copil cu HIV in gradinita

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

va multumesc mult de interventii si raspunsuri, atat eu cat si parintii lui Andrei am mai invatat cate ceva, pacat ca ei au o situatie materiala destul de precara ca sa isi poata permite computer si internet, asa ar fi gasit mult sprijin aici...
Andreea


uite, macar aici am putea sa ajutam noi. roaga pe cei de la subforumul de ajutoare umanitare sa iti permita sa deschizi un subiect, sa-ti spuna conditiile si poate in felul asta putem ajuta cumva. cati ani are andrei? eu as putea sa ajut de exemplu cu cateva hainute de la magazinul meu, mai ales ca parintii au situatie financiara delicata.
mama lui ar putea deschide un cont unde sa poata primi doantii. sigur banutii ii vor ajuta, chiar cumparandu-i jucarii, hainute, un calculator si in felul asta sa-si mai indulceasca si el viata. te rog da-mi pe pm datele lor, un nr de tel, daca sunt de acord si ei.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

De fapt HIV (dupa cum mai toti ar trebui sa stim) se transmite in majoritatea cazurilor prin contact sexual - neprotejat, folosirea aceluiasi ac/seringa cu o persoana infectata sau la nastere mama poate infecta bebelusul...
Daca nu va banuiti copilul ca ar face asa ceva la gradinita...puteti respira usurate...
Cazuri de transimitere prin saliva sunt atat de scazute incat a fost raportat doar UNUL (cauzat de contact cu sangele din gura in timpul unui sarut frantusesc)...
Despre muscaturi...tot cam acolo...(ba cica au fost raportate cazuri in care NU a fost transmis virusul prin muscatura)
Nici macar tantarii nu transmit virusul...
Aici puteti citi mai multe (sa va convingeti) un site guvernamental care explica pe intelesul tuturor si in care putem avea incredere:
http://www.cdc.gov/hiv/resources/factsheets/transmission.htm

Sunt o gramada de familii in care unul din parinti/copii sunt infectati si nici unul din familie nu poarta/au luat virusul...

Mai degraba v-ati speria de cineva cu hepatita B,C...care se transmite mai usor...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

va multumesc mult de interventii si raspunsuri, atat eu cat si parintii lui Andrei am mai invatat cate ceva, pacat ca ei au o situatie materiala destul de precara ca sa isi poata permite computer si internet, asa ar fi gasit mult sprijin aici...
Andreea


uite, macar aici am putea sa ajutam noi. roaga pe cei de la subforumul de ajutoare umanitare sa iti permita sa deschizi un subiect, sa-ti spuna conditiile si poate in felul asta putem ajuta cumva. cati ani are andrei? eu as putea sa ajut de exemplu cu cateva hainute de la magazinul meu, mai ales ca parintii au situatie financiara delicata.
mama lui ar putea deschide un cont unde sa poata primi doantii. sigur banutii ii vor ajuta, chiar cumparandu-i jucarii, hainute, un calculator si in felul asta sa-si mai indulceasca si el viata. te rog da-mi pe pm datele lor, un nr de tel, daca sunt de acord si ei.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"



Multumesc mult pentru oferta, dar parintii (si nici eu) nu vor sa atraga mai mult atentia asupra lui Andreiut.
Daca se razgandesc... va anunt cu placere.




Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Referitor la riscul de a a contamina alti copii de la copilul infectat cu HIV, eu as raspunde printr-o intrebare:

De unde stim ca "acel" copil este singua persoana purtatoare de HIV din gradinita?

(Desigur, el a fost diagnosticat, dar purtatorii care nu si-au facut vreodata testul, sunt absolut la fel de contagiosi. Ii putem sti/afla care sunt aceia? )

Eu sunt de parere ca nu doar anumite cadre didactice, ci toate persoanele care ingrijesc copii (sau alte persoane) trebuie sa fie pregatite pentru a evita contaminarea accidentala cu HIV.
Pentru ca daca se respecta anumite reguli cu oricine, prevenirea e eficienta. Daca respectam acele reguli doar cu cei despre care stim ca sunt infectati... riscam sa ne infectam de la altii...despre care nu banuim nimic.

Si mai e ceva - persoanele seropozitive ar trebui protejate intr-o colectivitate, pentru ca sunt mult mai sensibile ( copilul meu ii poate face mult rau unui copil seropozitiv daca stranuta in preajma lui sau daca ii imparte desertul; pe cand daca s-ar intampla invers, pentru copilul meu riscurile ar fi mult mai mici - poate o viroza sau o indigestie, care se trateaza usor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Nu stiu neaparat daca as sta cu frica in san, dar as prefera sa fiu informata. Cazuri de transmitere la gradinita nu am auzit dar eu sunt ingrozita de cabinete stomatologice, baitelul unui verisor a luat HIV cand avea vreo 4 ani de la dentist, a murit in cele din urma. Ma gandesc ca daca parintii ar informa medicul despre boala, ar lua masuri suplimentare de sterilizare a instrumentelor folosite si ar evita raspandirea. In mod normal ei sunt obligati sa sterilizeze totul si impotriva hepatitelor si imp HIV dar nu toti o fac. O prietena de-a mea a fost refuzata de un cabinet pe motiv ca a spus ca are hepatita C.Refuzul medicului respectiv nu poate insemna decat ca nu-si sterilizeaza cum trebuie instrumentarul

Nu as retrage copilul de la gradinita, pt ca mi se rupe sufletul de toti copilasii bolnaviori, au si ei dreptul sa se joace, sa aibe prieteni, sa nu simta ca sunt marginalizati. Boala in sine oricum ii izoleaza, daca ar fi si respinsi suferinta ar fi ingrozitoare. Dar sunt pro informare, educatoarele vor fi mai atente stiind ca si parintii au la cunostinta cazul. Nu se transmite chiar asa usor, nu am citit prea multe de HIV dar am citit de hepatita C, nu se ia decat prin transfer de sange si tr sa fie o cantitate maricica.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana



BUNA. Stiu ca au trecut 3 luni de cand e scris acest mesaj si deci, exista o probabilitate f mare ca replica mea sa vina degeaba.In primul rand, cu riscul de a deveni o persoana ultra antipatica,eu una nu m-as simti linistita stiind ca copilul meu are un coleg seropozitiv. Insa ceea ce m-a determinat sa-mi parasesc locul de simplu observator e postarea de mai sus. Eu sunt stomatolog si am tratat numerosi pacienti cu hepatita C sau pacienti purtatori de antigen HBS. Refuzul medicului respectiv , dupa parerea mea, nu vine din faptul ca NU STRILIZEAZA INSTRUMENTARUL> In acest caz ar risca cel mult infectarea ALTOR pacienti. Refuzul vine din frica de a se infecta chiar el. La o slefuire de dinte facuta in vederea aplicarii unei coroae dentare, de exemplu, turbina (instrumentul actionat de aer cu presiune) datorita turatiei ff mari antreneaza picaturi de sange (caci slefuirea trebuie sa se faca subgingival) peste tot in jur, in par, pe fata, pe urechi, pe halat. Uneori picaturile sunt ff mici, se observa cu greu la lumina puternica insa EXISTA. Suficient pentru ca unii medici sa nu vrea sa-si asume riscul. Sigur ca orice pacient tb considerat ca potential infectat insa cand STII SIGUR ca pacientul are vreo boala incurabila parca ti se pare ca a-ti spala parul doar o data nu e destul. Cine stie ce pui pe perna? Sau ce saruta copilul tau seara la culcare? Iar cantitate de sange care poate transmite boala, cu regret te informez ca e suficient sa fie ff mica. Chiar nedetectabila.


Marcela, mami de LUCA - 02.01.2007 si IOSEF - 23.05.2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

De asta trebuie sa porti masca la TOTI pacientii. Asa poarta dentistii aici. Iar parul daca nu vrei sa-l legi si sa-l bagi sub o boneta poti sa-l speli acasa, imediat ce ajungi. Banuiesc ca toata lumea care are de-a face cu pacienti, indiferent la ce nivel, face un dus primul lucru cand ajunge acasa. Copiii mei stiu ca nu se apropie de mine cand ajung acasa pana nu mi-am facut dusul (cu spalat pe cap, zilnic ). De obicei intru in garaj unde imi las pantofii de lucru (care au locul lor separat de restul pantofilor), hainele de lucru in masina de spalat si intru direct la dus.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Marcela, dar de cand se transmite virusul in contact cu pielea, parul?

Pentru a te infecta, trebuie ca sangele tau sa inte in contact cu cel infectat. Daca tu porti halat, masca, manusi, cum ar putea sa te infecteze un pacient de-al tau cu HIV?

Iar virusul nu traieste cateva ore pe piele, haina, etc. Deci nu il poti depozita pe perna si nici nu il poti capata daca e pe perna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

De asta trebuie sa porti masca la TOTI pacientii. Asa poarta dentistii aici. Iar parul daca nu vrei sa-l legi si sa-l bagi sub o boneta poti sa-l speli acasa, imediat ce ajungi. Banuiesc ca toata lumea care are de-a face cu pacienti, indiferent la ce nivel, face un dus primul lucru cand ajunge acasa. Copiii mei stiu ca nu se apropie de mine cand ajung acasa pana nu mi-am facut dusul (cu spalat pe cap, zilnic ). De obicei intru in garaj unde imi las pantofii de lucru (care au locul lor separat de restul pantofilor), hainele de lucru in masina de spalat si intru direct la dus.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Si eu care credeam ca dentista mea poarta masca pentru a nu ma imbolnavi ea pe mine...Oricum, HIV nu mi-ar putea transmite nici daca mi-ar scuipa in gura.Postarea asta a fost cea mai amuzanta chestie pe care am citit-o vreodata referitor la transmiterea HIV. E tareeeee!!

[url=http://www.paun-cosmina.eu/]www.paun-cosmina.eu/images/cosmina-banner.jpg" border="0">[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Din TOT ce am citit despre hiv/ sida, si banuiesc ca si voi...si nu stiu UNDE nu va e clar ...intr-o gradinita hiv se poate ( se poate, nu obligatoriu, totusi!) astfel: 2 copilasi se julesc, unul este bolnav, si isi ating c l a r juliturile una de cealalta sau cuiva bolnav ii tasneste sangele cu picaturi in ochii altui copil...deci, cam cate cazuri cam de genul asta ati intalnit voi??

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna
Si eu care credeam ca dentista mea poarta masca pentru a nu ma imbolnavi ea pe mine...Oricum, HIV nu mi-ar putea transmite nici daca mi-ar scuipa in gura.Postarea asta a fost cea mai

Nu stiu ce ti s-a parut asa amuzant. Crezi ca numai HIV exista pe lumea asta? Dentistii ar trebui sa poarte masca si protectie de plastic peste ochi ca sa nu le sara in ochi picaturi de saliva sau sange. Din saliva se pot transmite o gramada de boli, nu trebuie neaparat sa fie ceva attat de grav ca HIV sau vreo hepatita infectioasa, chiar si o simpla viroza tot nu o vrei. Un dentist nu are voie sa refuze un pacient pentru ca are hepatita sau HIV, isi ia masurile de protectie, atat pentru el cat si pentru ceilalti pacienti si gata. Asta trebuie sa faca cu fiecare pacient indiferent de statusul lui.

Eu lucrez in spital cu o gramada de oameni bolnavi, de la HIV sau hepatite infectioase, la viroze, gastroenterite agresive, TBC sau rani infectate cu microbi multi-rezistenti. Si noi tratam pe toata lumea, ne luam masurile de protectie si gata. Eu nu intru in casa cu pantofii de lucru si nici cu hainele de lucru. Nu ca sa-mi protejez casa si familia de SIDA ci ca sa ii protejez de orice este pe hainele mele dupa 8 ore de spital.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput