paracetamol sau algocalmin ??!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Nu exista medicament perfect,orice administrare medicamentoasa poate fi insotita de reactii adverse.Dar beneficiile terapeutice ar trebui sa fie mai mari decat riscurile,nu-i asa?
Paracetamolul si Ibuprofenul nu sunt nici ele medicamente perfecte(acetaminophenul are potential toxic hepatic,ibuprophenul e iritant pentru mucoasa gastrica),dar administrarea in doze prescrise a unor produse potrivite varstei, n-ar trebui sa creeze probleme si ar trebui sa "functioneze".
Administrarea "algocalminului" este insotita de riscul aparitiei agranulocitozei (disparitia granulocitelor din sange).
Cred ca renuntarea la administrarea de algocalmin sau administrarea doar cand este prescris de medic(care se presupune ca nu-l va prescrie de mai mult de 5 ori/6 luni,parca asa "suna" "modelul belgian",dar nu-s convinsa...)e un lucru bun.




Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Lia

Nu exista medicament perfect,orice administrare medicamentoasa poate fi insotita de reactii adverse.Dar beneficiile terapeutice ar trebui sa fie mai mari decat riscurile,nu-i asa?
Paracetamolul si Ibuprofenul nu sunt nici ele medicamente perfecte(acetaminophenul are potential toxic hepatic,ibuprophenul e iritant pentru mucoasa gastrica),dar administrarea in doze prescrise a unor produse potrivite varstei, n-ar trebui sa creeze probleme si ar trebui sa "functioneze".
Administrarea "algocalminului" este insotita de riscul aparitiei agranulocitozei (disparitia granulocitelor din sange).
Cred ca renuntarea la administrarea de algocalmin sau administrarea doar cand este prescris de medic(care se presupune ca nu-l va prescrie de mai mult de 5 ori/6 luni,parca asa "suna" "modelul belgian",dar nu-s convinsa...)e un lucru bun.




Lia&Andrew



Exact asa stiu si eu! Am citit o gramada pe net cind am inceput sa-i dau baietelului meu si Lia are dreptate, paracetamolul pare a fi cel mai indicat, are 25 de ani deja de cind e administrat si are cele mai putine efecte secundare (in afara celor citeva nefericite cazuri de overdose). Ibuprofenul vine tare din urma, dar nu e pe piatza decit de 10 ani care in termeni farmaceutici e putin se pare.
Ibuprofenul ca si alcocaminul "tine" mai mult in cazuri de febra si sint si antiinflamatori in timp ce paracetamolul "dureaza" numai 4 ore. Se pot lua insa alternativ in cazul in care febra nu cedeaza la interval de 2 ore. Aspirina in USA nu se administreaza copiilor in USA din cauza efectului Reyes,un sindrom extrem rar dar care are se pare efecte ireversibile asupra creierului si ficatului.
In plus dupa cite am inteles nu exista dozare precisa in cazul algocaminului la copii, asa ca exista pericolul de supradozare, sau de subdozare (medicamentul nu-si face efectul).
In Romania cind am fost in vizita tot asta am primit de la medicul pediatru pentru baietelul meu cind a racit, nurofen (ibuprofen) si eferalgan (paracetamol).
sanatate,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput