Despre administrarea Ca la copii - cum si reactii

Despre administrarea Ca la copii - cum si reactii | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

rainbow
Membru nou

In urma cu 2 saptamini am fost la "tanti " doctor cu bb Remus. Totul e in regula dar ne-a zis ca n-ar strica sa-i dau calciu lactic o pastila pe zi si sa marim doza de vigantol la 4 picaturi. Zis si facut...numai ca de atuncin-am mai avut o noapte dormita. Remus, puiul meu pe care tocmai il laudam ca s-a facut cumintel si are programul lui si incepuse sa doarma noptile, brusc din ziua in care i-am dat calciu a inceput sa nu mai doarma nici noaptea nici ziua, plinge fara un motiv aparent, asa din senin, seara avem shouri isterice...nu mai stim ce sa-i facem. AAA ca sa nu mai pomenim si de nenorocita de constipatie...
Am sunat la doctor si mi-a zis ca da, intr-adevar unii copii devin agitati din cauza calciului...dar totusi, chiar asa de agitati??..asa ca, conform sfatului am redus Ca la jumate...dar..aceeasi reactie. Acum de 3 zile nu i-am mai dat Ca si ca prin minune, Remus s-a linistit, doarme din nou noatea.
Oare e normal sa reactioneze asa??? Ati mai patit careva la fel?


qsar
Membru senior

Pai si eu ii dau Dinului Ca-lactic... sa ma astept la agitatii? Noi luam Ca in branza calcica pe care, pana acum, a toletat-o bine. Poate incercati asa si cu Remus.


otau
Membru nou

Eu i-am dat copilasului meu calciu la fiola mare. O puneam in 50 ml de ceai in biberon si nu am avut nici o problema. Faceam cure de 10 fiole mari timp de 10 zile la doua luni. In paralel mergeam si cu Vigantolul. Nu am avut nici un fel de problema. Bineinteles ca nu ii lipsea nici branza calcica preparata de mine (8 tablete de Ca lactic la 1 litru de lapte), pe care o administram bb-ului impreuna cu masa de fructe.

Postat de ili:

Am gasit calciu lactic de 500 mg,dar caut de 50 de mg,oare exista ?
A mai gasit cineva?


liviu`s
Moderator

Din cate stiu la 500 mg este singura forma de prezentare.

Postat de ic:
Din cate stiu ar trebui sa-i dau calciu fetitei mele de 1 an si 3 luni, insa doctorita mea e in concediu. Cand dati calciu si de care?


vilma
Moderator

Parerea mea e ca suplimentarea cu calciu la copii ar trebui sa fie facuta numai sub supravegherea si cu indicatia medicului. Si dupa analize care sa ateste necesitatea. Altfel, mi se pare destul de periculos sa administrezi calciu dupa ureche. Poti sa stii unde se duce surplusul de calciu? Cat din el se elimina si cat incarca anumite organe din corp?
Pana iti vine pediatrul din concediu, ai grija ca alimentatia copilului sa contina lactate, fructe si legume.
Asta e parerea mea.


Postat de Ingala
Baietelul meu are o luna si jumatate. Are fontanelele cam de 2 degete si jumate. Doctorita mi-a spus sa-i dau Calciu lactic 1 pastila de 500 mg si Vigantol zilnic (4picaturi) pina la varsta de 2 ani, adica ... in continuu, fara pauza. Mi-a spus ca acest tratament se da preventiv, ca sa nu apara rahitismul. Totusi, nu credeti ca e cam mult, asa fara pauza? Ea mi-a spus ca doar nu are ce rau sa-i faca, doar e Calciu.


Anina_n
Membru senior

Nu stiu cum este cu administrarea de Calciu lactic, noi nu am primit. Dar, Vigantol se administreaza numai in lunile reci, de iarna-primavara. Din mai, nou ne-a spus pediatra sa nu-i mai dam Vigantol, pana in noiembrie. Sanatate multa !


mirela.mustaciosu
Membru senior

Noi am folosit Vigantol non-stop pana la un an si jumatate - 2 picaturi pe zi, iar calciu lactic folosit tot timpul cand am preparat branzica de vaci in casa (folosesc 8 pastile de calciu lactic la un litru de lapte si branzica obtinuta din cantitatea asta o mananca in doua zile acum, iar cand era mai mic in 4 zile). Peste asta, incepand cu varsta de un an ne-a prescris si calciu gluconic - 1/2 fiola pe zi, iar in perioada in care a erupt o alergie chiar si 2 fiole pe zi. Aceeasi problema mi-am pus-o si eu - daca atata calciu nu-i afecteaza rinichii si mi s-a spus ca in nici un caz nu trebuie sa-mi fac astfel de probleme. Incearca sa-i dai mai multe lichide.


anda
Membru matur

Ca lactic l-am dat pisat in 10-15 ml de ceai si nu mai mult de o luna pentru ca l-a luat intr-o "pauza" de fe. am inteles ca ambele nu se pot da deodata. vigantol luam 3 pic. pe zi.


raducu
Membru matur

calciul se da numai in lunile cu R inclus(septembRie-apRilie) deoarece pe perioada mai-august din cauza caldurii nu se depune. Vigantolul-Raducu i-a acum 4 pic pe zi in continuuu pana la 2 ani.

Cred ca e cam mult sa-i dai calciu in continuu pentru ca am auzit ca exista riscul ca oasele sa se intareasca f repede inainte cacreierul sa se matureze.
Mai consulta si alt pediatru.


dddd
Membru matur

Eu i-am dat fetitei mele calciu in fiecare luna cate10pastile10zile consec.ir vigantol 3 picaturi pe zi in lunile fara r si 4 picaturi in lunile cu r. asta pana la 1 an. dupa aceasta varsta am mai rarit-o cu calciul in sensul ca nu-i mai dadeam chiar in fiecare luna, in schimb vigantolul i l-am dat pana la 2 ani (1 aprilie 2003). o sa fac pauza toata vara asta dupa care incep iar sa-i dau vigantolete (1 pastila pe zi, probabil pana la vara viitoare cand voi face iar pauza) oricum cantitatea de vigantol este legata si de clima din zona respectiva. Dria sta la brasov unde este mai frig si de aceea ii dam 3 respectiv 4 picaturi de vigantol.


Ingala
Membru nou

Raducu tu esti sigur(a) ca nu se depune Calciu in perioada mai-august? Asta ar insemna ca bebeul meu neascut in aprilie sa i se inchida fontanelele abia cand incepe sa se depuna Ca? Se poate sa creasca un copil fara calciu? Nu mai inteleg.


vilma
Moderator

Parerea mea e ca unii doctori de pe la noi prescriu nepermis de mult calciu la copilasii mici. Nu am mai auzit in alte tari sa se dea atata calciu. Din cate m-am documentat, Asociatia Americana de Pediatrie recomanda anumite cantitati de calciu pe diferite grupe de varsta, de preferat a se lua DIN LAPTELE MAMEI, sau chiar si laptele praf, dupa caz.
Asa cum preciza si Raducu mai jos, osificarea trebuie sa se faca in timp, fontanelele se inchid treptat pentru a-i lasa creierului spatiu pentru dezvoltare.
Eu am procedat astfel: nu i-am dat nici un supliment de calciu copilului. Vigantolul i l-am administrat continuu pana la varsta de 2 ani.

PS: am uitat sa precizez ca am alaptat copilul la san pana la 7,5 luni


vilma
Moderator

TABLE 1
Dietary Calcium Intake (mg/d) Recommendations in the United States2,3*
Age 1997 NAS3 1994 NIH2
0 to 6 mo† 210 400
6 mo to 1 y† 270 600
1 through 3 y 500 800
4 through 8 y 800 800 (4-5 y)
800-1200 (6-8 y)
9 through 18 y 1300 800-1200 (9-10 y)
1200-1500 (11-18 y)


* Recommended intakes were provided in different forms by each source cited. The Food and Nutrition Board of the National Academy of Sciences (NAS) released Recommended Dietary Allowances until 1997. In 1997, it chose to use the term adequate intake for the recommendations for calcium intake but indicated that these values were to be used as Recommended Dietary Allowances. The NIH Consensus Conference did not specify a specific term but indicated that these values were the "optimal" intake levels. Dietary recommendations by the NAS are set to meet the needs of 95% of the identified population of healthy subjects. The NAS guideline should be the primary guideline utilized.
† For infant values, the 1994 NIH Consensus Conference indicated values for formula-fed infants, whereas the 1997 NAS report used the infant fed human milk as the standard.

TABLE 2
Continutul aproximativ de calciu dintr-o portie de:
Milk† 1 cup= 240 mL 300 mg
White beans 1/2 cup= 110 g 113 mg
Broccoli cooked 1/2 cup= 71 g 35 mg
Broccoli raw 1 cup= 71 g 35 mg
Cheddar cheese 1.5 oz= 42 g 300 mg
Low-fat yogurt 8 oz= 240 g 300-415 mg
Spinach cooked‡ 1/2 cup= 90 g 120 mg
Spinach raw‡ 1-1/2 cup= 90 g 120 mg
Calcium-fortified orange juice 1 cup= 240 mL 300 mg
Orange 1 medium= 1 medium 50 mg
Sardines or salmon with bones 20 sardines 240 g 50 mg
Sweet potatoes 1/2 cup mashed= 160 44


* Adapted from Raper et al,37 Weaver,38,39 and Weaver and Plawecki.40
† Low-fat milk has comparable or greater calcium levels than whole milk.
‡ The calcium from spinach is essentially nonbioavailable.

Sper ca am putut sa te ajut cu aceste info.


acs
Membru nou

Si eu am avut o "problema" de genul asta: Doctorita de familie a fetitei tot spunea ca are fontanela cam mare, deci lipsa de calciu. Si ca ar fi indicat sa-i administrez Calciu lactic. Numai ca nu am ascultat inainte de a afla si o alta parere (mai ales ca Mariuca parea a fi foarte bine).
Asa ca am consultat o alta doctorita (Denis Stanescu, Medicover Grozovici - v-o recomand cu caldura), care mi-a spus ca nu are nici o relevanta dimensiunea fontanelelor. Totul e ca acestea sa se inchida la timp.
Concluzia: i-am administrat zilnic Vigantol (2 picaturi pana la varsta de 7 luni cred, depinde de greutate - si dupa aceea cate 4 picaturi), iar Calciu ii dau de 3 luni, cate 10 zile pe luna (Maria are 11 luni).
Doctorita mi-a spus ca incepand de la varsta de 1 anisor o sa incetez cu administrarea Vigantolului si a Calciului (probabil nu definitiv) daca totul va fi in regula (se fac investigatii).


ginutaC
Membru junior

Eu i-am dat Ralucai vigantol-2pic/zi un an si jumatate in fiecare zi,apoi numai in lunile cu R.Ca lactic il foloseam atunci cind ii pregateam brinzica,dar cum nu era topita dupa ea... ,iar dupa ce a implinit un an,si tot in lunile cu R,i-am dat si 10 zile/luna calciu sirop cite 5ml/zi.Se da si vara calciu atunci cind e necesar,dar fara vigantol.Pentru ca pe timpul verii corpul sintetizeaza singur vitamina D pielea fiind expusa mai mult la soare.


mirela.mustaciosu
Membru senior

Rectificare: Intr-adevar, calciu gluconic i-am dat doar in lunile reci 10 zile pe luna, 1/2 fiola pe zi. Doar in perioada cu eruptia alergica i-am dat ceva mai mult. Iar calciu lactic folosim doar la branzica de vaci, dar mi s-a spus ca nu se absoarbe suficient cat sa poata fi considerat un "supliment de calciu". In ce priveste copii alaptati la san, mi s-a spus ca sunt defavorizati la capitolul "luat calciu din lapte" fata de copii care sunt hraniti cu lapte praf imbogatit cu vitamine si minerale.


bubi
Membru matur

zilnic 3 pic de vigantol (avem 8 luni)
10 zile pe luna- cate 1 fiola de calciu gluconic pe zi (10 ml)


danielac
Membru de baza

Calciul lactic sau gluconic eu stiu ca se administreaza 10 zile maxim pe luna. si se revine atunci cand este cazul, si intr-adevar se da in lunile reci.
Nu pot sa cred ca trebuie dat in continuu si sigur nu este bine.
Cu Vigantolul este altceva.


Andruska
Membru matur

Noi am luat vigantol de la 14 zile timp de o luna dupa care am trecut pe fluorvigantol de 500 mg si luam cate o pastiluta in fiecare dimineata pe stomacul gol. Asta a durat pana la 2 ani, dupa care ii dadeam doar in lunile care contin litera "r" - septembrie pana in aprilie. El fiind nascut in septembrie, practic a luat pana la 2 ani si 7 luni dupa care nu i-am mai dat.

Cu calciu, eu nu i-am dat decat calciu gluconic+vitamina c timp de 5 zile dupa care i se facea injectabil vitamina D3 + inca 5 zile de ca gluconic+vit C.

La el "functionat" f bine aceasta combinatie - i-am facut analizele la 1 an si era super OK.


Postat de Delia:

Codrin a fost descoperit la 4 luni cu o anemie severa si rahitism in urma caruia solduletul lui nu era egal la ambele picioruse.Noi am urmat si urmama tratament cu calciu cate 10 zile pe luna (nu mai mult pentru a se evita hipercalcemia) iar prima cura a fost de 21 de zile asociata cu trei injectii (saptamanal) de vitamina D.
Cred ca este prea devreme ca un doctor sa se pronunte despre o fontanela mare ca diametru, avand in vedere ca ea se inchide in cea mai mare parte cam pe la sase luni, ulterior ramane un spatiu mult mai mic care se inchide in timp, deci abia dupa aceasta varsta se poate spune ca este mare.
Despre durata tratamentului eu cred ca se face in functie de evolutia fiecarui bebelash in parte, la repetarea analizelor (cat de bune sunt) iar apoi daca nu este vorba doar de alaptat (cum a fost cazul meu) bebica mai ia o cantitate crescuta de calciu si din alimente.
Ceea ce este ironic este ca desi Codrin a avut displazie de sold din cauza lipsei de calciu fontanela s-a inchis foarte bine, la timp , in diametre normale.
In schimb in urma tratamentului intensiv de calciu fontanela s-a inchis normal si nu mai repede.
Ceea ce este insa foarte important (noua ni s-a atras atentia) este sa nu fie dat cu fierul ci la doua ore diferenta deoarece formeaza un precipitat ce nu se absoarbe la nivel intestinal.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Sfatul meu este sa-i faci din lapte brinza de vaci si sa-i dai amestecata cu miere,este mai sanatos decit Ca si alte nebunii din farmacii.Ca sa-l linistesti noaptea fa-i ceai ce tei,amestecat cu soc.Se va linistii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Posted - 12/02/2003 : 20:54:07
De Livia
Am cumparat sirop natural cu Ca si in prospect scrie ca se adm.2-5 lingurite pe zi iar farmacista mi-a spus sa-i dau o lingurita pe zi daca nu are carenta.Voi cum si cat dati la bebei?Bebe are 9 luni!


alssa
Membru matur

A mea are doua luni juma aproape, mie mi-a spus doftoru sa-i dau calciu gluconic, porma lactic, cum nu am gasit, am luat siropu de calciu... din cite am inteles de la fete, cam asa e: daca nu are carenta sa-i dai doar profilactic, 1 lingurita pe zi. Eu asa ii dau.


iuliac
Membru matur

Mie doctorita mi-a spus sa-i dau 2 lingurite pe zi.


Luizax
Membru de baza

Sirop Ca natural ii poti da 1 lingurita /zi tot timpul anului. Asa ia Alex.


bia
Membru matur

Fetelor,calciu nu se administreaza zilnic,decat in situatii exceptionale,atunci cand copilul are rahitism(sau tendinte ).Calciu in exces poate fi daunator.In primul an de viata, i-am dat Biancai ca gluconic(fiole),10 sau 15 zile pe luna si numai in sezonul rece.Apoi in vara ce-a urmat,cand am mers cu ea la mare,medicul mi-a indicat sa-i dau toata perioada cat stam acolo,cate o fiola de calciu(sau calciu natural sirop),pentru ca se fixeaza mai bine in conditiile respective.E adevarat ca ea a mancat intotdeuna lapte si produsele din lapte,nu a avut lipsa de calciu,dar sa-i dai zilnic,nu am auzit pana acum.Luiza,tie ti-a indicat medicul sa-i dai zilnic ca,tot timpul anului?


MariaM
Membru senior

Exact Luiza...chiar am vorbit cu dr mea pediatra..si mi-a zis..ca daca copilul nu are o forma foarte severa de lipsa de Ca, nu este normal sa-i dai in fiecare zi...
Eu ii dau lui Vladut iarna..cate 10 zile...15 zile pauza..si tot asa..
Vara nu i-am dat deloc...
ps: i-am facut analizele si calciul era la limta maxima...deci ok..
va pup si multa sanatate


gabid
Membru de baza

La ionceput dr mea era exasperata ca Simona are rahitism pt ca avea mainile si piciorusele umede si mi-a dat 2lingurite/ zi toata luna .Apoi am mers la alta dr si mi-a spus ca nu-i nevoie decat de 2 ling/zi timpe de 10 zile.asa ii dau si acum la un an si 3 luni.Eu ii dau Calcium Pharco pt ca acesta se gaseste in Romania care nu stiu cat este de natural.


livia
Moderator

Tatal meu a venit la mine si mi-a adus calciu natural din Ro este fara zahar si bb il accepta este ,un produs romanesc si costa 80000 lei sticluta.Am sa-i dau o lingurita pe zi timp de 10 zile.Dar cat timp, o luna- doua?


bia
Membru matur

Livia poti sa-i dai pana in luna aprilie inclusiv,10 zile pe luna si pe urma mai discuti si cu medicul pediatru,iar daca nu asimileaza calciu,poti sa-i mai dai o perioada,dar numai la indicatia medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pediatrul mi-a spus la ultimul control, sa incep sa-i dau Clarei si niste Calciu... cam 10 zile pe luna. El mi-a zis de calciu gluconic, care "multumita" Sicomed SA nu se mai fabrica, din motive idioate, gen nu se inteleg cu nu shtiu cine la pret. In fine. Sun pediatrul ii explic ca nu se mai fabrica, si-mi zice de Calciu lactic... juma de tableta pe zi. Problema e cu administratul acestuia. Sfarimat, e ca un fel de creta, care amestecat cu nitzel ceai, ajunge o chestie nesuferita, mai mult pe fata ei decit in gura. So... alt pediatru, mi-a recomandat Sirop de calciu ptr. sugari care cica ar fi foarte bun.
Intrebare: a folosit cineva pina acum acest sirop ? E bun de ceva ? Ce informatii aveti ?
Postat de alssa


ALEXANDRA MUTU
Membru junior

Iti pot spune ca noi am folosit cu succes pana acum la aproximativ patru luni..."calciu sirop"iar cumnata mea ii da si la 10 luni nepotelului meu; eu zic ca este cel mai bun; mai exista "calciu natural"...am auzit doar de el nu l-am folosit, stiu de la pediartrul meu ca este la fel de bun; calciu se da in combinatie cu vigantol... cred ca stii asta...


oanaesn
Membru senior

Da. Pediatra noastra ni l-a dat gratuit. Firma se chiama Pharco. Iulia ia 10 zile la 2 luni. Desi e dulce nu se omoara dupa el, dar reusesc s-o conving sa-l inghita. Calciu lactic punem la branzica.


arghirmonica
Membru nou

Si noi luam calciu gluconic 10 zile pe luna.Adevarul e ca nici eu nu am gasit dar cu pile gasesti de toate.Eu ii fac lui Daniel branzica cu calciu lactic si o mananca bine.Si calciu gluconic a fost dificil de dat pana l-am luat cu seringa din fiola si acum il dau cu seringa fara ac binenteles.Asa ii place.asa poti face si tu cu calciul lactic dizolvat.


Siminaf
Membru matur

Draga Alssa, intr-adevar "Calciul Natural" e f. bun. In primul rind, calciul lactic nu se absoarbe asa de bine ce cel gluconic. Apoi, eu am incercat aproape toate tipurile de calciu de pe pita romaneasca, iar cind, intr-un final, am ajuns la cel "natural", nici nu mi-a venit sa cred ce bun este! Deiutzu meu nu asimila calciu, desi ii fcem D3 injectabil, iar cu calciul asta in 1-2 luni a recuperat tot! Desi e ieftin, e f. bun Foloseste-l cu incredere!
A, si era sa uit: medicul de familie ti-l poate prescrie GRATUIT!


danielac
Membru de baza

Si Diana merge pe vechea schema cu D3 sau D2 injectabil si la ceva timp mai luam calciu 10 zile. Am avut si calciu gluconic, si lactic si acesta din urma il pisam pulbere si il amestecam cu ceai fierbinte si nu mai iesea asa cum spui tu.
Acum bem sirop de calciu pentru copii fabricat in Egipt.


florina
Membru matur

Tudor a luat sirop de calciu natural (iti recomand varianta romaneasca FARA ZAHAR, nu Pharco - egiptean, CUMPLIT LA GUST).
A fost foarte bun ...:)
Ii dadeam 10 zile pe luna. Problema e ca nu cred ca a avut nevoie, pentru ca ai vazut si tu ce de dinti i-au aparut si cat de repede i s-a inchis fontanela...iar unghiile i le tai din 3 in 3 zile...
In plus, Vilma parca spunea ca medicii pediatrii care recomanda profilaxia calciului gresesc, pentru ca nu se face decat pentru fier si D3...
Eu am facut pe dos, adica i-am dat calciu si nu i-am dat fier...desi doctorita mi-a recomandat.
In fine, 2 -3 luni pana vine primavara si eu cred ca e bine sa ia calciu, dar in nici un caz calciu lactic! I-ai sirop de calciu natural, romanesc, neaparat fara zahar.


alssa
Membru matur

Pai bine ca sa zic asa... dar am inceput cu traznaia aia de Calciu Pharco... ce-i drept doar de doo zile. S-o las nitzel si porma sa-i dau alalalt romanesc ?


mumulina
Membru senior

Deci Calciu de la Pharco e una si Calciu natural alta? si cum se numeste ultimul, Calciu Natural si atat?


florina
Membru matur

Exact. sunt acelasi lucru. "Sirop de calciu natural - fara zahar" este un produs romanesc pe care noi l-am luat si "Sirop de calciu" - Pharco e tot un sirop de calciu, dar nu mi s-a parut la fel de bun ca primul.
Noi am avut intai Pharco, dar nu avea un gust prea bun si ma luptam cu Tudor sa-l ia si pana la urma l-a rasturnat. :) In pat, bineinteles.
Asa ca am luat altul, de data asta "natural", si ne-a placut amandurora.
Obisnuiesc sa-i gust toate mediacmentele si mancarurile lui bebe, si va sfatuiesc sa faceti si voi acelasi lucru. Vigantolul n-are nici un gust, asta ca sa va scutesc de o gura de ulei. :)
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Noi luam Ca sirop natural si de la firma Pharco, cate doua lingurite pe zi cu cate 5 picaturi vit. C in fiecare lingurita-cate 10 zile in fiecare luna cu r _ianuarie,februarie etc.Doua picaturi de vigantol zilnic.Binenteles la indicatiile medicului pediatru.
Pupice,
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: adrianangi
Subiect: Calciu+Vigantol, pina cind?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: voi pina la ce virsta ati dat copiilor vostri Calciu (sirop) si Vigantol? Sunt vraishte pentru ca medicul pediatru al lui Andrei (6 lunici) ne-a spus prin luna a 5-a sa facem pauza la calciu, in vreme ce un alt nenea medic ne-a precizat ca administrarea de Ca e obligatorie pina cind bebe face 1 an. In fine, am reluat doza de 1 lingurita de Ca/10 zile pe luna + ratia de vigantol aferenta (2 picaturi pe zi), dar nici n-as vrea sa facem vreun abuz, mai ales ca baietelul meu se prezinta bine la capitolul "inchiderea fontanelei". Ba chiar, la 5 luni i-au rasarit si dintishorii de jos...
Am mare incredere in experienta voastra, asa ca va rog sa-mi spuneti, in cazul copiilor vostri, cit a durat tratamentul profilactic? Si in ce doze? Saru'mina!


Autor: nikita
Adriana, eu cresc 2 fete: una va avea in curand 12 ani si una abia a implinit 4 luni.La prima fetita, nascuta pe 26 mai, nu am dat deloc calciu si nici vigantol pentru ca nu mi s-a spus ca ar trebui.Acum micuta , nascuta pe 26 octombrie, primestevigantol pana la un an, iar calciu i-am dat 2 luni, pentru ca asa m-a sfatuit medicul nostru, explicandu-mi ca administrarea calciului mai mult trebuie solicita rinichii copilului si nu e bine. Deci care ar fi concluzia, daca tu consideri ca medicii se pot insela iar instinctul tau si observatiile tale iti spun ca nu e cazul nu ii mai da calciu. Prea mult calciu este periculos. Daca ai dubii, vorbeste cu un al treilea pediatru, recomandat de alte mamici ca fiind un bun specialist. Sanatate si pupici pentru cei mici


Autor: florina
:) Exact ce spui tu am patit si eu!
Am fost cu bebelushul meu (sanatos tun, dar de! cate familii, atatia dr de familie, asa ca trebuia vazut!) la 3-4 doctori cand avea 3-4 luni, pentru ca bunicii lui il suspectau de coaste evazate (usoara forma de rahitism). Dar n-a fost cazul, slava Domnului!
Oricum, am fost uimita sa vad cu cata usurintza toti imi prescriau calciu (diverse tipuri in diverse cantitati). Asa ca i-am dat, pana cand au inceput sa-i iasa dintii si sa i se inchida fontanela...
Primul dinte i-a iesit la 6 luni si din 2 in 2 saptamani i-a mai aparut cate unul, in urma unui tratament cu calciu de numai 2 luni, pe care acum il regret.
Fontanela i s-a inchis la 8-9 luni, si eu cred ca i s-a inchis prea devreme, desi toata lumea mi-a spus ca mai bine mai devreme decat mai tarziu.
Ce pot sa spun este ca desi i-am dat calciu, n-am respectat cantitatile recomandate de dr (din 2 linguritze ii dadeam doar una, din 15 zile pe luna, ii dadeam doar 10). In schimb il alaptam si il scoteam la soare cat mai mult.
Urmeaza-ti instinctul de mama. Daca tu crezi ca puiul tau n-are nevoie de calciu, e foarte probabil sa nu te inseli. Vine primavara, scoate-l la soare mai mult. Daca il alaptezi, mananca cat mai sanatos. Si daca tot nu stii ce sa faci, consulta si alt doctor, eventual un specialist ortoped, sa te linistesti.
(tratamentul lor profilactic spunea ca in toate lunile care il contin pe "R", trebuie administrat calciu, 15 zile pe luna...)lol


Autor: mt
medicul pediatru al anei mi-a interis sa-i dau vigantol impreuna cu calciu. asdar fetita mea nu a luat niciodata calciu. credeti ca-i fac rau? ar trebui sa consult un alt medic??? aceaiasi doctora mi-a spus la ultimul control ca fontanela nu s-a inchis destul de mult. ana are 2 luni si 16 zile. cat de mult ar trebui sa i se inchida fontanele???
sunt confuza... nu mai stiu ce sa cred. am nevoie de sfaturile voastre.


Autor: danae
Si mie mi-a spus ca fetita mea are fantonela mare pe la 4 luni si mi-a prescris 5 zile a cate 2 pastile de calciu lactic , apoi o zi pauza , o injectie de vitamina D.Tratamentul trebuia sa-l repet dar a plans atat de mult la injectie incat mai fac o pauza pana la 6 luni pentru ca am citit in Mama si copilul ca socuri ca acestea se fac la 4 luni, 6, 9.Exista si sirop in loc de injectie?


Autor: sorana
Mie dr. mi-a zis sa-i dau Vigantolletten pana la 2 ani. De Ca inca nu a zis nimic (Monica are 5 luni).


Autor: Mugur
Eu nu ii dau calciu deloc (trebuie sai dau?), doar vigantol. Insa cumnata mea, care are un bb de aproape 11 luni ii da calciu (in lunile cu r).Alex al meu ale 2 luni.


Autor: Luizax
Eu inca ii dau lui Alex calciu (la 1 an), Vigantol nu ii mai dau pt. ca ii dau pikovit si asta are D3 in el. De la 4 pana pe la 8 luni i-am facut D3 injectabil (nu i se inchisesera inca fontanelele laterale...care ar fi trebuit sa se cam inchida pe la 4 luni).


Autor: petruta
Adevarat, fiecare cu medicul lui . Al meu bebe desi are inchise frontanelele de la o luna, mi-a recomandat sa-i dai Vigantol pina la 2 ani cite doua picaturi zilnic si Ca, o fiola de 5ml pe zi sau doua lingurite de 5 ml Ca Pharco, zece zile/ luna pina in aprilie. Dar al meu nu prea a baut lapte ( cantitativ destul de putin bea). Are eja un dintisor , si de crescut in lungime a crescut destul de mult, nu stiu din ce.


Autor: Ana
In vest nu se da seloc calciu bebelusilor. Calciu exista in laptele mamei. Asa ca sunt incurajate mamele daca alapteaza sa bea mult lapte. Si calciu exista suficient si in laptele praf.


Autor: anaid
Si eu stiu ca pentru profilaxia rahitismului este suficienta administrarea vitaminei D (diverse preparate). Calciul nu este necesar pentru ca bebele il ia din alimente. Adaosul de calciu se impune numai la prematuri sau la copiii care primesc mai putin de 400 ml lapte/zi.


Autor: ruxij
Dragele mele mamici,
M-atzi cam speriat cu Ca si Vigantolul pentru ca eu nu i-am dat niciodata nici una nici alta lui bb pentru ca desi am intrebat de vit. D, mi-a spus pediatrul de aici ca nu se da si sa il scoatem la soare si cu asta basta! Observ ca in Romania se dau astea foarte mult. Lui Bogdan i-a iesit primul dintzishor la 4 luni, fara nici un calciu, doar lapte de la mami, plus lapte praf si pana acum, la 1 an si o luna cred ca i s-a inchis si fontanela, daca nu gresesc cumva. Sper ca nu i-am facut vreun rau lui bb al meu. Nu pare a avea vreun semn de rahitism si doctorul nu mi-a spus nimic de rahitism la el cand am fost la control la un an, a zis ca e perfect si OK. Am auzit insa ca se da si in Europa de vest, deci o fi ceva. In orice caz, din moment ce noi nu avem probleme, mamele care uita sa dea la bb, sau intrerup "prea devreme" nu cred ca trebuie sa se ingrijoreze, mai ales dc. copiii par in regula.
Sanatate la copilasi si mamici.


Autor: cl
Calciu nici eu nu i-am dat lui Alexandru, dar ii dau si acum Vigantol si are 4 ani. Asa mi-a spus pediatrul. Iar din acest an nu-i mai dau vigantol vara, ci in restul anului. Pana cand, nu stiu, dar rau nu i-a facut.


Autor: palmyrah2002
Am vorbit cu dr. de familie despre Vigantol.Mihnea face un an si jumatate pe 24 martie si am intrebat-o daca trebuie sa-i mai dau Vigantol.Mi-a spus ca DA pina la 1 mai.Adica in toate lunile reci ale anului.Apoi de la 1 MAI nu si reluam din toamna.Mi-a spus sa-i dau Calciu doar daca nu papa laptic,brinza,iaurt,etc.Si cum el maninca din toate,a zis ca nu este nevoie!!!Cristina si Mihnea


Autor: livia
DESPRE VIGANTOL SI VIGANTOLETTEN:
In prospect scrie dar si pediatrul mi-a spus ca se da pana la un an iar dupa un an, pana la 2 ani, se da doar in lunile reci.Asa este aici in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: Mugur
Subiect: despre calciu la bebei de 3 luni
Trebuie sa-i dau lui Alex calciu? Are 2 luni jumate! In prezent ii dau doar vigantol si lapte de la mama lui (cu biberonul).


Autor: diana904
Pai pediatrul ce zice?? Eu parca le-am dat din prima luna, lui Tudor cel putin i-am dat primele 10 zile dupa ce s-a nascut. Apoi le-am dat cite 10 zile/luna, o luna da, una nu. Dar de fiecare data la indicatiile medicului. Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi pediatrul.


Autor: Mugur
Pediatrul nu mi-a pomenit nimic de calciu. Zice ca e suficient din lapte.
Ionut


Autor: Luizax
Pai nu-i da calciu. Oricum cand vine pediatrul la controlul de la 4 luni si il cauta la fontanele......o sa iti zica el daca e nevoie de calciu.


Autor: liviu`s
Fa-i si niste analize, preventiv. Oricum, din laptele matern ar trebui sa ia tot calciul de care are nevoie.


Autor: cristina liliana
Depinde cum i se inchide fontanela.Eu ii dau in fiecare luna 10-14 zile, dimineata si seara ,cate o jumatate de pastila de calciu lactic(poti sa-i pui intr-un pic de ceai).Bb-ul meu are 8 luni si e foarte bine.Oricum discuta cu pediatrii.


Autor: iuliana_2002
Buna!
Noi-Clauditu nu a similat la mine in burta pre mult calciu, de aceea ii dau de la varsta de o saptamana, cam 10-15 zile pe luna.
Neonatologul ce va zis? Trebuie sa ii verifice fontanelele, asa cum au spus si fetele mai sus. Noi de asta luam si acum.


Autor: angi_gemeni
Eu le-am dat de la o luna si jumatate calciu si magneziu. Pentru ca mi-a recomandat dr. si pentru ca amandoi aveau carenta de calciu!


Autor: Delia
Eu nu i-am dat lui Codrin decat luna asta cand l-am gasit anemic la analize (la patru luni).
Prietena mea in schimb ii da bebitei calciu si vitamine de la sase saptamani.
Cred ca pediatrul este sigurul in masura sa-ti spuna daca bebe are nevoie de suplimentarea calciului sau nu.
Daca el spune ca este O.K. atunci nu iti face probleme.
Are tot timpul sa ia pentru ca foarte putini bebelashi sunt cei care nu au nevoie de absolut nimic cand sunt mici.
Multa sanatate!


Autor: mms
Fetita mea are 3 1/2 si am fost cu ea la un control si pediatra dupa ce i-a palpat fontanela mi-a recomandat Calciu Pharco 7,5ml/10 zile/luna,administrat cu Vit.c(5 pic/zi) si sa-i cresc doza de Vigantol de la doua la patru picaturi.
Insa de la acest Calciu scaunele erau foarte dese si apoase si varsa. I-am schimbat Ca administrandu-i Ca gluconic cate 5ml/zi si vit.C.
Acum este Ok.

Mergi la inceput