operatia de fimoza

operatia de fimoza | Autor: clara

Link direct la acest mesaj

stiu ca despre fimoza s-a mai vorbit.
dar pe mine m-ar interesa cum a decurs operatia ( pt cine a recurs la ea), cit ati stat in spital cu copilul, si cam cit se da la anestezit si medic.
sau orice alta informatie care m-ar putea ajuta si linisti.
va multumesc mult.
clara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clara spune:

va rog, chiar nu stie nimeni nimic?
mi s-a recomandat spitalul grigore alexandrescu,
cunoasteti medici de acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubutzu spune:

Clara,eu am operat baietelul de fimoza,atunci cand avea 6 luni(LA RECOMANDAREA MEDICULUI);
-nu e nevoie de internare in spital(noi am fost la cabinetul medicului chirurg)
-dureaza foarte putin(cam 15 min.cu tot cu imbracat si dezbracat)
-mie mi-a fost mila sa stau,dar sotul a asistat(medicul i-a spus ca poate sa-l tina pe Mihai de mana-nici nu si-a dat seama ce se petrece);sotul n-a vazut mare lucru..iti dai seama..bratele medicului acopereau mai mult de jumatate din copil;
-n-a plans si nici dupa operatie n-a avut vre-un fel de reactie neplacuta la vederea persoanelor in halat alb;
-cred totusi ca l-a usturat cand a urinat acasa;important e igiena;o sa-ti spuna sa-l tamponezi cu Rivanol;
Cam atat,daca mai ai intrebari,sunt la dispozitia ta;
P.S.-informativ,operatia a costat acum 1 an si jumatate 400.000 lei(cu chitanta)
Pupici si stai linistita,nu ai de ce sa-ti faci griji!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Baietelul meu are 8 luni jumate si noi ne confruntam cu aceasta problema. Ar trebui sa-l duc acum la doctor pt aceasta operatie?sau sa mai asteptam pana la un an?
Eu am auzit ca e fff dureroasa operatia,as mi-e de groaza ...

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Parerea mea e ca daca se tot amana,copilul la 1 an va constientiza ce se intampla si va prinde frica de doctori si sa vezi pe urma scandaluri,cand va trebui sa-l duci la cabinet pentru o simpla raceala!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Operatia de fimoza este ceea ce i s-a intamplat lui Stefan, baietelul meu, acum o luna, cand avea 8 luni. Adica anestezie generala in spital, fire, etc.Ce li s-a facut baietilor vostri nu este operatie, lor doar li s-a indepartat cu pensa o pielita care impiedica decalotarea.
Operatia a durat ~30 minute, cu totul. Adica de cand l-au luat pana a fost dus la Reanimare. Insa noi suntem din Bv si nu stiu cum se procedeaza in alte parti. Aici a fost posibil sa ne internam intr-o zi si sa plecam a doua la mica intelegere cu anestezista si cu chirurgul. In mod normal ar fi trebuit sa plecam a treia zi de la internare.
Daca asta va pati si copilul tau, sa te inarmezi cu rabdare pentru ca fiecare pisu va fi un calvar pentru bietul baietel. Si pentru tine, pentru ca nu ai ce sa ii faci. Il va ustura cumplit. Insa trece in 3-4 zile, iar atele cad singure.
Bafta multa.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Draga Bicoleta, spune-mi te rog care e diferenta intre operatia de fimoza si presupusa`operatie de fimoza` de care ziceau fetele. Cred ca ar trebui sa merg si eu cu bb la doctor ca intr-adevar dupa un an va fi mai greu.

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Stefan a facut o operatie cu anestezie generala si care a necesitat o internare. Eu nu stiu ce fel de problema are bebele tau si cred ca un chirurg pediatru este cel mai in masura sa iti spuna ce este de facut. La baietelul meu nu era posibila decalotarea (fimoza congenitala). Si da, este mai bine sa faci controlul/operatia pana intr-un an.
Bafta.
"Bicoleta".

Mergi la inceput