Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, sunt doua solutii:

1. sa-l aduci la ora 24 la glicemie de 180-200.
2. sa scazi Levemirul la 5 ui, dar in cazul asta este posibil sa nu mai ajunga actiunea lui pe o perioada asa lunga. I se scurteaza timpul si atunci se vor vedea glicemii mai mari pe timpul zilei sau dupa ora 15-16.00 a doua zi.




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Adriana, Levemir-ul ll-am scazut de alataieri. Azi este a treia seara cu 5 ui si tot vine cu hipo dimineata. Mai degraba ii voi da 5 hc lenti in plus la gustare. Sper sa mearga asa.
La cat calculati gogsile facute in casa , ca eu numai stiu, scrisesem pe caietul de lectii de la Buzias ....dar nu il gasesc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, ati fost la Ziua Diabetului?
Parca apareti la minutul 2.00 :)




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Da, Adrianaa!
Am auzit la tv de actiune si am fost cu totii acolo. A fost super incantat Alex. Mai ales ca a primit un cerc albastru si el. Mai nou are ocupatie in casa. Incearca sa faca ca tinerii aceia. Va dati seama ca nu ii iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna
ma bucur sa vad ca totii copilasi se simt bn,deduc asta din lipsa intrarilor pr forum,sa de-a Domnu sa fie bn cu totii sa aibe numai glicemii excelente
si noi suntem bn,avem numai glicemii bune,ce ma bucur,si cu scoala mergem bn.
va pupam si glicemii liniare;)
PS:poate are vreo mamica studii ca avocata,mi-ar face placere sa vb putin,sa i cer o parere...id meu symo_denysa80...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Da, Symo, asa este, Cristina e bine, are glicemii bune, rareori venind cu una mai sarita.
Doamne ajuta, sa-i mearga asa si in continuare !
Si saptamana asta, atat ea, cat si verisoarele ei, stau acasa, ca e inchis colegiul unde au ele, cursuri, din cazua gripei porcine. Nepotelele chiar au plecat pana acasa la ele, la Toplita.
Cum ii merge lui Alex peste noapte, Ana ? Dar in partea a 2-a a zilei, cand nu prea mai are efect Levemirul, reusesti sa-i menti glicemia buna ?
La Cristina se mentin glicemiile peste noapte sau scad foarte putin si incet, datorita dozei mai mici de la ora 22.
Daca la ora 01 are glicemia undeva catre 200, apoi nu mai scade ci, chiar ii creste catre dimineata.
Ce fain ca ati reusit ssa participati la acel eveniment minunat !
Multumim, Adriana, pt. videoclip !
Sanatate si numai glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !



PS - Laura, mai stii ceva de Livia si Andreea ?




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Din pacate noi nu o ducem tocmai bine. Iusti a facut o hipoglicemie severa acum doua nopti si s-a speriat foarte tare. Si noi pe langa el. Problema este ca si acum cand se supara, evita sa mai pune piciorul jos. Merge pe varfuri. Duapa ce se calmeaza cu totul, totul este normal. Cert este ca pe mine ma termina chestia asta. Asa ca am facut programare la neuropsihiatru si urmeaza sa facem si la psiholog. Ambii (de fapt, ambele) pediatrii.
Adriana, este posibil ca dupa o astfel de hipoglicemie (43) sa ramana cu sechele pe creier sau sa fie doar o teama de care va scapa in timp? Daca a mai trecut vreuna din voi prin asa ceva, va rog sa imi spuneti care au fost efectele in timp.
Symo, da-mi un pm si dicutam! Deocamdata evit sa stau mult la calculator pentru ca intreaga mea atentie este canalizata asupra lui Iusti. Macar pana ne revenim cat de cat. Dar incerc sa te ajut daca pot.
Nu mai editez asa ca daca am scris ceva aiurea, ma scuzati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Of, Mirela, imi pare atat de rau ca a trebuit sa treceti prin asta !
Ai scris hipoglicemie severa. La glicemie de 43, l-ati gasit in stare de inconstienta ?
Cristina a avut 3 episoade de hipoglicemie medie sau severa, nu stiu cum sa o numesc, ca era constienta. S-au manifestat dimineata la ora 7, cu hipotonie musculara(imposibilitatea de a se misca) pe partea stanga, durere de cap si mai apoi, dupa un timp, greata si varsaturi.
Prima data ne-am dus la spital, ca era abia la cateva sapt. de la debut(Cristina avea 3 ani si 9 luni) si nu stiam ce are, constienta fiind, nu ne-am gandit la hipoglicemie.
Iar in urmatoarele 2 dati(pe cand foloseam insulina intermediara Inuslatard, noaptea) desi o controlasem la 3 dimineata, tot s-a intamplat, inainte de ora 7 si cu aceleasi manifestari, doar ca mai usoare. Am actionat imediat cu zahar dizolvat in apa.
Glicemiile erau de fiecare data intre 60 si 70, dar astea luate imediat dupa ce a primit zahar. Probabil a stat prea mult pe glicemie mica si asa a ajuns la acea stare de hipoglicemie, rezervele de glucagon neajungandu-i pt. a-i ridica si mentine glicemia ceva mai mare de 70.
Efecte negative n-a avut, doar teama de a mai trece prin asa ceva.
De aceea nu-mi plac insulinele intermediare care au varf de actiune, adminstrate seara la culcare.
La Buzias ne-au spus ca numai comele hipoglucidice repetate au efecte negative in timp. Restul hipoglicemiilor(usoare si medii) nu au efecte negative.
Mirela, trebuie sa fiti voi, puternici, in primul rand, sa-l incurajati pe el ca totul e ok, ca nu se va mai intampla, ca sunteti langa el si acum e bine. Fiti cu zambetul pe fata, veseli, sa nu pareti speriati, ca va simte imediat.
Joaca-te cu el, atat cat poti si zambeste-i tot timpul ! Fa-l sa uite prin ce a trecut, deocamdata !
Va imbratisez si va pup de la distanta !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, multumesc de incurajari. Si Iusti era constient. Dar tremura foarte rau. Iar a doua zi a avut niste tresariri ciudate ca si cum ar vedea ceva si se speria si ne lua in brate. Dupa ce i-au trecut astea, se uita pe jos ca si cum ar fi ceva pe acolo. Si nu calca de frica. Acum nu se mai sperie dar aseara cand s-a suparat si, la fel si azi dimineata, a inceput sa evite sa calce cu toata talpa. Acum e ok dar desi i-am micsorat doza de insulina, inca are cate o glicemie mica (si aseara la 21 si astazi la 12 a avut 55). Si imi este mai mult decat frica. Astazi, i-am luat glicemia din jumatate in jumatate de ora. Inainte de a avea 55 avea 116. Nu mai pot. Imi vine sa plang incontinuu. Dar stau linistita doar pentru el.
Acum doarme si mie imi este teama de hipo in somn asa ca i-am dat 10 HC in plus. Si il monitorizez cu interfonul de bebelus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Of, Mirela, imi inchipui prin ce treci !
Bine faci ca ii monitorizezi glicemia mai des. Glicemiile mici mai dese intr-o zi, pot duce la hipoglicemii severe, din cauza ca muschii si ficatul nu mai au acele rezerve de glucagon pe care sa le elibereze, pt. a contracara o glicemie mica.
Probabil mai sunt celule beta care elibereaza insulina la el si mai intervin si acelea, ca vad ca inca este in rpimii 2 ani de diabet. Pot fi si de aici glicemiile mici. Bine ai facut ca i-ai scazut doza de insulina.
Sper sa-si revina micutul tau de tot, cat mai repede si totul sa ramana doar un vis urat !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput