Bagajul unui copil internat - ce sa contina?

Bagajul unui copil internat - ce sa contina? | Autor: CristinaT

Link direct la acest mesaj

Din nefericire, laringita Oanei de sambata, a coborat marti spre plamani si cu toata medicatia doctorului de pe salvare si inca o vizita la spital, febra si celelalte nu cedeaza deloc. Mai mult ca sigur ne vom interna. Nu prea stiu ce sa-mi iau in bagaj, care de fapt va fi doar un rucsac mai mare. Marti cand am plecat de la spital am vazut o mamica ce cobora din masina cu o geanta uriasa, cat casa. Eu m-am gandit sa-i iau 2 pijamale, chilotei, maieu, ciorapei, cateva carticele, o papusica, papucei, un prosop, o canita, un castronel, sapun, pasta de dinti si mai ce?
Si inca ceva:
E mult sau putin daca la fiecare vizita la doctor dau 100.00, iar la fiecare injectie sau mai stiu eu ce dau 50.000?
Please...

3 ani !!! pe 14 februarie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

E suficient ceea ce ai trecut pe lista. In cazul in care ai nevoie de ceva poti ruga pe cineva(sot, bunica, prietena) sa-ti aduca. Nu are rost sa te cari cu o gramada de chestii. Ai grija cu papica de la spital, in cazul in care ii dai. Nu uita spirt si vata pt. dezinfectat. Despre tarife, ce sa zic.., cred ca e suficient 20-30 mii la asistente. Sunt mai multumite sa le dai la fiecare vizita cate ceva, parerea mea, altfel se uita urat, depinde. La medic, daca o vede acelasi zilnic eu zic, in functie de suma destinata pt. acesta, sa-i dai o parte cand te internezi si alta cand te externezi. Mai vorbesti si tu cu celalte mamici.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

In primul rand multa sanatate si insanatosire grabnica Oanei!

Apoi...nu uita jucaria preferata a ei, cateva fructe (caci nu cred ca va primi in spital) sau compot, daca o doare gatul si nu poate decat chestii usor de inghitit. Sa ai cu tine un fierbator ca sa poti face ceai, sau incalzi lapte etc. Si tacamuri.

Nu arunca cu banii la asistente, parerea mea este ca 50000 de fiecare data este prea mult. Daca se invata asa, nici ca le mai dezveti. Pune ochii pe o asistenta care iti place sau chiar pe o ingrijitoare si incearac sa rezolvi cu ea micile neplaceriu care pot aparea .

Nu stiu daca va trebuie olita sau colacel pentru copii...

Cam atat, sanatate, sper ca nu te-am ametit
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si eu zic ca e mult 50.000 de fiecare data la asistente. Incearca cu 20-30.000. Ia-i neaparat ceva de mancare, macar pt. prima zi. Daca ai frigider in camera (la maternitate era) poate sotul sa iti aduca si alimente mai perisabile. Si apa sau suc. Si olita (nu cred ca e sanatos sa foloseasca WC-ul spitalului).

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Va multumesc.

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

cum se simte puiul? v a internat sau nu?
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multumim, TORA, din fericire pentru mine diagnosticul nu a fost confirmat, iar toate probleme au disparut ca prin farmec. Nici nu am crezut asa ceva, acum totul este atat de roz, , si a trecut doar o saptamana de cand Oana a fost asa de bolnava.

Sanatate la toata lumea!


3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

da' ce ti a luat domnule asa mult timp.. ac zilnic am verificat dca mi ai raspuns sa nu....

har Domnului ca este bine!

pupici grasuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, am asteptat sa terminam tratamentul si sa ne vada medicul!

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

ma bucur tare mult cristina...

desi sper sa nu fie vreodata nevoie, iti spun ca in bagajul copilului trebuie musai pus un trening, sau in fine o tinuta de zi, caci ei se frasuie permanent... noi mai luam si perna... caci mama doarme in acelasi pat cu el, nu ti se ofera pat separat, si doar o perna, si nu numai in cazul asta, dar perna este de adult...

si sa stii ca intr adevar, cind mergeam aveam o geanta iar cind ieseam vreo 2,3.. caci tot mai ceream de pe acasa cite ceva..

dar sa fie sanatosi...

pusi grasuni

Mergi la inceput