mancaruri frantuzesti...cunoasteti?!

mancaruri frantuzesti...cunoasteti?! | Autor: lilach

Link direct la acest mesaj

Poate sinteti de acord sa scrieti si voi "mancaruri frantuzesti".
Mie cel putin mi-ar face foarte mare placere.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Créme Brúlée
Ingrediente:
-5 galbenusuri
-100g zahar
-500ml lapte condensat
-1 baston de vanilie
-zahar pudra pt presarat
Mod De Preparare:
-Bastonul de vanilie se taie si se scoate miezul afara
-zaharul, galbenusurile si miezul de vanilie se amesteca bine intr-un castron
-laptele condensat se pune la fiert si dupa ce a fiert se adauga pe rand cate o lingura la compozitia de mai sus.Se amesteca de dedesubt deasupra.
-compozitia rezultata se toarna printr-o strecuratoare in cupe de metal sau material rezistent
-se pun cupele intr-o oala mare plina cu apa ce fierbe
-se lasa sa fiarba in baia de aburi 30 min
-se scot cupele dupa 30 min, se presoara cu zahar si se dau la cuptor pana ce zaharul se caramelizeaza
Bon Apétit!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Créme Caramel
Ingrediente:
-500ml lapte
-4 oua
-1 baston vanilie
-100g zahar
-200g zahar pentru caramel
Mod De Preparare:
-200g zahar se topeste si se caramelizeaza apoi se toarna in cupe de metal(rezistente la foc)
-zaharul, ouale si miezul de la vanilie se amesteca bine
-laptele se da la fiert si se adauga cele de mai sus(in afara caramelului)cate o lingura pe rand.
-compozitia rezultata se toarna printr-o strecuratoare in cupele cu caramel
-acum se procedeaza la fel ca si in cazul Creméi Brúlée, doar ca nu se mai pun la cuptor dupa aceea.
-se lasa cel putin 12 ore la frigider pentru a se imprima bine gustul de caramel

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Pui Frantuzesc Cu Usturoi
Ingrediente:
-1 pui
-sare
-piper
-1 lamaie
-1 maciulie de usturoi
-3 catei de usturoi
-rosmarin
-oregano
-busuioc
Mod De Preparare:
-puiul se presoara bine cu sare si piper
-1 jumatate de lamaie se taie felii iar cealalta jumatate se rade coaja si se stoarce zeama
-fiecare catel de usturoi din maciulie se taie de-a lungul in jumatate
-se unge bine o tava si se pune puiul, apoi in jur se pun feliile de lamaie si jumatatile de usturoi
-se prajeste la 200° timp de o ora(in cuptor)
-cei trei catei de usturoi se taie marunt si se amesteca cu zeama si coaja de la lamaie si mirodeniile.
-cu 10 minute inainte ca puiul sa fie gata, se scoate un pic pentru a se unge cu acestea, apoi se lasa pana la sfarsit.
Pofta Buna!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Multumesc, vad ca sinteti destul de promte.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Andive cu jambon

4 andive (pentru cine nu stie este o salata lunguiata de culoare galbuie si cu gust putin amarui)
4 felii de jambon( sunca)
cascaval ras, un plic de sos bechamel ,sare

Se fierb andivele in apa cu sare,cam o jumatate de ora, se scot si se lasa sa se scurga bine.
Se ruleaza andivele in feliile de sunca,se pun intr-o tava unsa cu putin unt, deasupra se toarna sosul bechamel si cascavalul ras.
Se da la cuptor la foc mare,pina cascavalul s-a topit si are o culoare usor maronie.
Pofta buna!

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Corina,
Mi-au iesit excelente andivele tale cu jambon!!!
De fapt sunt andive gratinate (la sfirsit am aprins gratarul/gratinul ca sa "bronzez" nitel ementalul ras).
Sosul bechamel l-am facut eu (nu l-am cumparat de-a gata), uite cum:

SOS BECHAMEL (sos alb):
40 g unt
40 g faina
400 ml de lapte
putina nucsoara rasa (noix de muscade)
sare, piper alb

Am topit untul, am adaugat faina amestecind intr-una, am lasat sa fiarba 4-5 minute cit sa prinda faina putina culoare. Am turnat laptele, am pus sare, piper, nucsoara si am amestecat pina cind a devenit un sos ceva mai consistent. Gata sosul bechamel!

Barbatu-meu a mincat ca spartu'... Mi-a zis ca trebuie sa gatesc andivele astea cel putin o data pe saptamina, asa-s de bune!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Otilia draga ma bucur ca ti-a placut reteta , sa stii ca barbatu-meu ar minca in fiecare zi daca s-ar putea!!!
Reteta o am de la soacra-mea si dupa cum ai putut constata este foarte simpla,dar in acelasi timp buna.
Cred ca am sa fac si eu mîine,vad ca au aparut andivele din nou!
Pupici



Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

ALIGOT
L´aligot, un plat rituel
Aceasta este o mancare cu specific traditional din Cevennes.In afara de branza de Cevennes se poate intrebuinta si un altfel de branza, dar care este mai iute.
Ingrediente:
-1 kg cartofi
-400g branza proaspata Tome(branza frantuzeasca din Cevennes)
-200g creme fraiche
-1-2 catei de usturoi
-sare, piper
Mod De Preparare:
-se curata cartofii si usturoiul
-cartofii se taie bucatele si se fierb impreuna cu cateii de usturoi timp de 20 de min
-intre timp se taie branza proaspata de Tome in fasiute fine
-cand s-au fiert cartofii se scoate usturoiul, iar cartofii se fac pure si se adauga un pic din apa in care au fiert, apoi se aduga creme fraiche putin cate putin si se amesteca bine cu o lingura de lemn dinspre dedesubt deasupra
-se aduaga repede branza Tome si se bate bine
Pofta Buna!

angie

Mergi la inceput