Varsta osoasa

Varsta osoasa | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Am facut fetitei mele radiografia de pumn si ia iesit varsta osoasa mai mare cu 6 luni decat varsta cronologica.Radiografia am facut-o pentru a dignostica eventuale sechele de rahitism.Miercuri mergem cu radiogradiografia si analizele la o geneticiana si o radiologa.
Am tot cautat informatii despre varsta osoasa dar nu am gasit informatii decat despre varsta osoasa mai mica nu mai mare decat varsta cronologica.
A mai fost cineva in situatia asta?Voi ce stiti despre asta?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Chiar nu stiti nimic despre asta?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Te-ai dus tu asa sa vezi daca are fata rahitism sau te-a trimis dr??Te intreb ca fiu-meu tot timpul cat a fost mic imi zicea dr ca e rahitic si-mi dadea vigantolul ala cu mai multe picaturi decat cele 2 traditionale. De trimis nu m-a trimis nicaieri..poate nu era la moda .Si de radiografia aia la pumn nu am auzit niciodata.Eu zic sa mai mergi si in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am fost la medic pentru analize si control(la pediatru nu la medic de familie).Coastele Mariei sunt foarte evazate si pediatra a banuit ca e rahitism, de fapt are sechele de rahitism.Fosfataza alcalina nu ii e mare ,semn ca nu e rahitica dar am vrut sa verifice si starea oaselor si de aceea s-a facut radiografia de pumn.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Da acum imi aduc aminte sechele de rahitism.Asa imi zicea ,tot cu coastele evazate si.Mi-a dat calciu gluconic 10 zile pe luna si 4 pic de vigantol.c Ce-i drept era pediatra profesoara in varsta si mi-a- zis ca in timp se rezolva si acum e f bine copilul.Cred ca de mergeam si io dupa aparatura era nasol.In timp am invatat depinde cine si cum interpreteaza rezultatele conteaza. Dupa cum ti-am zis as merge si la alti dr fara a spune de radiografia aia de pumn ca apoi ii pui si pe ai pe ganduri, serios iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pai tocmai asta e problema varsta osoasa inaintata ,care in rahitism e invers, varsta osoasa mai mica decat varsta cronologica.Deci nu e vorba de rahitism ci de altceva.Mariei calciul seric este aproape de limita superioara si fosfataza alcalina e in limite normale.E posibil sa fi fost rahitica dar acum s-a reglat.
Pediatra mi-a spus ca e posbila o anomalie genetica dar numai dupa varsta osoasa nu poate spune sigur de aia ne trimite la genetician.
Ma gandeam ca vreo mamica a trecut prin asta si stie cate ceva.







Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Sumar de urina i s-a facut ? Ma gandesc ca fetita ar putea avea o problema la rinichi.
Sanatate puiului.


allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucames spune:

voiam sa readuc subiectul pe prima pagina si sa rog fetele care stiu informatii despre genetician, sa ne spuna si noua; in ce consta sedinta, daca se recolteaza sange si cat dureaza analizele, de la ce varsta se fac aceste teste... etc.etc.

multumesc anticipat

pozici Stefania si Luca-Mihai

mama si sotie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

analiza genetica se face pe baza sangelui recoltat din vena.Banuiesc ca se poate face la orice varsta , mai ales cand se banuieste ceva ce are legatura cu gentica.Analizele dureaza ceva mai mult, eu i-am facut baiatului meu mai mare, aici in Germania pentru ca aici locuim, cand avea 5 ani si au durat o luna pana la afalrea rezultatelor.Depinde probabil de mai multi factori nu stiu exact.Noi i-am facut pentru a exclude aceasta posibilitate in stabilirea diagnosticului, deci i-a facut pentru mai multe tipuri de boli genetice posibile , probabil de aceea a durat mai mult, cand se stie exact ce se urmareste , se poate sa dureze mai putin, da nu stiu exact, de aceea nu ma pot pronunta.
Geneticianul te intreaba istoricul medical al copilului, de la conceptie, sarcian, daca au fost probleme, apoi cum s-a nascut , la fel daca au fost probleme si cum, si cum a evoluat pana la data respectiva.Daca ai fisa medicala este mai bine, adica o copie, ca nu mai stai sa-ti aduci aminte de toate atunci.Mie mi se invalmaseau amintirile si nu mai eram chiar sigura pe detalii, dar per ansamblu este important tot ce ar putea sa coincida cu boala genetica urmarita.
Apoi il masoara, cantareste...etc, pentru fisa.
Cam atat, se recoteaza sange din vena, la noi au fost 2 seringi, da ti-am spus se urmarea mai multe ipoteze care au simptomatologie asemanatoare.La voi poate e nevoie de mai putin.
Bafta multa si sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

iar in legatura cu varsta osoasa stiam ca daca e mai mare decat cea reala ,(asta in conditiile cand radiografia este citita corect nu dupa ureche) , nu se mai da asa mult vigantol , pentru a se incetini osificarea, tocmai pentru a se preveni o stagnare a cresterii copilul inainte de vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Interpretarea radiografiei e destul de dificila si de obicei , cati doctori intrebi atatea pareri vei auzi. Daca e totusi varsta mai mare decat cea reala, atunci se intrerupe D3 si calciu si se urmareste cresterea, inclusiv prin radiografie. Eu cred ca va fii bine dar iti inteleg ingrijorarea

Nonna

Mergi la inceput