copilul nu vrea sa manance,ce facem mamicilor?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

o, nici gand! daca numai vede piureul de cartofi, nici macar nu il atinge! cartofii in vrea doar prajiti! si cum nu sunt sanatosi, nu ii fac prea des! pe urma o sa imi ceara MC donald, si numai asta im ilipseste, sa ii dau sa manance de acolo!
astazi i-am dat inghetata. a acceptat cea de vanilie. insa nu mai aveam de vanilie, aveam de mango si mure. ei bine, cum a simtit gustul de mango sau mura, a refuzat si inghetata.
si speram sa o pacalesc cu inghetata, sa ii dau fructe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca ii place macar un fruct in mod deosebit, i-l poti amesteca cu putin din alt fruct. Azi, un fruct, peste 3 zile, un altul si tot asa.
Piureul de cartofi cum i-l faci ?

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

3x3 nu-i plac nici copti, nici frantuzesti, nici salata de cartofi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamne, ce metoda barbara, sa pui timp de 2 saptamani (!!!) bunatati pe masa pentru alti copii iar pe copilul tau sa nu-l lasi sa se atinga de ele!! Femeia aia e sadica sau ce?! Eu nici la dresorii de animale n-am auzit de asemenea metode!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

3X3, si ai mei adorau cartofii prajiti, de ceva timp insa ii fac la cuptor, la grill, sunt ff gustosi si nu mai cer niciodata prajiti

tai cartofii feliute subtirele (ca chipsurile), ii pun intr un castron, 4, 5 linguri ulei de masline, condimente (un pic de sare, un pic de praf usturoi,paprika dulce etc), amestec bine...pun hartie de copt in tava de cuptor, ii asez cat de cat feliuta cu feliuta, 15 min la 170 grade, apoi dau drumul 5 min la grill...ies crocanti, yammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Bun subiect.
La categoria asta intra si nepotelul de un an jumate.Problema la el e ca nu are nici un fel favorit.El bea lapte inca precum sugarul la cateva ore biberonul .Singura metoda neincercata ar fi sa-l lase fara lapte(adica nemancat)mai mult de o zi .Daca se intampla sa guste ceva...sau sa ia cateva guri aplauda toata fam .Pur si simplu nu deschide gura...nici macar nu vrea sa incerce (la o petrecere de copii nu a gustat absolut nimic....desi altii in jurul lui mancau...nici tort).Initial la inceputul diversificarii nu au fost pb..usor fitos..dar daca nu manca zi ceva manca maine ,In urma unei luungi raceli cu spitalizare a inceput sa manace tot mai prost...pana la stadiul in care are zile in care in afara de lapte si lapte cu cereale nu inghite (sunt si zile cu juma de iaurt de ex sau o lingurita de gem...sau chiar 2,3 guri de banana ) .
Deci urmarim cu interes tot ce impartasiti aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

trebuie sa fie genele cumva de vina ca eu sint la al doilea la fel de mofturos

cind s-a oprit brusc din mincat - am fost la doctor si i-am facut analize, e anemica, facem tratament

cum nu e mare mincacioasa nici acuma - ne-am resemnat cit de cit pentru ca toti doctorii care o vad sustin ca e sanatoasa.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ura!!!! de mai bine de un an de zile i-am pus cascaval pe farfuriuta sa manance si abia acum s-a atins de el!
am pacalit ingerasul sa sa manance, cum de nu m-am gandit la asta pana acum! pentru ca ingerasul copie comportamentul pe care il am fata de el, pentru ca am grija de ingeras si il hranesc, sigur, ca si acesta vrea sa ma hraneasca. asa ca, dupa ce am facut invitatia la masa, si a refuzat cand a vazut mancare, mi-a venit idea sa ii spun, "da-i lu mama"! si a inceput sa ma hraneasca! sii facea placee. dupa 2 linugite la mine au urmat linguitele in gurita ingerasului! si mi-a mancat cu gura pline!
timp de un an de zile, i-am pus si ousor fiert pe farfurie. sfarseam sa il mamanc totul! ieri, am gasit o reteta de crchete (aperitiv din ou), si pentru ca m-a ajutat la bucatarie, a mancat din lingura mare cu care am facut compozitia! cand i-am dat normal pe faruriuta, a refuzat!
s-ar putea ca si diversitatea modalitatii prin care primeste hrana este importanta! pentru ca de cateva zile, ma minunez!
am invatat din masterchef australia cum se fac cartofi prajiti mai sanatosi: tai cartofii in forme mai grosute, ca pentru prajit. insa ii pun la fiert. dupa ce i=am fiert sa nu se farame, i-am pus la frigider pentru cel putin doua ore. si cand ii prajesc, pun in uleiul incins numai cativa. se face un cartofior prajit crocant, foarte bun, care nu absoarbe foarte multa grasime. si am citit ca uleiul de masline e mult mai sanatos decat altul. asa ca, am pacalit-o si cu cartofii. eu de regula pregatesc cartofii fierti, gata, si ii tin in frigider, iar cand am nevoie prajesc.
un lucru foarte important m i-a spus nutritionista: copilul nu moare niciodata de foame. asadar nu este de mirare daca si medicul meu a zis ca este copil sanatos!
nutritionista mi-a mai spus sa pun pe farfurie diferite feluri de alimente. iar cand va fi pregatit copilul sa manance, atunci va incerca. pana atunci il studiaza, il atinge, se joaca...
din nefericire, am observat ca daca ii distrag atentia cu tv, cu un program preferat, atunci mananca! insa nu sunt incantata de metoda asta, pentru ca vreau sa fie focalizata pe actuld e a manca si mancare!
am sa o pun mai des sa manance cu mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ja

Bun subiect.
La categoria asta intra si nepotelul de un an jumate.Problema la el e ca nu are nici un fel favorit.El bea lapte inca precum sugarul la cateva ore biberonul .Singura metoda neincercata ar fi sa-l lase fara lapte(adica nemancat)mai mult de o zi .Daca se intampla sa guste ceva...sau sa ia cateva guri aplauda toata fam .Pur si simplu nu deschide gura...nici macar nu vrea sa incerce (la o petrecere de copii nu a gustat absolut nimic....desi altii in jurul lui mancau...nici tort).Initial la inceputul diversificarii nu au fost pb..usor fitos..dar daca nu manca zi ceva manca maine ,In urma unei luungi raceli cu spitalizare a inceput sa manace tot mai prost...pana la stadiul in care are zile in care in afara de lapte si lapte cu cereale nu inghite (sunt si zile cu juma de iaurt de ex sau o lingurita de gem...sau chiar 2,3 guri de banana ) .
Deci urmarim cu interes tot ce impartasiti aici .


Sfatuieste-o pe mama baietelului sa ia masuri si inca repede. Am vazut o emisiune la tv cu copii ai caror parinti se sperie de diversificare (s-a inecat copilul o data sau e mofturos copilul) si atunci parintele lasa copilul la nivelul de biberon. Copilul nu dezvolta capacitatea masticatiei, nu doreste decat lapte si poate deveni o problema psihologica.

In emisiunea de la tv erau filmati zeci de copii la o clinica, care la varsta de 5-6 ani singurele lor mese erau lapte in biberon. Un baietel de 5 ani bea 18 biberoane de lapte pe zi in care mama adauga praf vitaminizat.

Ma tem ca singura solutie data de psihologi a fost infometarea. Adica s-a inceput exact ca la diversificare pentru a dezvolta masticatia, cu alimente lichidizate la blender, alimente simple fara arome puternice, s-au stabilit orele de masa, li se oferea copiilor mancarea, era lasata 20 min apoi luata si nimic pana la masa urmatoare. Si tot asa. Nu mor de foame iar daca li se ofera lapte se da din pahar. Cam in a treia zi au inceput sa manance. In plus e foarte important sa fie incurajat sa atinga mancarea, sa simta textura, sa isi foloseasca toate simturile pentru a se "imprieteni" cu ea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

De multe ori parintii sunt de vina pentru copiii mofturosi. Un articol foarte util

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput