Tainele Viselor !?

Tainele Viselor !? | Autor: Elenalove27

Link direct la acest mesaj

Buna !
De la un timp visez foarte urit si se face ca la o perioada de timp sa visez acelasi vis care l-am avut cu putin timp in urma.
Am tot citit despre semnificatia viselor si de multe ori ma ingrozesc ce semnifica cite un vis .
Nu stiu daca este adevarat ce se spune despre vise sau daca este bine sa cred semnificatia viselor , de aceea va intreb si pe voi.
Voi credeti in semnificatia viselor ? a-ti visat de mai multe ori acelasi vis ?
Cineva mi-a spus ca atunci cind suntem insarcinate avem tot felul de vise si de multe ori cosmaruri, dar problema este ca si inainte de a fi insarcinata aveam problema cu visele .

O zi placuta !


Elena cu burtica & sotul AL

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Da sa ai timp de 17 ani acelasi vis ce zici?si nu un vis frumos COSMAR si acum cand imi aduc aminte mi se zbarleste paru pe mine.Desi mam interesat pe la toate babele nimeni na reusit sa-mi explice semnificatia visului.
Si da cred in semnificatia viselor, acum 2ani am visato pe bunica mea ca imi punea 2lanturi de aur la gat si se pregatea sa mil puna pe-al treilea dar era in dubii nu stia ce sa faca.Mam gandit ca ceva se va inmpla.Dupa 3luni adica in martie in data de 2 spre 3 mi sa spart casa,si abia atunci miam dat seama de semnificatia visului.

anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

ane2,iti multumesc de raspuns
cit despre cosmaruri timp atit de lung nu am avut



Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu cred in vise..de cele mai multe ori..dar unele cvise..sunt doar vise de noapte cum se spune..unele chiar nu au semnificatie..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

E, mult spus "cred in vise".Dar sunt vise si vise.
Eu una am avut citeva vise pe care n-am sa le uit toata viata
pentru ca ele au avut anumite mesaje pe care le-am descifrat
mult mai tirziu.Un vis cu un mesaj de bun augur l-am povestit
la"viata dupa moarte".
Am avut insa cu multi ani in urma un vis atit de semnificativ
in care eram mai mult sau mai putin avertizata ca urmeaza sa mi se intimple ceva rau Daca as fi stiut sa-l descifrez imediat cum m-am trezit, poate n-as fi trecut prin ce am trecut ,dar poate asa a fost sa fie.Pe scurt am visat o femeie oarba care avea un foarfec in mina
si imi spunea ca vrea sa croiasca ceva dar eu stiind ca ea nu vede eram convinsa ca alta era menirea foafecului,si anume ,sa-mi faca mie rau.La doua ore dupa ce m-am trezit ,am intrat in mina(lucram in geofizica de subteran si faceam masuratori in mina) Fiind intuneric, ca sa-mi notez datele ,tineam lampa indreptata spre agenda .Asa ca n-am vazut sirma ce mi-a intrat in ochi.A urmat o luna de cosmar ,operatii etc.Important e ca nu mi-a fost rupt decit un muschi si sunt perfect normala.
Vizavi de cosmaruri, te sfatuiesc sa mergi la un preot si sa-i spui sa-ti citeasca o slujba pentru asta .Asa a avut si sotul meu si pina nu i-a citit preotul nu a scapat de cosmaruri.
Visele aproape intotdeauna au o semnificatie ,un mesaj.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Orice vis trebuie ca are o semnficatie, niciodata nu m-am priceput sa le interpretez pe ale mele. Cu ani in urma am avut un cosmar, si acum mi-l amintesc in amanunt, nu vreau sa-l povestesc ca e scary rau de tot. Multe din visele mele sunt pline de oameni, multi sunt oameni cunoscuti din prezent si trecut si au ca locatie casa bunicilor din Slanic Prahova, evenimente diverse dar intotdeauna acea casa si mai ales o anume camera, cand ma trezesc ma tot intreb de ce casa si camera aia...nu am aflat niciodata.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Cica in momentul in care culci, intii urmeaza starea de veghe (in care te mai gindesti la una alta) si apoi vine somnul profund sau mai putin profund depinde de fiecare in parte, prin care tot organismul se relaxeaza iar subconstientul incepe sa-si dea arama pe fata . In momentul in care iti faci griji sau te obsedeaza anumite lucruri le inregistrezi in constient, dar subconstientul le va gasi rezolvarea daca te gindesti suficient de mult la asta. Mie mi-a spus sotul meu ca daca il obseda vreo problema la mate a doua zi se trezea cu solutia gasita. Acuma despre vise, eu cred ca se intimpla sa visezi atunci cind gindurile din starea de veghe incep sa-si modeleze o anumita forma depinde de persoana, la ce s-a gindit si la ce se asteapta, mai exista gindurile din subconstient care incep sa lucreze cautind o rezolvare sau pur si simplu exista oameni care au anumit dar de presimtire a unor evenimente si li se arata in vis inainte de a se intimpla. Acuma psihologilor nu rideti prea tare ca eu n-am terminat facultatea voastra. Cred ca mai la obiect ar explica un psiholog. Cit despre femeile insarcinate cica ele ar visa mult mai des decit alte persoane si intr-adevar sint predispuse cosmarurilor. Numai bine la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Pune-ti voi virgulele ca eu ma grabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Sunt pe doua treimi (2/3) de acord cu Grace.
Eu visez in fiecare noapte, sigur nu sunt singura, dar in comparatie cu sotul meu care nu viseaza niciodata, e o mare diferenta...

Visele mele sunt asa cum a spus si Grace unele "coincid" cu starea mea din ziua sau zilele precedente, mai am vise care habar nu am de ce le visez ca nici cu gandul nu m-am gandit vreodata la asa ceva (de exemplu am visat azi-noapte un vecin de bloc - din Romania - un baiat pe care l-am meditat la mate, ca era bolnav si a murit - in visul meu... deci un vis tare trist, ca m-am trezit dimineata si m-a intrebat sotul ce am visat ca m-am foit toata noapte), va dati seama nu cred sa ma fi gandit vreodata la el decat probabil in perioada cand ii dadeam meditatii, ei bine eu visele astea le asociez cu o premonitie, sau un semn, apoi mai sunt vise de nopate asa le spun eu, cele in care visez asa o ameteala de nu le poti pune cap la cap, ba sunt intr-un loc si fac ceva sau intalnesc pers pe care nu le cunosc dupa fata, dar le stiu ca sunt anumite persoane cunoscute de mine...

Nu stiu cat de bine m-am facut inteleasa, dar si eu ma mai uit pe un site unde au "talmacite" visele, si drept sa spun de multe ori nu s-au potrivit cu ce scrie acolo, asa ca am renunta sa le mai "talmacesc".

Acuma fiecare cum crede si cum simte, dar eu cateodata ma trezesc dimineata mai obosita decat m-am culcat, ca mama si rade de mine ca am mai multa activitate cand dorm decat cand sunt treaza. Iar sotul meu ma intreaba in fiecare dimineata ce am mai visat, parca ii spun povesti pana pleaca la servici

Numai bine si vise placute si usoare,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Io cred Katink ca esti prea odihnita de-aia visezi in fiecare noapte , iar sotul tau este prea ocupat n-are timp de vise. Nu daaaaa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Se prea poate sa ai dreptate la faza asta

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput