copilul nu vrea sa manance,ce facem mamicilor?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

ma bucur pt reusita ta 3x3 tine-o tot asa!


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

nutritionista, mi-a spus, la una din vizite, ca dupanoile studii facute in legatura cu diversificarea la bb-ei, se crede acum, mai nou, ca a introduce cat mai multe alimente la bb-eu reduce riscul de alergii! adica, teoria cu introdusul unui aliment la interval de saptamani, cade, dupa noile credinte! eu i-am pus bb-ului la dispozitie de toate!
ce sfat mi-a mai dat? sa nu mai pierd cu orele sa incerc sa ii dau de mancare, sau sa umblu cu mancarea ore insir dupa copil, poate, poate va baga in gura ceva. ei bine, mi-a spus ca masa sa se reduca la o jumatate de ora. daca nu mananca, sa ii iau mancarea din fata si sa facem activitati. insa sa pun la dispozitie fructe taiate pe farfuriuta, la dispozitia copilului. si de baut. folosesc apa, pentru ca ceaiul nu e indicat, si sucurile nu sunt indicate, nici cele naturale, cu atat mai putin cele cumparate (am vazut un documentar la tv, despre niste certeri conduse in anglia, ca conservantul cu numarul 211 din sucuri este responsabil de distrugerea mitocondriei in celula. si asa explica, prin tre altele problemele de comportament la copii, care primesc ca sucuri, cele cu colorante si conservanti din comert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

OOOO
Nici asa...am auzit de copii ce nu mesteca.Nu e cazul nepotelului care daca are chef manaca o bucatica de carne,,chiar eu il pacalii azi cu mazarea din ciorba de vacuta (i-am spus ca-i bobo).Problema e ca nu manaca ,si nu are favorite...mananca ce nu te astepti si cand nu te astepti.S-a intamplat sa manace la bunici ficatei cu usturoi...bucuroasa mama lui i-a facut si ea....nu a mai mancat .Cam asta-i pb nu are reguli...cum spunea mai sus 3X3 ca in joaca de a isi hrani mama reuseste sa pape si puiul....poate merge o data la el...dar atat...si niciodata o cantitate cat sa zici ca are o masa...adica dupa cele cateva linguri isi cere laptele.
Zilele acestea a mancat cate ceva...fiind frig suntem 3 mamici cu 3 copiicam de aceeasi varsta petrecem cateva ore pe rand la cate una si pranzul e acolo...deci jucarii noi mediu nou mancare dierita....a reusit la pranz sa manance cate un polonic de ciorba,mai mult zeama ca scuipa daca simte ceva...dar tot e ceva.
Ca si pb medicala ne-am gandit la ceva viermi intestinali din cauza cantitatii de lapte ...deci luni vor face analizele
Legat de desenele animate eu ma folosesc de Baby Einstein...la pc in timpul mesei cu baietelul meu de 1an si 3 luni..stiu ca nu-i tocmai indicat...dar daca asa manaca momentan mergem asa.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am facut o vizita la o fetita acasa. si prietena mamicii acelei fetite, de origine chineza, a facut un fel de aculat de clatita in care a razuit pe razatoarea mica dovlecel verde. si a prajit in tigaie asa cum prajesti clatita. asta mica a stat la masa cu alte patru fetite, si a mancat cu asa pofta!
am vrut sa verific daca pofta ei pentru noua delicatesa a fost legata de faptul ca a luat pranzul cu alte patru fetite. si am incercat varianta acasa, dar am razuit si un mar, putin dovlecel si putin morcov. am pus amestecul asta de legume in compozitia de clatita, si am avut succes!am observat,dupa experienta asta, ca daca schimb meniul, cu ceva ce nu stie, de curiozitate, incepe si mananca.
si, pentru prima data, dupa atata timp, mi-a mancat carne de pui!am prajit bucatelele in tigaie, si a mancat asa, simplu! nu am mai putut de bucurie vad copilul cum mananca!
prezenta altor copii la masa, diversificarea meniului, pot fi alti factori ce pot stimula ap[etitul copilului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna_16 spune:

fetita mea are aproape 8 luni si nu mananca piureu de fructe....bea suc de fructe cu pulpa din orice fruct, dar refuza sa-l manace cu lingurita

am schimbat biscuitii - 3 feluri: Organix, Nestle, Eti, mere de 5 soiuri, o zi cu para., o zi cu kiwi, cu branzica...degeaba.daca insist plange f tare

de vreo 2 zile nu mai pot sa-i bag lingurita in gura si maraie cand ma vede ca-i duc lingurita la gura...am facut jocul cu si mami mananca si avionul si stat cu ea la masa fara rezultat.

mananca f bine si cu mare placere piureul de legume cu carne, ou, ficatel, legume crude le molfaie, dar nu fructe.

daca stiti vreo metoda v-as fii recunoscatoare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

bebelusul meu, a mancat o perioada piure de carotfi. pentru putin timp. apoi a refuzat sa atinga cartoful pentru mai bine de un an de zine! si asta s-a intamplat pe rand si cu fructe! daca bb-ul rafuza acum sa manance, am invatat sa ii respect dorinta. pentru ca el stie, simte foarte bine tot ce are nevoie, si cand. eu am pus fructele la dispozitia bb-ului. si cand a vrut sa manance,a a mancat!
de la piure, la faza de bucatele ce la apuca in manunta, este o perioada de mare descoperire, explorare. daca bb-ului ii plac legumele crude (care sunt mai sanatoase decat biscuitii amestecati cu fructe), de ce sa nu servesti si din fructe, in acelasi stil. iar fructele mai tari, pentru gingiile care probabil dor de la dintisori, fierbele in abur, sa fie mai moi. insa nu prea moi!
de obicei, bb-ul descopera rapid noul in alimentatie. si am fost educata sa nu ma supar.
mi s-a spus, sa fac un schimb de atitudine, in modul general: eu ii pun la dispozitie copilului, el mananca sau nu vrea sa manance! datoria mea a fost si este de a il ajuta sa manance, prin a ii pune la dispozitie alimentele conform programului de diversificvare abordat.
cand atingerea cu manuta este atat de senzoriala, bagatul linguritei in gurita devine un repertoriu foarte plictisitor. finger food! asta este o sugestie buna. lasa sa isi bage manutele in mancare. sa faca mancare pe jos si in jurul ei. de obicei, cand mananca si descopera. unii bb-ei se joaca cu mancarea dupa care in cele din urma o baga in gura! dar dupa ce o studiaza senzorial!
ce as sugera, conform experineti mele cu bb-ul meu:
-schimbarea formei de prezentare a mancarii (in loc de piure, mancare gatita mai marisor, sau bucatele de mancare)
-finger food (fructele taiate in forme diferite)
-relax, copilul stie ce este bun si ce merge la el~
-bucura-te ca mananca legume! sunt la fel de sanatoase ca si fructele. iar daca s-a saturat de dulce, nu este de mirare ca vrea sa descopere senzorial si sarat, acru...care poate fi la fel de gustos ca si dulcele
miruna_16, relax! in primul rand! ca masa alaturi de bb-u sa fie o bucurie, atat pentru el cat si pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruna_16

fetita mea are aproape 8 luni si nu mananca piureu de fructe....bea suc de fructe cu pulpa din orice fruct, dar refuza sa-l manace cu lingurita

am schimbat biscuitii - 3 feluri: Organix, Nestle, Eti, mere de 5 soiuri, o zi cu para., o zi cu kiwi, cu branzica...degeaba.daca insist plange f tare

de vreo 2 zile nu mai pot sa-i bag lingurita in gura si maraie cand ma vede ca-i duc lingurita la gura...am facut jocul cu si mami mananca si avionul si stat cu ea la masa fara rezultat.

mananca f bine si cu mare placere piureul de legume cu carne, ou, ficatel, legume crude le molfaie, dar nu fructe.

daca stiti vreo metoda v-as fii recunoscatoare....



Da.
Fetita mea, cand era bebe, a avut o perioada cand nu mai vroia fructe. Atunci, masa de pranz a fost de fructe cu biscuiti, iar masa de dupa somnul de dupa-amiaza, a fost cu mancare.
Dupa cateva luni, am trecut la masa de pranz cu mancare.
Sa stii ca i-a mers foarte bine si asa cu fructe intai , apoi, mancare. Si manca toate fructele din castronas, iar mancarea, la fel.
Bebelusii trec prin perioade de mofturi, iar inventivitatea noastra este pusa la "grea" incercare.



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

ja, si eu tot cu baby einstein beethoven sunt trei parti si pana termina de mancat le vedem pe toate 3 dar important e ca mananca

ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cum am determinat-o sa manance cascaval? am taiat feliute de cascaval mai grosute, si apoi le-am taiat cu forme speciale folosite pentru facut biscuiti. daca nu aveti forme, se poate folosi o foarfeca de bucatarie! si formele le-am pus pe farfuriuta, si am inventat povesti! s-a hotarat sa manance, dupa ce a privit formele cateva minute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
cum am determinat-o sa manance cascaval? am taiat feliute de cascaval mai grosute, si apoi le-am taiat cu forme speciale folosite pentru facut biscuiti. daca nu aveti forme, se poate folosi o foarfeca de bucatarie! si formele le-am pus pe farfuriuta, si am inventat povesti! s-a hotarat sa manance, dupa ce a privit formele cateva minute!

Draguta problema ta, dar la noi cascavalul nu-i o problema -il mananca sub orice forma, musca si direct din el. Mi-a placut solutia ta -intr-adevar este foarte buna varianta cu forme si ornat la ei - asa l-am convins sa manance multe lucruri pe fimiu.
DAR ce te faci cand copilul nu mananca "pe culori"?
Mai exact fimiu nu mananca absolut nimic de culoare rosie: rosii, capsuni, cirese, ardei, mere (trebuie sa le curat coaja f bine la cele rosii),pepene, implicit nu mananca sosuri cu rosii sau mancare care are rosu prin ea, nici "delicat" nu pot sa pun in supa ca vede bucatelele alea rosii si gata masa, daca o prajitura are pe ea glazura rosie nu mananca, nu mananca nici bomboane rosii sau guma rosie, acadele rosii.....nici suc sau ceai rosu .
In schimb se imbraca cu placere in culoarea rosie si are multe masinute rosii preferate.
Nu inteleg de ce are problema asta. E maricel si l-am intrebat de ce nu manaca si mi-a raspuns ca nu vrea. I-am zis de vitamine n-a tinut, l-am convins sa guste unele lucruri da le-a scuipat imediat si a zis ca nu-s bune, i-am dat pe ascuns si le-a simtit din start (doamne ce scandal am avut cu el atunci, era saracutu atat de frustrat ca nu i-am respectat optiunea), am senzatia ca-i provoaca greata.
De cand am problema asta cu el am impresia ca prea multe mancaruri sunt rosii pe lumea asta.
nu prea se omoara nici cu cele verzi, dar pe alea le mai accepta

Mergi la inceput