Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Da Adriana, noi eram . V-am remarcat si eu, imi pare bine ca v-am cunoscut (chiar si asa), pe tine si pe Alex (un tanar foarte frumos :)). Data viitoare ne putem saluta :) si vorbi. Sper ca nu ne-ati bodoganit prea mult pt cat am stat in cabinet...imi era si jena de lumea care astepta ...sa stii ca nu am avut eu multe intrebari (doar despre NovoRapid)...dupa cum spuneam mai devreme, dna doctor ne-a explicat o multime de lucruri...nu aveam cum sa iesim mai repede.
Cat despre strigatul tanarului bolnav de diabet...reprezinta o realitate...nu m-au intristat ele in sine...sunt oricum intr-o perioada cam instabila emotional...parca sunt dupa prima nastere cand ma emotiona orice si plangeam din senin :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna fetele,
Ana, iti urez si eu din tot sufletul la multi multi ani ! Sa fii sanatoasa, fericita si implinita alaturi de familia ta minunata !
Adi, multumesc mult ca ai raspuns tu pe forum, eu nu pot fi asa explicita oricat m-as stradui, pentru ca scriu mereu pe fuga.:). Teo, la inceput doctorita ( avem aceiasi dr. ) ne-a zis ca trebuie crema cu heparina, acum insa ultima oara mi-a zis sa folosesc crema anticelultica asa ca treaba mergem struna ( nu-mi lipseste niciodata crema de acest gen din casa ..:)). Nina , te pup si te salut pe aceasta cale,( nu ne-am mai auzit demult), la fel ca pe toate celelalte fete.
Noi suntem programati la analize pe 19.11, insa am sa o sun pe dna dr sa amanam pentru 24.11. De cand am venit din vacanta si Robi a reinceput scoala, ma supara f tare glicemiile, a venit 2 seri la rand cu 300 la 00.00, am facut corectie si am reglat, insa ieri amcrescut prea mult levemirul, de la 7 la 9 ui si azi la 13.00 a venit cu 45 :(. Hm..le vin eu de hac,dar tare m-am mai suparat.
Acum trebuie sa fug acasa la puiut, o sa incerc sa intru mai des !:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Dani, multumesc pentru raspuns. Nu ca acum mi-ar fi mai clar :), cu atat mai mult cu cat chiar dna dr v-a prescris la inceput crema pe baza de heparina....nu stiu ce sa mai zic, mai ales dupa morala pe care am primit-o azi. De crema anticelulitica nu mi-a spus nimic. O sa sun maine sa intreb si de asta...(ce pacat ca nu am cunostinte medicale).
(N-am nimic impotriva Diclofenacului gel decat faptul ca in prospect scrie ca nu este indicat copiilor...)
Chiar nu vine nimeni joi 18.11, in Amfiteatru, la 14:00?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Teo, ma bucur tare mult pt. ca te-am remarcat si eu si mi-ai placut f. mult. Sunteti o familie deosebita. Baietelul este un simpatic foc. Iar despre mine, nu eram in forma cea mai buna... :D. Despre asteptare, este de inteles situatia, dar cei care mai asteptau incepusera sa aiba numai semne de intrebare si mirare si sa se nelinisteasca. Oare ce se intampla dincolo, in cabinet? Cam asta exprimau fetele tuturor :). Lasand gluma la o parte, in general dna dr. acorda timp mult mai scurt la consultatie, voi ati fost o exceptie. (45 min. fix :)

Eu i-am mai pus cateva intrebari astazi si m-a lamurit f. bine in 5 minute.

Ana, poate ar fi bine asta-seara la 19 sa scazi putin din doza de Actrapid si sa-l aduci la o gl. putin mai maricica la ora 22 sau 24, pt. ca practic, intre ora 24 si 3 se vor suprapune doza de Levemir de dim. cu doza de Levemir de noapte.

Laura, la prima vedere, daca dim. vine cu hiper, ar trebui sa cresti putin doza de Insulatard de noapte. Dimineata sa scazi cu 0,5 ui Insulatardul si sa cresti cu 0,5 Novorapidul, acolo unde vine cu gl. 300.


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,
La ora 19.00 a avut 98, i-am facut 3,5 actrapid si a mancat 40 hc. La glucide nu am umblat . La ora 21.30 avea 124 si a mancat la 22.00 -25 hidrati si i-am facut 6 ui Levemir. Sa vedem ce ne asteapta peste noapte.
Nu stiu ce sa mai cred despre aceste recomandari pe care pe primim de la medici. Si mie mi-a recomandat d-na dr. sa ii fac masaj cu Troxevazin, cred ca este ceva de genul Lionton-ului. O sa ii fac cu crema anticelulitica.
Vreau sa va multumesc mult de tot pentru ajutorul pe care mi-l dati.
Theo, stii ca noi am mai vorbit despre valoarea Hb1a..posibil sa fie mica pentru ca face hipo des. Dar , tot raul spre bine.
Tare as vrea sa stiu daca la acea intalnire de la M.S. Currie, pot veni si copilasii cu diabet chiar daca nu sunt pacienti la acest spital. Mi-ar place sa il aduc si pe Alex. Poti intreba , te rog?

P.S. Am o idee.....haideti sa facem intr-un fel, sa ne intalnim undeva toate , macar cele care suntem in Bucuresti sau prin imprejurimi, undeva sa putem veni si cu picii nostri. Sa devina ca o reuniune, macar o data pe luna, undeva in week-end, pentru ca majoritatea sunteti la serviciu. Ce ziceti ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Adriana, nu fi suparata pe Teo ca a stat 45 de minute in cabinet! De doua dintre ele eu sunt vinovata.
Teo, cand ai scris ca a fost astazi la analize, chiar voiam sa zic ca poate erai la dansa cand am sunat eu. Am reprogramat analizele ca vrem sa plecam la munte pe 30 noiembrie si nu m-as intoarce pe 1 pentru ca pe 2 sa fiu la analize.
Va tin pumnii amandurora sa iasa hemoglobina buina.

Teo, nu cred ca ajungem la intalnirea de care zici. Imi este tare greu pentru ca nu am cu cine sa il las pe Victor. Sotul are un program mai mult decat incarcat si nu are cum sa vina cu noi. Pe de alta parte, masina "mea" a ramas la serviciu ca nu aveau cum sa mi-o lase cat stau eu acasa asa ca nu-mi ramane decat masina noastra care este la sot, bineinteles. Iar cu doi copii si fara masina, nu ma incumet sa iau mijloace de transport in comun.
Dar sunt deschisa la o intalnire in parcul Moghioros pentru cine poate.

Crema anticelulitica spuneti? Ce crema anticelulitica? De unde iau asa ceva? Uite ceva ce recunosc ca nu am folosit niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna dimineata,
Am stat toata noaptea cu ochii pe Alex. Am dormit cu randul...cu sotul.
La ora 24.00 avea 116 ,i-am dat 5 hc banana.
La ora 03.00 avea 117.
La 6 dimineata se foia prin pat foarte rau, a baut un pahar mare de apa si i-am luat glicemia (gandindu-ma ca e mare glice.....) dar, avea 69, i-am dat 5 hc zahar.
Iar acum la ora 07.00 avea 74. A mancat 30 hc.

In princpiu a mers ok, numai ca hipo la 6 dimineata nu prea imi place, dar poate a fost de la suprapunerea dozei de Levemir. Sa vedem ce ne rezerva ziua de azi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

'neata,
Ana ma bucur tare mult de glicemiile lui Alex si sper ca te-ai mai linistit putin:). Sunt sigura ca va fi foarte bine cu Levemirul facut seara. Poate ar fi bine sa mai cresti cu 5-7 hc masa de seara, sa.l aduci la un 160 la ora 00.00 ca sa aiba de unde sa scada pana dimineata. La mine gl de referinta la ora 00.00 este de 180 si dimineata la 07.00 vine cu 80-90.
Am amanat si noi programarea de pe 19.11 pentru data de 25.11.
Va pup pe toate si astept cu nerbdare locul, ora si data INTALNIRII :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, fetelor !
Ana, s-au suprapus un pic dozele, sigur ! Azi va fi mai bine, ai sa vezi !
Cum ai petrecut, ieri ?
Symo, voi ati venit mai bine, azi ?
Laura, Edutu cum e ?
Dani, te si eu ! De cand cu scoala si nepotelele sunt foarte aglomerata. Doar la serviciu daca mai prind timp de net.
Am patit-o si noi, cu glicemii de 300, dar la ora 22, sapt. trecuta. Iar in vara la ora 16.
Poate, totusi, atunci lucreaza hormonii de crestere.
Desi, eu stiam ca in general, acestia isi fac simtita prezenta dimineata, dupa ora 3.
E greu, cat timp sunt in crestere si dezvoltare si intervin si alti factori, sa menti glicemiile liniare.
O zi faina, tuturor !



Edit: mi-am editat greselile de ortografie.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Ana, mie mi se par extraordinare glicemiile lui Alex. Sper sa o tineti tot asa! Mie pur si simplu nu imi iese :( - e si agitat rau de tot.
Ideea de a ne intalni toate cu picii (mai mari sau mai mici ) este excelenta. Poate weekend-ul viitor (21/22.11), pe sambata, duminica. Ne putem vedea in parc Moghioros pt a-i fi mai usor Mirelei (daca e vreme frumoasa), sau ne putem vedea in Herastrau (daca e urat putem merge la Balonul Copiilor). Altceva nu imi vine in cap. Veniti si voi cu alte propuneri.
..si poate vine si Adriana , macar singura, pt ca sigur Alex are alte preocupari la varsta lui . Dar cine stie, poate vrea si el sa vina.
Tb sa vedem cum ne organizam, ce ora ar fi cea mai potrivita pentru toti.
Am sunat-o acum pe dna dr sa o intreb de intalnirea de miercuri 18.11 (gresisem mai devreme cand am spus joi 18.11). Avea tel inchis, dar incerc mai tarziu sau maine dimineata. Vreau sa o intreb si despre crema anticelulitica, cum actioneaza etc.
Mirela, te inteleg foarte bine, ca este greu sa te deplasezi cu doi copii de varste mici (si mai ales sa-i supraveghezi, singura fiind:). Reusim noi sa ne vedem cumva, poate chiar weekend-ul viitor.
Adriana, multumesc pt complimente , esti foarte draguta. Astept sa ne cunoastem si va povestesc cum a decurs intalnirea de atunci...:)...sa vezi ca n-am fost vinovata .

Nina, glicemiile liniare, in acest moment mie mi se par un vis indepartat...nu imi dau seama cum reusiti. Mai ales dupa vizita la spital de ieri, mi se pare ca nu ma descurc deloc bine (si aveam o parere relativ buna despre cum ma descurc - glumesc ).
De ieri au inceput sa-i mai scada glicemiile lui Tudor, dupa raceala. Aseara i-am facut totusi doza de insulina "pt cazurile de raceala", mai mult cu o unitate decat de obicei, adica 3.5. La 21:45 avea 75 (alaltaieri, cu aceeasi doza de insulina si aceeasi masa, la 21:30 avea 271 !!). Aseara a mancat bine 20hc+ ardei rosu, la 1:30 avea 143, la 3:00-85. I-am dat 5hc (un piscot - lent+rapid) de obicei fiind suficient pt a veni cu o gl buna dimineata. De data asta n-a mers...avea 50 la ora 06:30. Diseara intentionez sa scad insulina dar nu stiu daca sa-i fac 2,5 sau 3.
Dani, abia asteptam sa va cunoastem...eu voi veni si cu Tamara si cred ca se va intelege f bine cu Robi fiind cam de aceeasi varsta (ea e mai mare cu un an).

ma opresc aici (iar am scris mult...)

!

Mergi la inceput