copil cu HIV in gradinita

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Mie mi-ar fi frica,sincer...

Off bietul copilas, ce are de indurat... Andreea, s-a infectat in comunitate? Ar fi interesant de stiut de unde a luat HIV, ca sa apreciem cat de usor/greu este de transmis.

Nu da detalii daca nu se poate, respectam sentimentele tale.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Mie mi se pare corect sa anunte, eu sunt mai mult decat recunoascatoare cand parintele unui copil cu gripa la gradinita ne anunta, ca sa stim ce sa facem...

Bine, nu pot compara, dar oricum eu cred ca ar trebui facut public educatoarelor trecutul medical al copilului, atat pentru el, sa poata fi ajutat in caz de nevoie, cat si pentru ceilalti.

La orice gradinita aici ne dau formulare de completat, in care trebuie sa indicam daca copilul sufera de ceva,alergii, medicatie, doctorul in grija caruia este, asigurarea medicala si consentul sa fie igrijit/prim ajutor in caz de urgenta. De asemenea lista cu vaccinurile la zi.

Nu le ducem, nu ne primeste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Nu stiu neaparat daca as sta cu frica in san, dar as prefera sa fiu informata. Cazuri de transmitere la gradinita nu am auzit dar eu sunt ingrozita de cabinete stomatologice, baitelul unui verisor a luat HIV cand avea vreo 4 ani de la dentist, a murit in cele din urma. Ma gandesc ca daca parintii ar informa medicul despre boala, ar lua masuri suplimentare de sterilizare a instrumentelor folosite si ar evita raspandirea. In mod normal ei sunt obligati sa sterilizeze totul si impotriva hepatitelor si imp HIV dar nu toti o fac. O prietena de-a mea a fost refuzata de un cabinet pe motiv ca a spus ca are hepatita C. Refuzul medicului respectiv nu poate insemna decat ca nu-si sterilizeaza cum trebuie instrumentarul.
Nu as retrage copilul de la gradinita, pt ca mi se rupe sufletul de toti copilasii bolnaviori, au si ei dreptul sa se joace, sa aibe prieteni, sa nu simta ca sunt marginalizati. Boala in sine oricum ii izoleaza, daca ar fi si respinsi suferinta ar fi ingrozitoare. Dar sunt pro informare, educatoarele vor fi mai atente stiind ca si parintii au la cunostinta cazul. Nu se transmite chiar asa usor, nu am citit prea multe de HIV dar am citit de hepatita C, nu se ia decat prin transfer de sange si tr sa fie o cantitate maricica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Desi astfel de situatii mai bine n-ar exista, si eu as prefera sa fiu informata.

Si recunosc ca mi-ar fi frica pentru copilul meu. In primul rand, copiii nu constientizeaza gravitatea bolilor lor (uneori nici nu e bine pentru ca-i timorezi de mici) si in consecinta nu stiu sa se fereasca nici ei si nici pe ceilalti. Cand esti adulti stii cum sa te porti in colectivitate. Pustii, insa se harjonesc, se ranesc (superficial sau nu), se pupa daca sunt prieteni, atunci cand se intalnesc, se zgarie....asa ca, e mai greu sa controlezi un copil afectat de unele boli (si ma refer aici inclusiv herpes sau hepatita sau alte boli contagioase) nu doar HIV.
In afara de asta, educatoarele or avea experienta in educatia copilului, dar nu le poti cere (cel putin celor de la noi) sa stie cum sa se comporte cu un copil cu o anumita afectiune, daca nici o asistenta n-ar stii. Asistentele de scoala, gardinita si camin nu au calificarea celor din spital, uzate de cazuri grave si de munca in ture. Si chiar si cele de spital poate nu stiu toate cum sa se poarte cu un bolnav infectios pentru ca in timp fiecare se perfectioneaza pe sectia unde aduna vechime.

In concluzie, e greu de luat o decizie in privinta asta, care sa fie oportuna si pentru copil, dar si pentru colectivitatea cu care ia contact. Ideal ar fi sa stea impreuna cu cei ca el, sa aiba contact cu ceilalti copii, dar supraveghet, presupun ca, intr-o tara civilizata si unde sistemul de asistenta medicala si sociala este mai bine pus la punct decat la noi ar exista solutii.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

In Romania se informeaza despre asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Subiectul asta e la fel cu cel cu femeia de serviciu care a facut Spiru si acum e educatoare?!

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Subiectul asta e la fel cu cel cu femeia de serviciu care a facut Spiru si acum e educatoare?!

Mara si Matei


nu prea inteleg la ce te referi, daca vrei sa explici, te rog...?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

N-as avea nimic impotriva sa creasca impreuna copii mei cu acesti copii, infectia nu se transmite asa usor cum citesc pe aici. Deci, de la noi, unda verde!
Nasol e ca in Romania exista @felicici si tagma ei...Din cauza lor eu as considera ca e de prea mult bun simt sa anunt ca am un copil infectat. Le-as lasa prada surprizei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

recunosc, m-as teme...in schimb, as face petitii, cereri, m-as da peste cap sa racolez cat mai multi parinti in situatia asta ca sa se faca scoli si gradinite pt astfel de copilasi. macar cate una pe oras, macar o institutie care sa fie si gradi, scoala, ina celasi timp, caci mai tarziu, cand vor creste, banuiesc ca nu mai exista pericolul muscatului.

si pe langa dintisorul cazut sunt ai alte leziuni in gura. sunt afte, sunt obraji rosi de catre copilasi cu ticuri, eu detin unul acasa, eu am facut asta in copilarie. in parc e o fetita care isi roade pielitele de la degete pana isi da sangele, deci , da, exista portite de intrare.
si acum, ca sigur vor aparea cele care spun ca nu se transmite printr-o simpla picatura de sange sau printr-o picatura de saliva. de cate picaturi este nevoie?

iar , sheanna, recunosc ca ma lasi cu gura cascata! pai tu imi zici mie ca sunt pericol public ca semnez ca nu vaccinez copilul ROR si vai, poate va merge la gradi si va imprastia in stanga si-n dreapta rujeola si ma iei cu "vai, discriminarea", cand e vb de HIV? pai cum stai cu statisticile aici? cate cazuri de decese si imbolnaviri anuale sunt din cauza HIV-ului? daca nu stii, intreba OMS-ul ala care iti spune cifrele alea...

logoped, imi pare rau de bietul copilas, dupa ce ca are aceasta boala cumplita, va purta si stigmatul societatii. dar mi se pare normal si moral, chiar daca legea nu prevede asta. ca parintii sa anunte. eu anunt si cand ai mei copii au roshu in gat ... cum am zis mai sus, cel mai bine ar fi sa se faca o institutie numai pt astfel de copii. astfel ar fi toti la fel, nu ar mai suferi ca nu se joaca ceilalti cu ei, nu s-ar mai simti diferit.
la fiica mea la gradi e un copil cu SD,educatoarea a stiut sa puna problema, sa-i faca pe ceilalti copii sa-l accepte. parintii l-au indragit si ei, insa, daca ar fi fost ceva contagios, mortal, nu cred ca ar mai fi stat astfel lucrurile. eu nu as fi facut tam tam sa nu-l primeasca, insa, recunosc, as fi cautat alta gradi pt alex.
si nu sunt obtuza, ma port normal cu cei cu handicap, insa...fiind vorba de hiv, de o boala fara leac, mortala, mi-e jena sa zic asta , mi-as feri copilul. nu m-as feri eu ca adult, de un altul, caci sigur nu voi sari sa-i pup buba si el sigur nu m-ar musca...insa la copii, accidente d-astea se intampla frecvent, si nu e vb numai de saliva, ci si de sange. ei lucreaza cu foarfece la gradi, nu cred ca le dezinfecteaza nimeni...daca se taie acel copil cu unul si apoi altul? e riscant...
scuze de interventie si putere multa parintilor sa lupte cu boala asta!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

va multumesc mult de interventii si raspunsuri, atat eu cat si parintii lui Andrei am mai invatat cate ceva, pacat ca ei au o situatie materiala destul de precara ca sa isi poata permite computer si internet, asa ar fi gasit mult sprijin aici...

Andreea

Mergi la inceput