos si poate si ii place. ....ca soacramea mea zis de cazuri de copii de 1 an care fac alergie la paine din cauza ca au papat numai fara gluten pana atunci.

palmyrah2002
Membru senior
Eu ii dau bicuit cu mar de la 4 luni si jumatate.Am inceput cu 1 sfert,a doua zi jumatate,etc.pina la 1 biscuit/zi.Cumpar biscuiti obisnuiti(de aia de pe vremea noastra)10000 lei 1/2 kg,ii sfarim cu sucitorul(merge mai repede decit pe razatoare)si ii amestec bine cu marul.Maninca de-i pocneau falcile si acum are 1 an si tot asa maninca,ca-i place la nebunie.Banana tot de pe la 4 luni si jumatate-5 i-am dat,cite putina ca sa mearga brinza calcica(amestecam bine banana pina se facea o pasta si adaugam brinza calcica,data prin sita si asa imi minca brinza calcica in fiecare zi).

lala
Membru matur
buna, noua ne-a recomandat doctorulsa incepem cu biscuiti Hero(cate 1/2 de biscuit pentru inceput si nu mai mult de 2 pe zi); nu mai stiu daca au sau nu gluten.

LUCIA MIRELA
Membru junior
Cred ca nu au. Eu i-am dat cereale Hero si sunt fara gluten.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

As dori sa schimb informatii cu alti parinti care stiu despre aceasta boala,ceea ce stiu eu pana in acest moment nu ma safisface.
Boala se datoreaza intolerantei la componentul prolamina al glutenului gasit in multe cereale si se manifesta prin diaree, dureri, pierderi in greutate si malnutritie, sau alte simptome nongastrointestinale.
Noi am avut o asemenea experienta, am fost suspecti de o asemenea boala,dar printr-un regim destul de drastic(3 luni), sper din tot sufletul ca am scapat, altfel vom fi obligati toata viata sa evitam produele care contin gluten(adica majoritatea, inclusiv painea).
Am aflat de la o alta familie, ca de fapt s-a facut un studiu la un laborator din Bucuresti, alertati de fapul ca au avut o explozie de asemenea cazuri, si s-a ajuns la concluzia ca iaurtul Danone contine o enzima care favorizeaza o asemenea intoleranta.
Rog pe cei care stiu ceva in legatura cu aceasta sa-mi furnizeze cat mai multe date.
Postat de ierima

vilma
Moderator
Draga Livia, nu stiu cat o sa te ajute informatiile gasite de mine pe internet, poate cunosti deja aceste informatii, dar eu le scriu pentru orice eventualitate:
http://www.inoan-press.com/san/noi/s163.html este un documentare despre "Hrana sanatoasa pentru bebelusi si copii" realizat de Roxana Georgescu.
www.27.ro/4cursuri/4pediatrie1.doc
Din cate am citit (rasfoit...) este destul de nasol.
Sper sa afli cat mai multe si despre Danone poti sa afli cateva pareri chiar pe forum, daca dai cautare dupa "danone".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Am citit intr-o revista ca glutenul provoaca la unii copii o afectiune ereditara - CELIACHIA. Simptomele sunt : un scaun moale, abundent, ca terciul, copilul nu mai ia in greutate, stomacelul isi mareste volumul, copilul devine irascibil, slab, etc.
Voi ati auzit de asa ceva
Glutenul se gaseste in gris. Nu le dati copiilor gris
Mamicile noastre cu asta ne-au crescut si eu nu am auzit pe nimeni care sa sufere de aceasta boala.
Voi ce parere aveti
Postat de crissandra

alssa
Membru junior
Eu una am fost avertizata de 4 pediatri sa nu cumva sa-i dau copilului meu gris. Faina de cereale, faina de orez... dar NU GRIS.


vladosmina
Membru junior
E vorba de primele 4-6 luni.
De curiozitate am sa ma uit pe cartea dupa care m-a crescut mama si maine va spun care era " moda" in aceasta privinta in anii`70.

dodo
Membru matur
NU am auzit de asemenea boala, am auzit in schimb de intoleranta la gluten si atunci bb bea lapte praf special. In general mai toate cerealele au gluten, deci si grisul. Eu am inceput sa-i dau gris cu lapte de pe la un an, pina atunci i-am dat tot felul de cereale pt.bb si e bine mersi. Sau poate se refera la faptul cum poti depista daca bb are intoleranta la gluten, dupa simptomele de care zici. Oricum aici nu am primit nici un fel de avertizari de la medic in privinta alimentatiei.


GabiG
Membru matur
Asa cum ati spus celiachia mai este numita intoleranta la gluten (boala genetica, dar nu neaparat ereditara). Ar fi bine sa evitati folosirea produselor din griu, orz, secara, ovaz pina la virsta de 6 luni. Aici se gasesc aceste preparate si scrie f clar pe cutie ca este fara gluten.
Si eu m-am intrebat cum de generatiile noastre nu au avut nimic, dar singura explicatie e ca boala nu a fost recunoscuta sau pur si simplu nu i s-a dat importanta.
Parerea mea este sa evitatzi daca se poate, daca nu, asta e! Din cite stiu, incidenta este de 1:150-250.

Luizax
Membru de baza
nu are cum sa provoace glutenul o boala EREDITARA. Daca bebele a mostenit ereditar o intolerantza la gluten..asta e alta poveste.

Danza
Membru matur
Noi am folosit terciuri pt. bebe (NESTLE, LINO, Bebe, Nutricia) cu 5, 7 cereale in compozitie + vitamine, dar am ales intotdeauna confectiile conform varstei si cele pe care era scris ca NU contin gluten. Nu stiam exact de afectiunile provocate de gluten, dar puiutzu meu a papat mai de toate: grau, ovaz, secara, gris, porumb (mai putin orez, ca avem probleme usoare cu kk) si nu a avut nimic.

angi_gemeni
Membru matur
Am citit si eu articolul(parca intr-un nr. din MAMI).
Dr. pediatru a zis ca la cat consuma ei cereale... nu sunt pericole. Bine, dar ai mei implinesc un anisor!

anaid
Membru nou
Asa cum bine au zis fetele deja, intoleranta la gluten, celiachia sau boala celiaca sunt acelasi lucru. Ereditar se transmite o PREDISPOZITIE pentru boala. Glutenul este o proteina care se gaseste in cerealele cu spic (grau, orz, ovaza, secara) si NU se gaseste in porumb si orez. Glutenul introdus devreme in alimentatie la copiii cu predispozitie poate determina o reactie imunitara la nivelul intestinului care conduce in saptamani Eluni (deci nu de pe azi pe maine) la scaune moi, scadere in greutate, irascibilitate bla bla. Practic, datorita reactiei inflamatorii din intestin, nu se mai absorb substantele nutritive din nici un fel de alimente iar copilul va avea multiple carente (anemie, rahitsm etc.). Tratamentul e de lunga durata si pe primul loc e dieta fara gluten toata viata, adica nu numai fara gris (care se obtine din grau), ci si fara paine, biscuiti, paste fainoase, tot ce se obtine din grau, orz, ovaz, secara. Are voie doar porumb si orez.
Bineinteles ca nu toti bebelusii au aceasta sensibilitate, dar paza buna trece primejdia rea! De aceea se recomanda sa dam fainuri cu gluten numai dupa sase luni (cu cat mai tarziu, cu atat mai bine), cand sistemul digestiv si cel imunitar al bebelusului sunt destul de mature ca sa nu aiba probleme.
Cica boala e cunoscuta de la sfarsitul secolului trecut, dar nu se cunostea cauza ei. Abia prin anii E0 s-a facut legatura cu consumul anumitor cereale. Iar prin 1965-1970 au aparut noi tehnici (biopsii) care au evidentiat exact ce se intampla in intestin. Deci noi am cam crescut fara teama de glutenE

tinatache
Membru de baza
eu stiam ca pana la 6 luni nu se da gluten. Asa mi-au spus si in tara si aici. Sunt acuma o gramada de prafuri-cereale instant fara gluten. Eu dupa 6 luni i-am dat cu gluten, dr. de aici a spus ca e f rara boala asta si oricum cantitatile sunt mici.

vladosmina
Membru junior
Cum am promis m-am uitat in catrea mami si am vazut ca dupa 4 luni se introducea terciul de grish.
Oricum, pentru copiii cu probleme exista si faina de grau fara gluten, deci intoleranta la gluten nu mai inseamna in zilele noastre ca un copil nu poate manca paine, sau alte preparate de panificatie. Atata noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Am o fetita de 2,5 ani,si este posibil sa fie diagnosticata cu "boala celiaca".Sint avida de informatii despre aceasta boala. Unde se pot gasi produsele (faina) fara gluten?
Postat de mitza b

Andrada
Moderator
Uite un link care te poate ajuta:
http://www.bmj.ro/numar/1999nr08/sinteze1.html

Mergi la inceput