in cautarea acului pierdut

in cautarea acului pierdut | Autor: radu_tud

Link direct la acest mesaj

Dragi prieteni,


In urma cu ceva vreme am urmarit la Discovery un documentar despre cavalerii templieri si mai apoi am participat la o discutie pe marginea acestui subiect. Stiu ca si in Romania a existat o astfel de organizatie de barbatzi adevaratzi.
De cativa ani sunt membru al unui club Masa Rotunda dar care nu are nici o legatura cu templieriisi nici cu masoneria. Cel mult cu Clubul Rotary, Lady Circle si Club 41.
Subiectul ma intereseaza si as fi curios daca dintre voi a avut sau are materiale despre ordinul templierilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

draga radu,
am o carticica, da' "subtzirica", scrisa de un francez, o s-o caut acasa sa-tzi spun cum il cheama; am cumparat-o de la dalles.
shi documentarele care au fost pe discovery.
incearca oricum shi pe internet.
m-ai facut curioasa, am dat cautare pe google shi am gasit www.templiers.net
mai caut, ca shi pe mine m-a interesat (de la "regii blestematzi")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Iti pot sugera doua site-uri unde poti gasi trimiteri catre alte pagini web ce trateaza acest subiect. Ce iti recomand eu este in franceza, dar daca ai curiozitatea, pe ultimul site vei avea "liens" si in engleza, germana, etc. Am citit ca si in Ungaria a fost un ordin al templierilor dar de Romania ...nu am auzit. Francmasoni da, templieri nu cred.
Oicum, sper ca vei gasii cele dorite ...
http://www.templiers.net/
http://aquiweb.com/templiers/


Cu bine!


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_tud spune:

Multumesc tare mult pentru sugestii.
Am informatii, din pacate sarace ca si continut, ca ordinul templierilor a functionat si functioneaza inca in Romania si ca e format din veterani de razboi.
Activitatea lor a fost una dedicata patriei si patriotismului, fara insa a deveni o doctrina nationalist discriminatorie.
M-as bucura daca vreodata voi afla mai multe despre templieri.
Inca o data multumesc mult pentru informatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by radu_tud

Am informatii, din pacate sarace ca si continut, ca ordinul templierilor a functionat si functioneaza inca in Romania si ca e format din veterani de razboi.
Activitatea lor a fost una dedicata patriei si patriotismului, fara insa a deveni o doctrina nationalist discriminatorie.


Cred ca te referi la Ordinul Mihai Viteazul.

Mergi la inceput