ce medicamente am voie sa iau cand alaptez?

ce medicamente am voie sa iau cand alaptez? | Autor: ciupimar

Link direct la acest mesaj

Am facut amigdalita, de-abia mai pot inghiti. Problema e ca alaptez si nu stiu ce medicamente as putea lua ca sa-mi treaca. Am voie Strepsils ci Coldrex?
Astept raspunsurile voastre ca sunt tare derutata.

Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Paracetamol e voie. De Coldrex stiu ca nu (asa mi-au recomandat chiar medici de la GlaxoSmithKlein), de Strepsils nu stiu.

Sanatate !

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Ar trebui sa scrie pe prospectele medicamentelor daca sint permise sau nu pe perioada sarcinii si alaptarii. Daca nu poti sa faci o vizita medicului de familie, poate poti sa-i dai un telefon?

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Strepsils parca da, de coldrex uite-te daca are efedrina, caci aia agita bb.

Poti intreba la farmacie, scrie pe toate prospectele: din pacate, in general scrie, in cazul in care nu e total interzis, ca trebuie evaluat riscul si de la caz la caz. Dc e grav, se poate lua si antibiotic, dar ai grija, ca scade mult lactatia!!!

Intre timp, incearca cu leacuri babesti, miere cu lamaie, ceai cald, cataplasme calde etc.

Sanatate si numai bine,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupimar spune:

Multumesc pt raspunsuri. Am luat 4 drajeuri de Strepsils (2 pe zi) si 2 pliculete de Coldrex (am citit pe el si nu contine efedrina) dupa ce am intrebat in prealabil medicul de familie si mi-a spus ca le pot lua, dar sa nu abuzez. Si bineinteles multe ceaiuri fierbinti.
Acum voi continua doar cu ceaiuri, ma simt mai bine. Ar trebui sa scrie mai multe amanunte pe prospectul medicamentelor.

Va salut pe toti
Maria

Mergi la inceput