febra mare!?!

febra mare!?! | Autor: alexxia

Link direct la acest mesaj

Fetelor se poate face febra 39,6-39,7 de la un dintisor ?
Ana de 10 luni , fetita lui mt , a facut de 2-3 ori febra mare fara alte manifestari, poate fi doar de la dintisori ? Voi ce ziceti ?
Alexxia

Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Buna alexxia,

Fetita mea n-a facut deloc febra la aparitia dintilor.
O singura data a avut febra fara alte manifestari. Si am chemat doctorita. Avea rosu in gat si a trebuit sa ia antibiotice.
Eu zic ca nu e de glumit cu febra, mai ales la valorile de care ai pomenit. E mai bine sa-l vada un doctor pe bebelus.

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna,
imi pare rau sa aud de febra dar e foarte posibil sa fie chiar si numai de la un dintisor.Eu te sfatuiesc daca nu trece febra cu antitermice( supozitor paracetamol,nurofen, panadol sau chiar jumatate de pastila de algocalmin) sa mergi totusi la medic.Noi am ajuns din cauza unui dinte noaptea la urgente pentru ca nu mai stiam ce sa ii dam contra febrei.
Sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Stomatologii si medicii in general spun ca nu se face febra de la dinti, dar eu am patit la aparitia celui de-al treilea dintisor al lui Matei(1 an si 3 luni). A fost singura data cand a coincis febra cu iesirea unui dintisor. Acum suntem la faza de canini(al treilea), dar de atunic nu a mai facut febra. Probabil e oraganismul mai slabit in perioada aceea, oricum la mine a durat vreo 2-3 zile, eram disperata, medicul nu gasise nimic nici in gat, nici la plamani, nici in urechi.
Am inteles ca febra scade brusc de la suc natural de morcov (facut in casa); tot pe forum am citit si se pare ca functioneaza.
Sanatate multa si suferinta cat mai putina la iesirea dintilor,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

La rosu in vat si aparitia dintisorilor poti face febra pana la 38.5,dar se pare ca alta e cauza,asa incat te sfatuiesc sa consulti medicul,daca nici el nu se edifica din prima incearca sa faci un examen urinar,asa s-a intamplat in cazul meu.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Nici eu nu prea cred sa faca febra asa de mare de la dintzisori... Ar cam trebui vazut un medic. Eu am avut surprize d-astea, si le puneam tot pe seama dintzisorilor, doar ca de fiecare data, Clara facuse roshu in git iar alte manifestari nu avea... minca bine mersi, doar atunci cind sugea, ii transpira fruntea ingrozitor...

Alssa si Clara (11 luni)

http://trinity.bucharest.roedu.net/cgi-bin/photo/index.cgi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manu spune:

Si Andreea mea a avut febra mare,fara nici un alt simptom. Nici macar rosu in gat nu a avut. Temperatura ajungea pana la 40,3. La analiza sangelui i-a iesit infectie, insa medicii nu au reusit s-o localizeze, din cauza asta i-a facut si punctie. Sa mearga cu ea la spital si sa-i faca analizele daca nu se vede nimic la contolul de rutina.
Multa sanatate!
Manu

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=manu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Fetelor , Teodora va multumeste din suflet pentru raspunsuri.
Am inteles de la ea ca se va duce azi cu micuta la spital pentru analize
Cu drag
Alexxia


Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

Mergi la inceput