Acte necesare pt. casatorie in strainatate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

quote:
Originally posted by emoison

E bine de stiut ca daca te casatoresti in Romania, in Italia va trebui sa-ti transcrii casatoria (sau invers, daca te casatoresti in Italia, romanii o sa-ti ceara transcrierea casatoriei). Decu, cum zicea si Corina, daca vrei sa te stabilesti in Italia, casatoreste-te acolo, pentru ca scapi de transcriere si deci astepti mai putin pentru permisul de sedere.

Cu bine,
Elena



Nu este asa Elena. Cel putin eu nu a trebuit sa transcriu nimic aici.
Daca se casatoresc in Romania ( cum am facut noi) trebuie sa traduca certificatul de casatorie la un traducator autorizat si legalizat la notar, dupa care trabuie sa mearga la Ministerul de Justitie si la Externe pentru alte legalizari iar la urma la Consulatul Italian la Bucuresti care se va ocupa de recunoasterea casatoriei in Italia .
Stiu ca pare complicat dar nu este chiar asa , mai ales daca esti din Bucuresti ( trebuie sa ajungi devreme la Min de Justitie). La Min de Justitie depui actele iar dimineata urmatoare sunt gata. Daca termini repede poti sa ajungi in aceeasi zi si la Externe.
Eu iti spun ce si cum am facut noi acum 2 ani si jumatate. Repet, nu stiu daca s-a mai schimbat ceva de cand nu mai este nevoie de viza . Cei mai in masura sa iti dea informatii exacte sunt cei de la Consulatul Italian ( sau de pe site-ul ambasadei www.ambitalia.ro )
O zi buna
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Adela,Elena,Camelia, va multumesc din suflet, dragele mele pentru raspunsurile voastre care imi sunt de mare folos.
Va pup dulce,
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelutica spune:

Amorena, eu m-am maritat anul trecut in august,in Romania,cu un cetatean italian. Acum locuesc la Napoli.
Tot ce am platit in Romania au fost 80 euro analizele medicale (sange ,hiv, plamani) pentru sot, pentru mine au costat vreo suta si ceva de mii lei si vreo 200.000 lei la primarie.
E adevarat ca trebuie sa umbli un pic pe la consulat, ministerul de Externe si ministerul de Justitie si apoi trebuie sa astepti transcrierea in Italia, dar si daca te casatoresti in Italia trebuie sa faci tanscrierea casatoriei in Romania si daca imi amintesc bine trebuie sa o faci personal (am intalnit pe la ministerul de justitie cupluri care faceau asta).
Pentru transcriere -aici nu a trebuit sa fac nimic, doaar am asteptat vreo 3 luni documentele, nici nu am avut nevoie de alte documente care sa ma puna sa fac drumul Rom-Italia si acum sunt si angajata.
Daca ai nevoie de alte clarificari astept intrebarile tale.
Iti raspund cu placere...si eu sunt cam singura pe aici si am nevoie de o prietena, asa ca te astept.
Stela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Sotul meu e cetatean italian si ne-am casatorit in germania. In cazul asta i-au trebiut mai multe acte lui decat mie. Eu am avut de acasa certifiatul de nastere si declaratia de celibat traduse in germana si apostilate ministerul de justitie si la ministerul de externe. Si in plus a trebuit sa mergem la cosulatul italian din hamburg sa mai dacem niste formalitati. Imi amintesc ca la consulatul italian nu a acceptat adresa mea din pasaport si cam stramba din nas chiar si la buletin, ea vroia nu stiu ce extras de la politia orasului unde aveam adresa in ro. Asa ca si concluzie iti pot zice ca (1)cel mai bine e sa se intereseze sotul tau la starea civila unde vreti sa va casatoriti ce va trebuie. Trebuie sa intrebe el exact ce ii trebuie pt casatoria cu o romanca(ca e alta treaba cu alt cetatean strain, de ex daca tu ai fi fost din UE). (2)Si vezi ca si lui o sa-i trebiuasca ceva acte. (3)Orice intrebare ai avea, consulatul te informeaza si nu ambasada(se ocupa numai de chestii oficiale).(4) cand ajungi in italia nu pierde prea mult vremea si casatoreste-te ca nu cumva sa depasesti 3 luni de sedere si sa ai probleme, (5)din cate stiu eu in italia e la fel de "frumoasa" birocratia ca si in ro, si se innebunesc si ei dupa o mie de formalitati. Si nu in ultimul rand CASA DE PIATRA draga mea si sa fie intr-un ceas bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Scumpa mea, "vikinga", iti multumesc din suflet pentru informatiile foarte pretioase, te pup dulce si sper ca mai povestim in viitor.
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Stela, iubita mea, ce bine imi pare ca ne-am intalnit. Si eu as avea nevoie de o prietena!!!!!!!Draga mea,eu am fost deja 3 luni in Italia, m-am intors acum in 09.10.2003, pentru ca acum trebuie, din pacate sa stau 3 luni in Romania, pentru ca asa cere legea, nu ii pasa nimanui ca oamenii se mai si iubesc, nu sunt toti delicventi.
Draga mea, as dori sa vorbesc mai multe lucruri cu tine, asa ca daca esti de acord, poti sa imi scrii pe adresa:
m.naidin@smart.ro
Eu, in Italia voi mai merge deabia la sfarsitul lunii ianuarie, si voi sta aproape de Milano.Dar, o sa ne spunem mai multe pe e-mail, daca doresti.
Ti bacio, e ti aspetto,
Amorena

Mergi la inceput