Si printesele au parul moale?

Si printesele au parul moale? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Eh, de cand a descoperit fii-mea printesele Barbie, care au parul luuuuung (mai ales Rapunzel e de groaza), nici nu se mai pune problema sa o tund. Cu greu am reusit sa o conving sa mai taiem varfurile din cand in cand (cam de 2-3 ori pe an, mergem la coafor si taiem cam 1-2 cm din varfuri). Trebuie sa aiba parul lung, ca printesele. Si mie imi place cum ii sta cu parul lung (nu e f lung deocamdata, ii trece de umeri), dar problema e ca are firul foarte moale si subtire. Nici prea des nu e el - deh, mostenire de familie.
Pot sa ii fac ceva sa aiba parul un pic mai "zdravan"? Problema e ca din cauza ca firul e f subtire se si incurca destul de rau, cand o spal pe cap e musai sa o dau si cu putin balsam. In afara de foarfeca, mai exista vreun leac? Multumesc!Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu cumpar din magazin un produs care se numeste "hair detangler"... descurcator de par cred ca ar fi in traducere libera. Ce folosesc pentru fetita e de la L'Oreal, dar mai sunt si alte marci.
Dimineata, pe parul uscat, dau de cateva ori cu spray-ul asta (e o solutie apoasa) si apoi pieptanam fara probleme.
Asa arata:
http://www.lorealparis.ca/_en/_ca/products/product-sheet.aspx?code=HCa1_1






Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Unde ai gasit spray-ul acesta Loreal? Eu in marile magazine nu am vazut nimic de genul asta si caut de mult.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Oh, eu stau in Canada, ma gandeam ca se gaseste si in Romania, dar poate nu l-ati observat pe rafturi, ca eu l-am descoperit absolut intamplator, cautand sampon pentru fetita.
Citeam si de o reteta pentru facut acasa, se amesteca 1/3 balsam de par cu 2/3 apa si se pune solutia intr-o sticla din aia de plastic cu cap ca de spray. Sau 1/4 balsam si 3/4 apa.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

La magazinele DM au spray pt descalcit parul exact pt printese, capacul are forma de coronita, au si sampon din aceasi gama.
Spray-ul este minunat dai de cateva ori lasi puitn si perii frumos parul.
Nici nu mai ai nevoie de balsam.
Nu este scump deloc


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Prinzessin Sternenzauber este firma


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Fetita mea de la 2 ani a trecut la par de om mare, fara nici un tuns, ras sau samponat cu ceva special. Eu o spal cu lotiune Weleda cu calendula o data pe luna iarna si vara la 2 saptamani, dar nu are parul gras, nu stiu cat de des o speli tu dar stiu ca nu e bine nici atata degresare a firului de par. De pieptanat nu se pune problema, pt ca numai dupa spalat reusesc, altfel nu doreste si nici nu o chinui pt ca ea indiferent ce face arata ca proaspat frezata, are firul de par foarte drept si arata bine la orice ora Stiu si teoriile cu periatul parului cu diverse scopuri insa iarasi mentionez ca eu am facut cum am vazut ca ii e ei bine si daca am vazut ca ea se simte bine mai netesalata, si nici parul nu sufera, foarte bine. Cine stie, poate se vor gasi voci mirate, "vaaaai nu spala copilul decat o data pe luna pe cap sau vaaai, nu perie copilul"....well, eu mi-am spus opinia si am dat un sfat personal, eu asa aplic si e ok, deci : fara atata spalat si periat si legat parul in n-spe moatze stranse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

Fetita mea implineste 6 ani in octombrie,si vreau sa va spun ca o spal si eu cam tot la doua saptamani,are parul pana la fundulet , firul subtire si aveam probleme cu pieptanatul....dar am descoperit un spray de la Schwarzkopf-hair repair roz ,dupa baita pe parul ud ii dau bine peste tot il usuc bine si o pieptan si nu mai avem probleme....sper sa fie de ajutor.Spray-ul e sub forma unui spray obisnuit,transparenta sticla si eu am luat de culoare roz.
Am pus si cateva poze cu fetita...si mai mica ....si recente

http://s587.photobucket.com/albums/ss312/yula94/?action=view¤t=81b8a619.pbw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

Aaaa....am uitat,dupa baita inainte de clatire ii dau pe par cu masca regeneratoare pe baza de placenta italiana,o gasi-ti la majoritatea centrelor de parfumerie si nu este scump,un kg este 13-14lei,o las 5 min si apoi o clatesc o sterg bine si dau cateva pufuri de spray de la Schwarzkopf,o usuc si gata cu descurcatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Scriu si eu la subiectul acesta, poate sunt mamici care ma pot ajuta cu un sfat.
Ana transpira foarte tare in zona capului (ceafa mai ales) si chiar daca nu are parul f lung (ii trece putin de umeri daca intinzi firul) trebuie sa o spal pe cap o data la doua zile pentru ca ii miroase groaznic parul. Imi dati voi o solutie miraculoasa ca sa nu mai transpire atat la cap?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

Ii poti face un test de sudoratie sa vezi daca e ceva genetic,mai auzisem ca poate fi si semne de rahitism daca transpira atunci cand nu e cazul(nu e cald).Altceva nu stiu sa-ti spun....

Mergi la inceput