Se poate intrerupe alaptarea pt cateva zile?

Se poate intrerupe alaptarea pt cateva zile? | Autor: nikita

Link direct la acest mesaj

Ce credeti daca intrerup 2 / 3 zile alaptatul ( timp in care golesc eu sanii) copilul mai poate fi alaptat? Trebuie sa plec ptr. 3 zile de acasa si nu vreau de loc sa o intarc.Ati trecut printr-o experienta similara? Am nevoie de sfaturi.Pupici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cici spune:

nu am facut dar am citit ca ideal este sa
ai rezerve de lapte matern pastrat la congelator,
pentru ca sa nu schimbi laptele.
o a doua problema este daca BB este invatat cu biberonul,si cu altfel de lapte pentru ca altfel risti sa-l flaminzesti in zilele astea.
sanii trebuie goliti foarte bine pentru ca alfel scade productia de lapte .
succes!!


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andremar spune:


Nu am o experienta similara, dar banuiesc ca s-ar putea ca pieptul sa devina foarte plin si dureros, probabil si cu noduri. Mie mi se intampla cand Nicolas doarme mai mult decat de obicei. Nu cred insa sa afecteze lactatia deloc, insa n-o sa fie prea placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Paul isi aduce aminte cam odata pe saptamina ca vrea sa suga. De 4 luni jumate sintem si cu sin si cu biberon. In rest, am facut basici la mina de atita muls.. Nu cred ca-n trei zile sa uite cum se suge la sin. Dar fa-i proba dinainte sa vezi cu ce tetina se impaca. Paul, de exemplu, o bucata de vreme nici n-a vrut sa auda de tetine de silicon. Si cind i-am schimbat laptele, numai ca sa vad daca maninca alta marca mai bine, am facut-o brusc si n-au fost probleme de digestie, ceea ce-ti doresc si tie.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu am patit, cand a avut margaritel, nu putea sa suga la san, il durea. Asa ca m-am muls si i-am dat la biberon. Si nu l-am intarcat, dupa 3 zile am putut sa ii dau sa suga. Dar am avut o pompa electrica, cu aia manuala nu am facut nimic, am muls o noapte intreaga si am scosceva pe fundul biberonului,am facut o criza de isterie ca pierd laptele si dimineata am facut rapid rost de pompa ca lumea. Nici n-am avut eu prea mult lapte, daca ai mai mult, cred ca va fi mai usor.
Altadata am mai patit ca a trebuit sa plec pt. o zi, m-am muls dimineata, am lasat lapte, dar sanii s-au umplut f. tare pana seara, eu nu i-am golitintre timp si pana a doua zi am constatat ca aceasta intrerupere de o zi mi-a scazut drastic productia de lapte, la jumatate. Trebuie sa golesti sanii periodic.
Succes!

ruxij

Mergi la inceput