nodul provocat de sarcina????

nodul provocat de sarcina???? | Autor: Irinel

Link direct la acest mesaj

S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?
Azi am observat ca am la un san un nodul destul de maricel si in mod sigur e aparut in ultimele zile, poate chiar de ieri pana azi. De altfel acum vreo 3-4 saptamani am fost la medic si mi-a palpat sanii si totul era ok. Ma intreb daca poate fi din cauza sarcinii, a schimbarilor hormonale care se petrec in organism. Numai ca e cam mare si se observa si o pata rosiatica pe san (de fapt asa l-am observat prima data si apoi palpand am sesizat ca e vorba de un nodul).
Sambata am oricum programare la doctor, dar zilele par atat de lungi pana atunci...
Ca sa spun tot adevarul sotul mi-a masat ieri sanii cu o crema ca pielea e cam uscata si a zis ca imi va face bine, numai ca dupa cateva miscari nu l-am mai lasat ca ma deranja, nu pot sa zic ca ma durea, dar era cam neplacut. Poate sa aiba vreo legatura?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Irina si bebe(ii?) din burtica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetelor, chiar nu a patit nimeni asta? Sunt ingrijorata si mai am 3 zile pana ajung la doctor...

Pupici

Irina si bebe(ii?) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Eu m-am confruntat cu o astfel de problema la cea de a treia sarcina.
Nu pot sa iti spun sa nu fi ingrijorata... e normal...si eu am fost destul de mult ingrijorata...am fost la doctor, la chirurg care m-a trimis sa-mi fac ultrasound ...pina la urma a trecut de la sine, cam la doua ,trei luni dupa ce am nascut...insa trebuie sa merg in fiecare an la ultrasound sa vedem daca totul e in ordine...
Deocamdata totul e o.k.


Acel nodul mi-a aparut cam prin luna 5 si eu nici macar nu am sesizat...sotul meu mi-a atras atentia...la un moment dat a inceput sa curga din el un lichid suspect...

Incearca sa ajungi cit mai repede la doctor...dar poate sa fie legat doar de sarcina...asa cum a fost si la mine...

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Multumesc mult pentru raspuns Ella!
Aproape ca incepusem sa cred ca sunt caz unicat... Eu abia sunt in a 7-a saptamana (calculat de la data ultimei menstruatii) deci la inceput.
Crezi ca 3 zile (pana cand am eu oricum programarea la doctor) pot sa conteze foarte mult? E cam greu in timpul saptmanii sa ajung la doctor ca lucrez pana l 5 si el are program doar pana la 4...
Nodulul tau era dureros la pipait? Mare?

Te pupic cu drag si inca o data multumesc din suflet pentru raspuns!

Irina si bebe(ii?) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Draga Irinle,,,azi m-am trezit direct cu ochii in calculator sa scriu si eu un subiect despre aceasi problema care o ai si tu....aseara cind ma uitam la Tv am trecut cu mina peste sinul sting si am dat de un nodulmarisor...si cind sa ma pun sa scriu despre problema mea , am dat de tine cu aceasi problema,,,eu am sunat deja doctorul si ma chemat miine la control...sper ca totul sa fie bine si miine o sa iti scriu cum au decurs lucrurile ...
Multa sanatate !


Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Bafta multta Elena maine la doctor, sper si eu din tot sufletul sa fie totul bine.
Din cate inteleg tu esti mai "mare" decat mine (la burtica ma refer :))
Ai si vorbit cu doctorul la telefon, i-ai spus problema (ce-a zis?) sau doar ti-ai facut programare pentru maine?

Te pupic si iti tin pumnii stransi maine. Sper sa imi dai vesti bune!!!



Irina si bebe(ii?) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Nodulul era destul de mare la pipait si se si vedea cu ochiul liber...era la sinul drept in partea de sus spre subrat.
Da era destul de dureros la pipait,dar asta numai dupa un timp,nu chiar de la inceput...
Nu va invidiez...dar sper din toata inima sa nu fie nimic grav.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Multumesc mult Ella!

O sa te tin la curent. Maine vom sti macar ce i-a spus doctorul Elenei.

Pupici,


Irina si bebe(ii?) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Irinel...doctorul nu ma intrebat prea multe ,mi-a facut doar programarea pentru miine..el zice sa stau linistita ca de la ultimul control nu ii sa parut sa fie ceva la sini.( fiind acelasi doctor la care o sa nasc)...deci sper ca totul sa fie bine si miine o sa iti scriu ce raspunsuri am primit !

Lilach , acel nodul ti-a aparut dor in perioada de sarcina?

Multa sanatate !

Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Initial creeata de Irinel

S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?
Azi am observat ca am la un san un nodul destul de maricel si in mod sigur e aparut in ultimele zile, poate chiar de ieri pana azi. De altfel acum vreo 3-4 saptamani am fost la medic si mi-a palpat sanii si totul era ok. Ma intreb daca poate fi din cauza sarcinii, a schimbarilor hormonale care se petrec in organism. Numai ca e cam mare si se observa si o pata rosiatica pe san (de fapt asa l-am observat prima data si apoi palpand am sesizat ca e vorba de un nodul).
Sambata am oricum programare la doctor, dar zilele par atat de lungi pana atunci...
Ca sa spun tot adevarul sotul mi-a masat ieri sanii cu o crema ca pielea e cam uscata si a zis ca imi va face bine, numai ca dupa cateva miscari nu l-am mai lasat ca ma deranja, nu pot sa zic ca ma durea, dar era cam neplacut. Poate sa aiba vreo legatura?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Irina si bebe(ii?) din burtica





Da, Irina, se poate. Am avut si eu in timpul sarcinii, inclusiv ganglioni mariti (cat o nuca!!!), la subrat. Din fericire au disparut in cateva zile, dar povestea s-a repetat de vreo trei ori pe parcursul sarcinii. Dr. mi-a spus ca este perfect normal, datorita furtunilor hormonale din organism. Nu te ingrijora, dar du-te la medic si vezi despre ce este vorba.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Da,acel nodul a aparut doar in perioada celei de a treia sarcini.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput