chist ovarian!

chist ovarian! | Autor: simpatica

Link direct la acest mesaj

Buna!
sunt nou venita si am si eu o problema care ma framanta.
Prin august, am fost la dr (gine) care mi-a depistat un chist (3/3). Din cate am inteles este destul de mare. Dr. mi-a dat un tratament (pe care eu nu l-am urmat cu strictete - motiv pentru care nu m-am mai dus la control). De atunci a trecut destul de mult timp, eu nu am probleme ( dureri sau sangerari) DAR m-am gandit ca pot ramane insarcinata si daca i-as face rau micutului? Cand am fost la dr. mi-a spus ca ar fi bine sa nu raman insarcinata pana la umatorul control (la care nu m-am dus) DAR daca raman nu este nici o tragedie.
O alta problema care ma framanta este ca nu am facut nici o analiza (Papa-Nicolau sau orice altceva). Ma gandesc sa nu pricinuiesc vre-un rau micului in caz ca...
Scuze daca nu sunt coerenta. Daca cineva imi poate spune ceva eu astept un semn de la voi.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea30xi spune:

Din cite am inteles de cele spuse de tine este un chist folicular. Parerea mea este ca nu trebuie sa te sperii,aceste chisturi apar si dispar de la sine dar nu intotdeauna. Uneori trebuie urmat un tratament adecvat. Eu am avut un chist cu diametrul de 8 (deci mai mare ca al tau), medicul imi facuse deja fisa de internare pt operatie dar eu am refuzat. Am urmat un tratament cu Brocriptin (aveam probleme si cu sinul) si spre fericirea mea...a dat inapoi. La urmatorul control mi-a descoperit si alte chisturi pe celalalt ovar dar m-a asigurat ca sint mici si ca apar,de regula, in perioada pre si post menstruala. In ceea ce priveste sarcina..nu este un pericol, poti face un copilas fara probleme si cu ocazia aceasta scapi si de chist. Asta spun medicii!
Iti doresc multa sanatate!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Ginecologul meu, spune ca este normala formarea unui chist pe unul din ovare la fiecare ciclu. Daca chistul nu este mai mare de 2-3 cm nu trebuie sa intervii cu tratament medicamentos. In mod normal se resoarbe singur.Existenta lui nu te impiedica sa ramai insarcinata.
Pentru linistea ta mai bine te duci frumusel la doctor pentru un control, doctorul iti va recomanda sa faci si o ecografie intravaginala dar si analizele de secretie inclusiv Papanicolau.
Ideal e sa faci anual un control de rutina, cam in aceeasi perioada a anului. In fond nu inseamna decat maxim o ora ca timp, cu tot cu analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Simpaticuto,
EU in locul tau mi-as lua inima in dinti si as mai face un control si toate analizele de rigoare. Cand vrei sa faci un bebe e bine sa te asiguri ca totul e bine. Stiu ca nu e placut la ginecolog, dar nue de joaca.
Si eu am avut acum vreo 3 ani un chist si doctora mi-a prescris niste anticonceptionale pentru vreo 6 luni. Chistul s-a resorbit si totul a fost ok.
Oricum nici de ingrijorat nu ai de ce sa te ingrijorezi. Iar testul Papanicolau este indicat sa il faci in fiecare an.
Mie candva nu mi-a iesit bine deloc pentru ca aveam o rana foarte urata pe colul uterin si care probabil nici nu era prea proaspata atunci cand a descoperit-o doctora dar cu cauterizare si tratament indelungat totul a fost bine si acum mereu Papanicolau imi iese bine. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa il fac in continuare anual.

Sanatate multa si sa ramai graviduta cat mai repede dupa ce te hoatarasti ca pustiul poate sa vina!

Pupic,

Irina si bebe(ii?) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Cel mai bine era sa faci tratamnetul si sa scapi de el..oricum nu este f mare dar maricel... cel mai eficient tratament era cel cu anticonceptionale ..si poate si 3 luni erau suficiente ...dar cum crezi, in principiu daca ramai insarcinata este in regula! ( si eu am avut acum mai multi ani un chist de 3/4 cm si a trcut in 3 luni cu anticonceptionale si vit E)

Mergi la inceput