Acte necesare pt. casatorie in strainatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

iata link-ul ambasadei Romaniei in Italia. Mergi la "informatii consulare" (vei gasii informatiile si in italiana si in romana) si vei ajunge la rubrica "casatorii" unde vei afla tot ce doresti sa stii. Taxa totala este de 215 €. Dar inainte trebuie sa vezi ce iti vor spune si la primaria unde veti depune actele.

www.roembit.org/

Succes!




Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Corina

Draga Amorena,daca vrei sa te stabilesti in Italia cu sotul ,dupa casatorie ,cel mai bine e sa te casatoresti acolo.
Trebuie sa intrebi la primaria orasului unde te vei casatori si ei iti vor spune de ce acte ai nevoie.
Aici in Franta se cere certificatul de nastere,analizele medicale,si doua certificate pe care ti le elibereaza ambasada Romaniei la Paris.
Stiu ca in Romania platesti o gramada de bani ,iar ca sa te casatoresti cu un strain te costa vreo 700euro.Cel putin asa era acum doi aniTe pup si tine-ne la curent cu ce ai hotarit.

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)



Eu m-am casatorit in 1999 in Romania,sotul meu e cetatean german.Casatoria nu a costat nimic!
Costa analizele medicale pt sot daca le faci la stat,vreo 800 euro.Dar nu te impiedica nimeni sa le faci la un cabinet privat unde nu exista regim special pt cetatenii straini deci e un pret normal.




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc, dragele mele pentru informatii. Imi sunt de mare folos!!!!!! Va pup dulce!!!!!
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Ce usor e in Danemarca! Nu mi-au trebuit nici analize medicale,nici sa ma duc la ambasada,nici bani,nimic, doar la primarie am fost, ba inca imi expira si viza si n-a fost nici o problema, si casatorie frumoasa,frumos inauntru,aveau ei sampania pregatita,ca asta m-a uimit si mi-a placut, ne-au dat ca amintire si stiloul cu care am semnat ,sta acolo frumos in cutiuta lui,si nu era unul ieftin- lumanarile erau si ele aprinse inauntru, si erau si flori, tare frumos.
(scuze, nu prea mai are legatura cu subiectul,dar am pomenit cate ceva pt ca mie mi-a placut tare mult).

Amorena, sa fii fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:


Din cate imi aduc eu aminte ..daca vrei sa te casatoresti in Italia trebuie sa te duci la Consulatul Romaniei ( Milano sau Roma) cu certificatul tau de nastere ( si sincer nu mai stiu daca mai ai nevoie si de alte documente) iar de acolo iti dau un document care se chiama "nulla osta". Cu acest document cred ca trebuie sa te duci la ei la primarie si sa incepeti formalitatile. Asa era acum 3-4 ani ( acum nu mai stiu daca s-au schimbat legile).
Noi ne-am casatorit in Romania dar este foarte mult de umblat si acolo... Sincer nu imi mai aduc aminte exact ce trebuie sa faci. Vroiam sa-ti spun ca de probleme de tipul asta se ocupa consulatul si nu ambasada ( indiferent de unde va casatoriti, ori Consulatul Romaniei in Italia ori al Italiei in Romania).
Bafta multa!
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc dragele mele pentru raspunsuri si incurajari!!!!!!!!!!
Draga Camelia ar fi foarte bine daca ar fi asa de usor. Tu unde stai in Italia? Eu,voi locui aproape de Milano,acum sunt acasa in Romania si trebuie sa stau pana in ian.2004,apoi merg din nou in Italia 3 luni de zile.Cine stie poate ne putem intalni, as fi bucuroasa sa te cunosc.
Va pup pe toate,
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rs-143 spune:

Amorena
nu stiu exact ptr italia daca este valabila dar in Emirate ambasada romana cere passaport ,certificat de nastere ,analize medicale ,si ptr viitorul sot declaratie ca nu a fost casatorit sau certificatul de divortz daca este cazul tu poti sa dai o declaratie acolo pe loc ......sau mai ai varianta casatoriei in romania care nu costa ..sau poate nu a costat in cazul meu ...analiza sotului a fost 80$ facuta in buc la cabinet particular numai ca sotul tau trebuie sa aiba actele traduse si legalizate si mai ai nevoie si de un traducator autorizat ....de fapt mai multe formalitati .Eu m-am casatorit in martie si m-a costat totul 350 $ .
Bafta pupici si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc mult pentru informatii, draga mea, Roxi!!!!!!
Pupici,
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Noi ne-am casatorit in Romania acum 5 ani. Singurul inconvenient a fost pt sotul meu caruia ii trebuia nu stiu ce hartie de la Ambasada Canadei care e in Bucuresti, noi fiind in Timisoara. Asa ca am facut un drum la Bucuresti pt asta. Apoi analizele medicale, care asa cum precizase cineva inainte, la stat ne-ar fi costat $800 doar pt el, fiind strain ; ne-am dus la particular si ni le-a facut la amandoi pe $20. Dureaza 10 zile de la depunderea actelor pana la cununie.
Certificatul de casatorie e in trei limbi (pt regim de straini): romana, engleza, franceza.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Mie mi-au cerut (in Franta) certificatul de nastere, o declaratie pe proprie raspundere cum ca n-am fost casatorita (de la ambasada) si certificatul de cutuma (care specifica ce prevede legislatia romana cu privire la casatorie, precum si alte chestii, de exemplu ca in Romania nu trebuie publicat anuntul referitor la casatorie cu 10 zile inainte, daca aceasta casatorie nu are loc in Romania).Si bineinteles, analizele medicale-eu le-am facut aici in Franta.
E bine de stiut ca daca te casatoresti in Romania, in Italia va trebui sa-ti transcrii casatoria (sau invers, daca te casatoresti in Italia, romanii o sa-ti ceara transcrierea casatoriei). Decu, cum zicea si Corina, daca vrei sa te stabilesti in Italia, casatoreste-te acolo, pentru ca scapi de transcriere si deci astepti mai putin pentru permisul de sedere.

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput