Pneumolog pediatru in Bucuresti....

Pneumolog pediatru in Bucuresti.... | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Am probleme destul de serioase cu Ioana (6 ani)care a facut in decurs de 3 ani 8 laringite, bronsite, amigdalite... ne-am saturat... totul culminand cu probleme de respiratie de vreo 3 luni: isi tragea aer in piept si isi dregea vocea... pana saptamana trecuta cand a inceput cu alringita, crize noaptea de sufocare, apoi dupa 3 nopti a dat in mucisori si tuse sparta, colcaia de mucozitati... insa nu a reusit sa scoata atat cat ma asteptam, desi i-am dat expectorante!
De ieri insa tuse nu mai are, mucisori nu mai are... in schimb a inceput iar sa zica ca nu are aer destul si iar isi drege mocea... ca si cum mucozitatile au ramas acolo si iar ii ingusteaza laringele!
Mi-e teama sa nu fie o bronsita asmatiforma... sau inceput de astm!
De asta avem nevoie de o recomandare a unui medic pneumolog foarte bun si care sa ii faca teste si apoi sa puna diagnostic de astm... si nu numai dupa ureche (cum am auzit in multe cazuri).
Observ in ultimul timp un numar din ce in ce mai mare de copii cu astfel de probleme...
Astept cu nerabdare raspunduri... trebuie sa fac ceva...
Multumesc

Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

Am probleme destul de serioase cu Ioana (6 ani)care a facut in decurs de 3 ani 8 laringite, bronsite, amigdalite... ne-am saturat... totul culminand cu probleme de respiratie de vreo 3 luni: isi tragea aer in piept si isi dregea vocea... pana saptamana trecuta cand a inceput cu alringita, crize noaptea de sufocare, apoi dupa 3 nopti a dat in mucisori si tuse sparta, colcaia de mucozitati... insa nu a reusit sa scoata atat cat ma asteptam, desi i-am dat expectorante!
De ieri insa tuse nu mai are, mucisori nu mai are... in schimb a inceput iar sa zica ca nu are aer destul si iar isi drege mocea... ca si cum mucozitatile au ramas acolo si iar ii ingusteaza laringele!
Mi-e teama sa nu fie o bronsita asmatiforma... sau inceput de astm!
De asta avem nevoie de o recomandare a unui medic pneumolog foarte bun si care sa ii faca teste si apoi sa puna diagnostic de astm... si nu numai dupa ureche (cum am auzit in multe cazuri).
Observ in ultimul timp un numar din ce in ce mai mare de copii cu astfel de probleme...
Astept cu nerabdare raspunduri... trebuie sa fac ceva...
Multumesc

Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.



Am auzit de Doctor Cernatescu de la IOMC
sau doctorita Nicoleta Basca de la Institutul National de Pneumologie Prof Dr. Marius Nasta

Cauta pe net, mai multe detalii. Fetita ta e destul de mare pentru teste de spirometrie si altele. Iar cabinetele recomandate au toata dotarea necesara.

Noi nu mergem acolo. Fetita mea are doar un an si 10 luni si nu-i putem face teste.

Sanatate!

Si vezi sa nu cumva sa confuzi secretiile nazale cu secretiile produse de bronhii in cazul astmului. Uite un filmuletz care descrie cel mai bine ( e la mijlocul paginii) :
http://kidshealth.org/parent/medical/lungs/asthma_basics.html

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Tot la Institutul Marius Nasta este si dl dr. Murgoci. Dar il gasesti la un pavilion separat de spital, este special pentru copii. Adresa mi se pare ca este str. Lacul Bucura,dar nu mai stiu ce numar.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

mergi la alergolog

dar in primul rind cauta un pediatru bun care sa iti spuna ce sa faci sa nu se mai imbolnaveasca asa mult.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu merg cu fata la dr. Murgoci. Este la sp. Nasta pediatric, undeva prin prelungirea Ferentari.
Este ciudat, dar foarte bun si, deja se vad rezultatele. In primul an de gradi, am fost nevoiti sa-i dam sub prescriptia medicilor de 9 ori antibiotic.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc mult de raspunsuri...
Cred ca ceea ce este in film, e posibil sa fie si in cazul Ioanei!
Pentru cele care mergeti la Dr. Murgoci, se face programare (noi suntem din Galati)? la ce numar se suna? ce analize se fac? cam orice detaliu este foarte util pentru mine... sunt la inceputul unui drum lung si sunt tare speriata...


Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput