Analize bebe

Analize bebe | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

I-am facut analizele lui Stefan si as vrea sa va intreb care sunt valorile normale pentru neutrofile, limfocite si eozinofile. Asta pentru cele care au mai trecut prin asa ceva.
Nicoleta.
PS Ce stiti despre parazitii intestinali? Care sunt valorile si componentele sangelui care sa iti spuna ca bebe are paraziti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Chiar nu stie nimeni nimic? Voi nu ati facut analize bebeilor vostri? Va rog, daca stiti ceva, sa imi dati si mie de stire, ca tare mai sunt speriata.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Nu stiu care sunt valorile normale, dar iti pot da rezultatele hemogramei fetitei mele la 5 luni, la care doctorita a zis ca este ok.
Hemoglobin 12.300
Hematocrit 36.000
WBC 8300
PMN 15.000
Lymphocyte 78.000
Monocyte 4.000
Eosinophil 3.000
Platelet smear slightly increase
RBC Normal
Basophil 1%
MCV=83, FL(76-96), MCH=28.7, PG(27-33), NCGC=34.4, G/DK(30-35)
Platelet count 412,000.000

Imi pare rau ca sunt in engleza... dar te descurci tu, denumirile sunt apropiate.
Poate sa iti raspunda cineva mai in masura pe maine... ca duminica scrie putina lume aici la desprecopii.
Bafta multa si sanatate,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga Nicoleta, aici pe forum e o problema generala si anume, spuneti fratilor ce varsta are copilul? este foarte important, ca sa primesti un raspuns cat de cat exact, pentru ca valorile normale care te intereseaza pe tine sunt in functie de varsta.
Utie eu o sa scriu aici valori normale la formula leucocitara la 100 elemente dupa dr. Gabriel Ivanovici:
PN(polimorfo nucleare) = 60-70%
Eozinofile = 1-4%
Bazofile = o,5-1%
Limfocite = 25-32%
Monocite = 6-10%
Exista variatii importante in functie de varsta.

Intr-o parazitoza intestinala sunt crescute eozinofilele, adica peste 3-4%.

Despre parazitozele intestinale s-a mai discuta de multe ori pe forum si poate reuseti sa gasesti ceva daca stii exact despre care parazit e vorba.
Nu stiu daca am reusit sa te ajut cu ceva dar daca vii cu mai multe amanunte poate mai vin si altii cu completari.
Sanatate maxima va doresc
Ciufulici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Imi cer scuze, mii de scuze. Cred ca este unul din putinele mesaje in care nu am scris varsta lui Stefan. Are 8 luni si jumatate.
Multumesc pentru raspunsuri.
Nicoleta.

Mergi la inceput