Ce semnifica prezenta unui scaun de culoare verde-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga Mela,

Daca copilul este alimentat exclusiv natural, nu trebuie sa te ingrijorezi. In schimb, din ce spui tu, el primeste si suc de fructe si ceai, deci situatia poate fi putin mai complicata, caci e posibil sa fie si vreun microbut pe undeva.


INSA...fata mea facea kk verde cand primea NUMAI lapte de la mine daca eu mancam prea multe cruditati, si in special dupa portocala. Incearca sa reduci chestiile acide din alimentatia ta; daca bebe are tendinta la constipatie, mananca tu paine integrala, nu orez, nu paine alba, nu banana etc. Daca deja ai inceput cu suc de fructe, probabil flora intestinala a lui bb e inca insuficient dezvoltata sa digere, dar probabil nu mai poti da inapoi.

Oricum, nu te ingrijora, daca nu are febra si creste e OK.

Sanatate si curaj!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu am sunat la dr. cand a facut prima data kk verde. M-a intrebat ce am mancat si cand am zis "mere verzi" - a zis ca de-aia. Cica nu e nici o problema, poate fi orice culoare (incearca sa mananci o zi spanac, o zi morcov ), daca are consistenta normala, totul e ok.

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Daca il harnesti la sin,culoarea kk trebuie sa fie de culoarea mustarului.IAr de la lapte praf de obicei este verde.
Eu zic ca nu are nimic.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Tocmai am citit in cartea Dr. Spock ca nu conteaza culoarea scaunului, aceasta putand fi influentata de alimentatia mamei daca bb este hranit doar la san. Importanta e consistenta. Daca bb se simte bine, se comporta normal iar consistenta scaunului e la fel, atunci nu ai nici un motiv de panica. Pentru linistea ta, fa o coprocultura - nu cred ca e un capat de lume. Asta ca sa nu te mai gandesti aiurea...
Sanatate,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Mela, bebele tau mai mult ca sigur nu e constipat (ca pomenisesi de asta in ultimul mesaj) normalitatea pt bebeii alpatati exclusiv la san variind de la o zi la 10 zile. Bebele tau nu are nevoie de sucul de mere atata timp cat tu ai laptic destul pt el. Laptele de mama se asimileaza mult mai bine decat orice altceva asa se explica infrecventa scaunului. Constipatia nu consta in frecventa ci in consistenta scaunului.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna!
Mi se pare unpic ciudatel ca ti-a zis sa-i dai suc de fructe asa mica fiind si mai ales daca o alaptezi de la san, dar ma rog, stie ea mai multe. Despre scaune verzi ... stiu ca in primele zile dupa nastere, a venit moasa odata in vizita si era si asistenta de bebe si a certat-o moasa pe asistenta ca bebele meu are scaun verde. Apoi mi-a zis asistenta ca cica are scaun verde pt ca nu e bine hranit (insuficient). Atunci am crezut-o pt ca in acea vreme eram la inceput cu alaptarea si era mai greu, dar mai apoi, cand totul era ~ok, tot cam verde facea si nu ca as fi mancat eu spanac cau te miri ce verzituri. E drept ca varsa copilul de ma speria si avea scaun verde si diaree cu spuma, dar punea pe el si toata lumea (medici, asistente) imi spuneau ca asta e f important: sa puna pe el si sa fie vioi. Daca asa e si la voi, cred ca e ok
Va doresc toate cele bune!

Mergi la inceput