febra si diaree

febra si diaree | Autor: bbea

Link direct la acest mesaj

buna,mamici! de o saptamana Robi al meu( 1 an)se confrunta cu o diaree ciudata.a inceput cu un scaun normal foarte inchis la culoare si cu febra.apoi scaune dese, apoase si febra 38.5 pana la 39.2 din 2 in 2 ore.maxim 7 scune pe zi a avut.medicul si i-a prescris hidrasec , byotix,debridad si nurofen pt febra.a 3 zi am introdus ercefuryl 1tableta/zi+saruri de rehidratare de la humana.laptele l-am scos de la inceput si l-am inlocuit cu cel fara lactoza de la humana.am dus si analize de coprocultura dar rez vine abia peste inca o saptamana.pot spune ca problema actuala nu mai sunt scaunele..pt ca au revenit la normal, ci ranile de la fundulet si febra 38,pt ca s-a oparit pe toata suprafata pampersului de la aciditatea scaunelor,desi l-am spalat dupa fiecare.acum rana arata infiorator mai ales ca dr ne-a zis de violet de gentiana.i-am dat si cu apa termala+ crema de galbenele+fluocinolol.l-am tinut si dezbrcat cat am putut ca sa nu raceasca...voi ati trecut prin asta?cum ma puteti ajuta?linisti macar..eu ma straduiesc sa-i gatesc de regim..micutul pofteste tot ce nua re voie..va pup si va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

pentru iritatie foarte grava poti folosi cu succes crema de la mustela stelatopia (scrie si pe flacon ca este pentru iritatie foarte grava de scutec). costa cam mult - 45 ron, dar merita fiecare banut. eu am folosit-o cu mult succes si la arsurile superficiale (de fapt mama mea, s-a ars cand s-a atins cu mana de cuptorul incins, arsura incepuse sa supureze si sa se umfle; dupa ce si-a dat cu aceasta crema, in max 2 zile rana a facut crusta si s-a vindecat ulterior fara semne)

sanatate puiului mic !



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

buna stiu cum este pt ca si noi am trecut prin asa ceva,eram disperata nu stiam ce sa mai fac baietelul meu avea 13-14 scaune pe zi ,dar pana la urma si-a revenit am facut tratament cu debridat,sumetrolim,hidrasec si la nevoie nurofen . Noi am papat supa de morcov doar morcv,ceai de afine ,mar copt,si covrigi (atentie nu salatini) decot de orez,sau orez fiert cu afine era sa uit ,ciocolata amaruie, iar la fudulet era rani ,pur si simplu ii curgea sange dar l-am spalat cu apa si tarate de grau (rezultate f bune)am folosit crema cu ulei de catina (baby4you)de la farmacia naturista.Nu vreau sa speriu dar prima data am patit dupa vacinul de 6 luni ,iar de atunci imi face cel putin odata pe an,aceeasi forma de diaree (analizele sunt bune)acum avem 3,5 ani ,dar am incetut sa devin "experta"inainte sa faca diaree face un scaun tare ,dar f urat mirositor ,groaznic dupa care stiu la ce sa ma astept 0 saptamana de chin.Sanatate multa va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

La fel s-a intamplat si cu fetita mea acum o luna, era atat de iritata incat i se crapase pielicica si facuse coaja cu toate taratele cu care am spalat-o si crema de galbenele etc.Dupa o saptamana nu ii trecuse inca asa ca am fost la dermatolog si ne-a dat Triderm si Travocort de 3 ori pe zi.Ii dadeam cu triderm de 2 ori pe zi si travocort seara la culcare dupa baita, in rest in timpul zilei pentru intretinere ...am avut Bepanthen crema(nu unguent)
Insa tridermul si travocortul contin cortizon si nu i-am dat tratamentul decat 7 zile (oricum in 3-4 zile aproape ii trecuse)
Ideea este ca daca nu ii trece cam in 3-4 zile cu celelalte creme pe care le-ai incercat ar trebui sa mergi la un pediatru sau un dermatolog pediatru.



Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

offf am venit si coprocultura si e negativa, deci ce-o avea?acum de prea mult stat dezbracat ca sa-i treaca arsura d ela fundulet..a inceput sa-i curga nasul si sa stranute...elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galu spune:

crema cu galbenele pt copii de la Weleda e fantastica...Oliviei i-a facut ffff bine tot dupa un episod de diaree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

avea infectie urinara in cele din urma cu Proteus...de unde l-o fi luat nu stim...e pe antibiotic de 10 zile si repetam urocultura. i-a trecut si funduletul ..speram sa fie bine.Va multumesc!
elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

partea plina a paharului e ca ai descoperit cauza
pt fundulet merge f bine apa cu sapun pt bebei dupa fiecare scaun di bepanthen crema, dupa cateva aplicari se vede rezultatul

Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

buna din nou...ne-a revenit diareea...mai avem pana la repetarea uroculturii ca nu au trecut 10 zile , dar nu mai pot dormi de griji.Voi ati avut infectie urinara cu proteus? ati scapat usor de infectie? a revenit?oare diareea sa fie acum de la dinti??? i-a iesit o maselutzasus si iese una si jos....
va rog sa-mi impartasiti experienta voastra !o saptamana mai e pana la analiza si parca nu mai apuc ziua aia...elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu am avut un singur episod urat de diaree cu febra si varsaturi, nicio infectie urinara.
La diaree si-a revenit in aprox 3 zile cu Ercefuryl, Nurofen (doar cand febra o lua pe aratura), regim alimentar si parca, ceva prafuri Baby Biotics cred. Nu mai stiu ca au trecut 5 ani de atunci .

Ce voiam eu sa iti spun este legat de eritem: crema REVIKEN. E o minune, zau asa. Si e si destul e ieftina - 8-9 lei un tub.
Pielea spalata cu apa si sapun dupa fiecare scaun sau, daca nu mai e cazul, de 3-4 ori pe zi, uscata bine si apoi Reviken aplicat in strat gros (cam ca untul pe paine sa zic). Poti pune apoi pampersul peste stratul ala de crema si imbraci copilul.
O sa vezi imbunatatiri de la un spalat la altul...

Cand a avut un eritem foarte-foarte urat si intins pana pe sold (cauzat de pampersi ), pe langa Reviken, ii mai faceam o data pe zi tamponari cu violet de gentiana. Tamponam rana dimineata, asteptam sa se usuce solutia, o imbracam si dupa 1-2 ore incepeam cu turele de Reviken.

Multa sanatate!!!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput