Preferinta pentru baietei

Preferinta pentru baietei | Autor: casandra

Link direct la acest mesaj

M-am tot intrebat de ce majoritatea viitorilor tatici, si chiar viitoare mamici, isi doresc, mai ales daca este priomul copil, sa aiba baietei. Sotul meu spunea ca vrea baiat ca sa aiba cu cine juca fotbal si merge la pescuit. Voi ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nikita73 spune:

Eu cunosc destule tipe care isi doresc fetite. Impresia mea e ca in general barbatii vor baieti si femeile fetite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amai spune:

Mi-am dorit ca primul copil sa fie fata ... si este . Am vrut al doilea, baiat ... si nu este (este tot fata), spre fericirea sotului care vroia tot fata Fetele lui tata Dar fie vorba intre noi , celei mici nu-i lipseste decit "ceva" ca sa fie baietel...

Pupici!
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Sincera sa fiu si eu ma intreb de ce ne dorim copii de un anumit sex. Sotul meu vrea un baiat ca sa poata avea grija de surioara planuita, eu personal ma voi multumi cu orice ca dupa 9 luni de greturi, dureri si alte alea nu cred ca o sa-mi mai pese. Dar eu vroiam sa deschid un topic sa va intreb de ce va doriti voi copii... Eu mi doresc, dar nu stiu inca de ce si orice explicatie care incerc sa mi-o dau nu mi se pare satisfacatoare. Poate imi spuneti voi de ce vreti copii si asta ma va ajuta si pe mine.

Pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Sotzul meu nu ishi doreste baiat.Inainte sa planuim sa facem si noi un bebe ar fi vrut un baiat,insa dupa ce am planuit sa facem un bebe si-a skimbat dorintza ,acum ishi doreste din tot sufletul o fetitza .L-am intrebat de ce vrea o fetitza si mi-a zis ca fetele sunt mai linistite sunt mai frumusele ,iar baietzii sunt mai galagioshi.Bineinteles ca daca va fi sa fie baiat nu va ave nimik de comentat ca doar asta e cum vrea cel de sus.Insa isncer si eu tot o fetitza as vrrea.

Eryka & sufletzelul din burtica---> (10 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

Si noi ne-am dorit o fetita , mai ales sotul meu.Acesta era motivul pentru care mereu vorbeam despre fetita noastra.Cand am aflat prima data ca e baietel si i-am comunicat sotului stiti ce mi-a spus " lasa ca o sa mai facem unul si o sa fie fetita"(eu eram insarcinata in luna a 5 a).O perioada mi s-a parut ca e cam supatat dar apoi cred ca se obisnuise cu ideea ca e baietel si acum e inebunit dupa Alexutz care ieri a implinit o luna.Cand ii amintesc de perioada in care era trist datorita faptului ca nu va avea o fetita imi spune ca de fapt el si-a dorit si baiat dar nu a crezut niciodata ca va fi in stare sa faca un flacau.
Asa sunt barbatii !!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Shi eu mi-am dorit foarte mult ca primul meu copil sa fie baiat iar sotzul spera din tot sufletul sa fie fetitza.Shi fetitza este,tero-chan a noastra!Dorinta mea,s-a nascut in urma cu multzi ani shi mi se pare oarecum motivata:in familia mea,genul masculin este reprezentat doar de tata,fratele mai mic(facut la batrinetze )shi caniche-ul mamei.In skimb,femeile...pai sint 2 bunici,mama,noi 4 surori shi ca sa fie meniul complet,fiecare dintre noi,primele 3 surori,avem cite o fetitza Poi nu-s destule???Cred ca d-aia au insistat shi ai mei cu lucru' ;doar-doar o veni shi Prislea sa le duca numele mai departe.Shi a venit!Ce mai conteaza ca erau(la 40 de ani) shi bunicii unei nepotzele de 3 ani?Noi sa fim sanatoshi,ca in rest...gura lumii oricum nici pamintul n-o astupa.
Ei,asta-i explicatzia mea pentru care mi-am dorit un baietzel dar nici nu ma deranjeaza in vreun fel faptul ca n-a fost sa fie!Am o printzesa sanatoasa,frumoasa shi plina de energie cit 2 baietzi la un loc asha ca multzumesc Lui Dumnezeu pentru ceea ce ne-a dat



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Casandra, nu este chiar asa. Sotul meu si-a dorit fata, iar eu vroiam baiat (imi spuneam ca un baiat este mai putin chinuit in viata decat o fata). A iesit baiat. Sincer, mi-ar mai fi placut inca un copil, o fetitza, dar asta este. Cred ca toti spunem "vreau fata" sau "vreau baiat", dar, in clipa in care vedem mogaldeata, ne bucuram, indiferent ce este. Un copil este o minune!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Sotul meu a vrut mult ca primul copil sa fie fetita (eu, baiat), dar nu-i nimic ca mi-am luat revansa la al doilea, desi daca as mai avea unul as vrea sa fie fetita, ca sint tare dragalase. Desi sa fiu sincera si baieteii sint la fel de dragalasi, dar mi se pare ca se cresc mai greu in sensul ca depind mult mai mult de mama, fetitele sint mai independente.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Noi ne dorim ca primul nostru copil (intr-un viitor indepartat) sa fie baietzel. Argumente: sotul meu mai are 2 fetitze dintr-o casnicie anterioara si mi-a confesat intr-o noapte ca isi doreste din tot sufletul un baietzel, iar eu ma gandesc ca primul copil in general e bine sa fie baietzel, pt ca atunci cand va creste mai mare sa il protejeze pe bb no.2 (surioara lui mai mica). Cel putin la mine a fost situatia cam aiurea: eu cea mai mare, frate-meu cu 6 ani mai mic. Cand imi era lumea mai draga hop si paraciosul de frate-meu. Intotdeauna mi-am dorit un frate mai mare care sa ma apere , sa ma ajute, sa imi dea bani pe shest sa imi cumpar ce vreau eu

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mazarica spune:

Sotul si-a dorit ca primul copil sa fie baiat. Explicatia lui a fost ca baiatul sa aiba grija de surioara mai mica. La primul n-am fost asa stresata, am zis ce o fi. Dar noi vrem 2 copii si musai acum vreau fetita . Fetitele sunt mai responsabile, mai grijulii, mai dragalase, mai apropiate de parinti, nu cred ca daca e femeie ii va fi mai greu, acum e greu si pentru femei si pentru barbati.
As fi tare dezamagita daca n-as avea si-o fetita cu toate ca atunci cand veti botzul ala cu ochi uiti de toate.

Mergi la inceput