Despre giardia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Vad ca foarte multe dintro voi, ati facut analizele pt. giardia si la copii mici de cateva luni.
Ce simptome au avut copiii? Ce v-a facut sa le faceti aceste analize? Andrei, de exemplu, nu prea are pofta de mancare cam de pe la 3 luni cand a inceput sa refuze sa manance lapticul. Pe atunci il alaptam. Problema nu a disparut nici dupa ce i-am introdus solidele. Are si perioade mai bune, care tin cateva zile. Tot din cauza lipsei poftei de mancare si a refuzului hranei, a luat f. putin in greutate de la 3 luni incoace. N-are scaune diareice, nici nu-i miroase gurita.

Roxana si Andrei (6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna fetelor! Fetitei mele i-a iesit giardia la analize de prima data,si i le-am facut pentru ca,caca era foarte urat mirositor,uneori chiar cu mucus,iar pofta de mancare era mai scazuta decat de obicei.I-am facut un tratament care a constat in:Flagyl,Zentel,Helmiflores(care este din plante);pana sa ii fac analizele la caca,fetitei mele ii cazuse parul pe o portiune de marimea unei monede,ulterior am aflat ca tot parazitozelor se datora si aceasta "pelada"cum spun doctorii la astfel de alopecii.Acum,merge in continuare la cresa,si sunt sigura ca nu a scapat de giardia,pentru ca,caca este cateodata foarte urat mirositor,putin cam moale,si se tot vaita ca o doare burtica.Cam asa s-a manifestat giardia la fetita mea de 2 ani si 3 luni,deci fara varsaturisi scaune diareice,insa mai grav:caderea parului;acum o sa incep sa ii dau din nou helmiflores,care este naturist,si am auzit ca este destul de bun.Multa sanatate la toti bebelusii,mai mari sau mai mici... :) Jill si mami!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Si baietelului meu de 2 ani si 2 luni i-au iest la analize giardia si oxiuri. Noi am facut analizele fiindca tot ii apareau niste bubite mici si nu reuseam sa aflam de la ce. Din ce am citit pe aici am inteles ca nu e chiar asa de grav cu giardia si ca o poti lasa si netratata daca nu sunt probleme grave.Dar despre oxiuri ce stiti? E mai grav sau tot asa? Eu am gasit doar cateva informatii, vi le scriu si voua ca poate va sunt de folos:Oxiuri.
Manifestari neuropsihice: (frecvent) insomnii, neliniste, nervozitate, stare accentuata de oboseala.
Copiii intens parazitati sunt capriciosi, prezinta tulburari de memorie si de comportament, chiar crize convulsive care dispar dupa tratamentul antiparazitar. Diagnostic: macroscopic (O. au dimensiuni de pana la 1cm, culoare alba si miscari vii) in primul rand. Ouale apar intamplator in scaun.Se pot prelva oua din peretii terminali ai canalului anal, cavitatile nazale, spatiul subunghial (“negrul de sub unghie”) si la femei si in sedimentul urinar.Transmitere: prin maini nespalate (ouale de O. Ajung pe degete si sub unghii de la scarpinatul regiunii anale) – obiecte, alimente, lenjerie, admisa chiar inhalarea oualelor din aerul contaminat, oualele fiind rezistente la uscaciune pana la o luna. Boala fiind usor transmisibila, tratamentul celorlalti membri ai familiei (sau ai colectivitatii) este indicat. Igiena: spalarea regulata a mainilor, combaterea obiceiului de a duce mana la gura/roaderea unghiilor, punerea la adapost a alimentelor pt. a le proteja de contaminare. Tratament: Mebendaziol (Vermox)/ Vermigal, etc

Giardia
Manifestari alergice: mai frecvente = cutanate (urticarie, purpura, eczema, etc.)mai rare = crize astmatice, bronsite,laringo-bronsite, rinofaringite sau alte fenomene pulmonare, care dispar dupa tratamentul antiparazitar. Manifestari neuro-psihice – cefalee, ameteli, stari de nervozitate, oboseala, somnolenta/insomnie, scaderea capacitatii de munca fizica si intelectuala (tulburari de memorie, de atentie, etc). Manifestari neuro-vegetative: nevrite, polinevrite, paralizii, reactii meningeale, convulsii ca de epilepsie, etc.
Tulburari de malabsorbtie, hepatice, etc.


Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

posted by Maria13

Nou venit
Romania
43 Posts

Trimis la - 11/02/2004 : 14:25:38

Apelez la experienta mamicilor de pe acest forum pentru a afla simptomele in eventualitatea unei infectii cu giardia, atat la copilulul mic cat si la adult.
Multumesc,
Maria.

Mergi la inceput