Cind v-au "venit rusii" dupa nastere???

Cind v-au "venit rusii" dupa nastere??? | Autor: ana-maria

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Am si eu nevoie de experientele voastre ca sa inteleg oare ce o fi cu mine. E normal sau nu?!
Am nascut acum 5 luni, si in ultima vreme am niste "mesaje" de la "rusi". Adica concret, ce nu inteleg eu: in urma cu 2 saptamini am avut pentru citeva zile o scurgere maronie. Acum dupa 2 saptamini, din nou aceiasi scurgere maronie. Daca initial am considerat scurgerea ca fiind o forma de menstruatie, acum la doua saptamini nu e prea devreme sa fie inceputul unui nou ciclu? Eu inca mai alaptez.
Astept si parerile/ experienta voastra.
Multumesc anticipat.
Ana-Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Mie mi-a venit ciclul la 3 luni de la nastere si fix la un an de la ultimul ciclu.
De alaptat nu prea am alaptat desi as fi vrut ca e mai comod.

Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu scurgerile maronii la interval e doua saptamini. Cu toate ca alaptezi poate ar fi bine sa-ti faci si un test de sarcina, iar daca esti foarte ingrijorata de situatie consulta-te cu medicul ce ti-a urmarit sarcina.

Te saruta in cor Romana si Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar si eu am patit la fel. Menstruatia a reinceput la doua luni dupa nastere, iar dupa doua sapt am avut si eu niste scurgeri maronii. Acum au mai trecut inca doua sapt si nu se mai intampla nimic. Am citit ca se intampla se apara "mici dereglari" la inceput. Eu inca mai alaptez (putin de tot) si e posibil si din cauza asta. Daca descoperi cauza, zi-ne si noua!
Numai bine!
Gio si bb Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

MIE MI-A VENIT PRIMA DATA CAND A FACUT BEBELE MEU UN AN SI CINCI LUNI.ASA CA DEPINDE DE LA ORGANISM LA ORGANISM.I-am dat lapte de la san(exclusiv)pana la 6 luni apoi a supt doar noaptea.Dupa ce am intarcat la un an si trei luni a mai durat putin si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Am uitat sa scriu:pete maronii doar de 2-3 ori in acest interval cu durata de o zi doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

La mine s-a intamplat la 1 an de la nastere, atunci cand Clara nu a mai vrut sa scurga si am intarcat-o. Insa de atunci, imi vine atat de aiurea, mai ales ca la mine parca functiona dupa ceas, atat era de regulat. Ba mi-au aparut vreo 2-3 zile niste pete maronii, apoi la 2 saptamani scurgeri masive de sange, apoi o luna jumate nimic, si acum iara ceva firicele acolo. Eu ma gandesc ca si tie iti vin "rusii", dar intai mai alandala, si se stabilizeaza pe parcurs, ceea ce sper ca se va intampla si la mine.


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si o luna
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Ana-Maria, io zic ca-i ceva normal pt inceput. La mine primul ciclu a venit dupa aproape 9 luni de la nastere, care a fost fff violent, dureros si luuung ca aveam impresia ca nu se mai termina, apoi, peste vo' 2 saptamani - iarasi rosu in ochi si iar pt 7-8 zile, cu dureri, voma etc.
Asa a continuat 2 luni, in care am avut 4 cicluri, iar in a 3-a luna, brusc a durat 4 zile si fara dureri. De atunci, e super regulat si nu tine mai mult decat 4 zile, max.5, fara dureri si fara cascade.

Multa sanatate!

P.S. daca totusi nu se normalizeaza, eu zic sa mergi la medic

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

L-am intarcat pe bb Andy la 6 luni. Dupa o luna mi-a venit ciclul(prima data dupa un an si 5 luni),insa au fost la inceput cateva scurgeri maronii.Dupa vreo 4-5 zile mi-a venit calumea,adica ma durea tare burta,spatele si m-a tinut 8 zile. Toate bune si frumoase dar dupa o saptamana, surpriza: iarasi mi-a venit ciclul. Acum au trecut vreo 2 zile de cand mi-a trecut,dar cine stie ,poate iar vine asa.Eu cred ca trebuie sa treaca o vreme pana sa revina totul la normal.

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-maria spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Asta sper si eu sa fie: ceva normal dupa o nastere.
Ana-Maria

Mergi la inceput