cezariana si steriletul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

De asemenea, ma pot gandi la o noua sarcina dupa aceea, presupun ca fara probleme?? Sau poate afecta fertilitatea?


Mersi!

Dana si bb Stefania



Da, steriletul poate fi scos oricand, fara probleme.
Nu afecteaza fertilitatea, el impiedica doar ca ovulul fecundat sa se instaleze pe mucoasa uterului, deci sa se dezvolte, sa isi faca "cuib".
Din cate stiu eu, nici o metoda de contraceptie nu afecteaza fertilitatea: pilula inhibeaza producerea de hormoni, diafragma si spermicidele ofera o bariera sau ucid spermatozoizii, steriletul impiedica nidarea oului. In toate cazurile deci nu este afectata producerea ovulelor pe termen lung ,iar spermatozoizii nu intra in calcul.
Intr-adevar poate exista o respingere tip "corp strain", reactie a organismului care dealtfel poate fi intalnita si in alte cazuri: de pilda daca ne hotaram sa purtam lentile de contact.
Eu cred ca este una din metodele contraceptive cele mai bune, chiar daca prezinta unele risculetze, ca toate celelalte metode.

Dana, sa stii ca durerea e normala, dar tine foarte putin. Depinde mult si de sensibilitatea femeii si de mana medicului, dar oricat ar fi el de priceput tot doare un pic. Dureaza chiar mai putin de 7-8 minute(instalarea) iar durerea cateva secunde.Eu una fac parte din sensibilicoase dar imi iau portia de durere cu stoicism ca sa stau 3 ani linistita.

Narcis: chestia cu disparitia steriletului ma pune pe ganduri! Trebuie sa existe o explicatie, ca doar nu era paranormal. Doar daca, hi, hi, doctorul o fi uitat sa ti-l puna de fapt! Glumesc si eu!


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Dana si Mihaela, mersi pentru raspunsuri . Stiti cum e, medicul explica, dar tot cine a trecut prin asta spune mai bine... si mai din punctul de vedere al pacientului.

Mergi la inceput