bronsita astmatiforma

bronsita astmatiforma | Autor: anutze

Link direct la acest mesaj


Copilul meu cel mare (Alexia - 2 ani), a facut acum aprox 1 luna bronsita astmatiforma (sau cel putin asa a spus medicul);-tuse oribila, durere in piept, temperatura , nu putea sa respire si suiera precum o locomotiva. Tratamentul a fost cu Augmentin Bis, Eurespal, Eferalgan - a trecut in 5 zile. Problema este ca acest episod se repeta acum.
Sunt putin ingrijorata, am citit in dimineata aceasta ca atacurile de astm apar prima data pe fondul unei raceli sau a unei infectii virale si ca are o incidenta destul de mare la copii alergici (categorie in care se inscrie si Bubu).
Are cineva experienta in problema asta?

Daca a folosit cineva Ketof as vrea sa stiu si eu ce rezultate a avut!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna, la noi episodul s-a numit bronsilolita cu aspect de pneumonie interstitiara si copilul avea la momentul respectiv doua luni si jumatate.

dupa tratamentul de rigoare a ramas cu wheezing (suierat)si rezistenta scazuta la raceli. Si noua ni s-a spus ca avem un copil suspect de astm dar acest lucru nu este obligatoriu.

avand in vedere acest risc tratamentul oricarei raceli/viroze a fost insotit, pe langa medicamentele obisnuite, de Ketof/ketotifen sirop; ventolin (bronhodilatator) sirop, unguent pulmex baby (fluidizeaza secretiile bronsice) si sedinte de aerosoli.

Pentru imunizare a primit ribomunyl incepand de la varsta de un an.

Acum copilul are trei ani, in permanenta s-a incadrat in graficele de crestere in greutate si inaltime; incepand de la varsta de un an racelile au scazut ca frecventa si intensitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Si noi avem probleme cu nenorocirea asta de bronsita. Laura(4 ani si 4 luni)merge la gradi de la 2 ani. A fost diagnosticata cu dermatita atopica dar pana a mers la gradi n-am avut nici un fel de probleme desi am scos-o mereu afara, indiferent de vreme. Anul trecut a facut prima bronsita, fara febra, a inceput sa-i curga putin nasul, sa tuseasca, am dus-o la medic si avea bronsita, dupa o luna jumate din nou, asa ca am facut IGE, a iesit OK.Medicatia pe care am primit-o n-a avut antibiotic, eu, si ma bucur ca si doctorita avem rezerve vis-a-vis de antibiotice, daca nu sunt neaparat necesare mai bine nu. Asadar a primit ventolin sirop,ambroxol, ketof si-am facut aerosoli.In vara asta am facut o cura de ribomunyl dar acum 2 saptamani a facut din nou bronsita, a inceput sa tuseasca, a doua zi dupa masa ne-am dus la medic si evident bronsita, fara febra, fara stari proaste, nimic.A primit ventolin si becotide(pufuri pentru ca-si fac mai repede efectul si pe care i le-am administrat cu ajutorul unui babyhaler) si trebuie sa-i dau ketof timp de 6-8 saptamani.Ketoful este de fapt un antihistaminic si se da copiilor cu un posibil fond alergic. Acum e bine si i-am facut si vaccin antigripal in speranta ca si daca va mai raci nu vor mai fi la fel de agresive. Evident ca m-am cam speriat dar doctorita mi-a spus ca nu e obligatoriu ca toti copiii cu astfel de episoade sa dezvolte astm mai tarziu. Laura de pilda se pare ca are aceasta sensibilitate in colectivitate pentru ca daca nu e la gradi, in timpul verii statea in apa pana iesea vanata si-i clantaneau dintii, iarna trecuta in vacanta statea afara-n zapada pana i se-nvineteau mainile de frig si-i erau picioarele bocna dar nici nu stranuta. Cum mergea insa la gradi si vreun copil tusea putin, cum o luam de la capat. Acum ma gandesc cu groaza la iarna asta, mai ales ca in decembrie vom avea si bb mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Eu am facut prima bronsita astmatiforma la mare, cind aveam 19 ani, si am baut apa foarte rece. Nu mi-a trecut decit cu antibiotic, iar bronhodilatator am luat Miofilin. Dupa aia, din momentul in care imi curgea nasul sau stranutam odata, faceam imediat amigdalita dupa care totul mergea in plamin. Odata am avut febra o luna intreaga, pina au gasit medicii un antibiotic care sa functioneze. Dupa 10 zile de la terminarea antibioticului am reinceput febra. Nu mai tin minte unde am citit ca usturoiul ajuta sistemului imunitar, dar mi-am facut un soi de maioneza din usturoi zdrobit si frecat bine-bine cu ulei, pe care am intins-o pe piine, si a doua zi dimineata am fost ca noua. Am mai facut de-atunci atacuri astmatiforme si si-acuma umblu cu puful in geanta - desi nu cred ca l-am folosit in ultimii trei ani. De cite ori aveam impresia ca ma paste o raceala ii dadeam cu usturoi si nu mai aveam probleme. La un moment dat am observat si alte declansatoare: anumite soiuri de vin rosu, si iesitul afara la sub minus 20 de grade - desi uneori sint OK la asta. Altul e praful de apartament, dar numai soiul din apartamentul parintilor mei. Culmea e ca am un var care, fara sa treaca prin faza cu viroza, are aceeasi alergie la praful de apartament, dar numai la cel din casa parinteasca. Imi pare tare rau ca nu stiu sa-ti spun de vreun tratament care sa mearga la copii asa mici.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

Multumesc mult pentru informatii!
Vineri seara am ajuns cu ea la spital.Acolo i-au facut o injectie si aerosoli.

Tratamentul este cu Augmentin Bis, Ventolin sirop, Peritol, Dexona 3pastile/3 zi/3 zile, Eferalgan. Si bineinteles aerosoli - pentru care am fost la spital!

Am sa intreb de ribomunyl si pulmex baby. De usturoi suntem plini ca sa spun asa pt ii place mult.

Ketof am inteles ca o sa-i dau toata iarna, iar Vaxigrip am facut deja (trebuie sa-i mai fac 1/2 doza in 3 saptamani).

Acum este bine, nu a ramas cu wheezing si nu se aude nici un fel de murmur ceea ce este f. bine dupa 3 zile de tratament. oricum continuam 7 zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

of, anutz... sper dintot sufletul sa i fie bine... noi, din pacate ne luptam de 5 ani cu ast bronsic...

injectia pe care i au facut o la spital este cu cortizon (avem experiente de genul asta) si Thea a urmat o cura de aerosoli, a fost ok cit timp a urmat cura de aerosoli, apoi am reluat o de la capat...

thea a urmat un tratament, 2 ani cu singulair, acum l am intrerupt, dar contiuam cu becotide (un bronhodilatator usor, care contine cel mai putin cortizon) si umblam cu spray ul de ventolin in buzunar...

antibioticul si cortizonul scade imunitatea, sfatul meu este sa i faci si un tratament imunomodulator

nu vreau sa te sperii insa tratarea unei astfel de afectiuni iti va scoate peri albi... episoadele vor reveni ori de cite ori se schimba vremea, cind ploua, este umezeala, si datorita imunitatii slabite de cite ori va intra in contact cu vreun copil bolnav...

tratamentul cu ketof trebuie sa dureze cel putin 1 an

pune un vas cu apa pe calorifer, nu aspira in prezenta ei, nu o lasa sa se zbenguie, sa alerge...

spui ca este alergica.. ideal ar fi sa i tratezi alergia... eu nu stiu la ce este alergica, exceptind menta, desi IqE ul, testul sudorii si altele de genul asta ii ies normal

iti tin pumnii sa nu treci prin ce trec eu de atitia ani...

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

Sotul meu a cumparat aparatul SALIN - este inventat de un roman care a luat premii internationale cu acest aparat. Scrie ca ajuta in astm, bronsite, sforait , etc. Acum nu stiu cat este de adevarat dar noi l-am si pus in priza. Se poate cumpara de la Farmacia Doina, costa cam 900 mii lei.

Eu sper din tot sufletul ca aceasta boala sa nu se cronicizeze. Nu am dus-o inca la un alergolog, astept sa-si revina si o voi duce. Acum nu stiu ce incidenta are faptul ca avem un caine, dar este in casa dinainte de a aparea Alexia...Medicul a spus ca 80% nu are alergie la cutzu dar nimic nu este sigur!
In ceea ce priveste cresterea imunitatii ce pot face?


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Am avut si eu probleme dar am scapat. Va spun cum, poate va ajuta si pe voi.

Minunica mea ( isi spune Bubu dar o cheama Ruxandra Alexia ) are 3 ani acum. Inainte sa implineasca un an, pe fondul unor tratamente cu antibiotice repetitive ( infectie din spital ) a racit rau si de mai multe ori. Rapido am ajuns la bronsita astmatiforma cu crize, etc. Am facut toate tratamentele posibile dar era un soi de prizonierat si pentru mine si pentru Bubu.

Am ajuns la un homeopat pe nume Dr. Teleianu ( din cate am aflat, unul dintre ei mai vechi si buni homeo din tara). Cert este ca dupa tratamentul dat de el, nu am mai avut probleme. In plus am reparat diverse alte aspecte ( refacere dupa antibiotice etc ). Din sept sau oct 2001 si pana in sept 2003 nu am mai avut nici o criza si nici raceli serioase, indiferent de vreme sau program. La inceputul lui oct 2003 a facut o raceala mai serioasa care a trecut in bronhotraheita dar astmul nu a mai aparut.

Atentie mare la homeopati. Exista multi ( s-au convins de eficienta tratamentelor )dar nu trateaza cum trebuie. Este mai mult de explicat si nu am timp acum.

Anutze, daca vrei trimite-mi un mail si-ti dau coordonatele doctorului.

Pupici la pitici.

Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

anutze, nu vreau sa te descurajez, insa si noi am cumparat salin ul... din pacate nu a avut nici un efect asupra micutzei... sper ca la tine sa dea rezultate...

of, sa nu crezi ca sint piaza rea... dar iti spun asta sa nu patesti ca mine, sa ti faci iluzii si ...

sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

pediatra care se ocupa de copilul meu ne-a recomandat in mod expres sa nu-i facem copilului vaccin antigripal (injectabil)deoarece copiii care au avut o raceala cu forma asmatiforma au avut reactii neplacute la vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

corect lala, si medicul nostru la fel.. spune ca i se poate declansa o criza

Mergi la inceput