miopie - de la ce varsta?

miopie - de la ce varsta? | Autor: li_am

Link direct la acest mesaj

Buna,
Baietelul meu are un an si 11 luni si tati are miopie foarte mare, ceva gen 9 si 13, nu vede nimic fara lentile si am citit ca poate fi ereditara. Aveti cunostinta de cat de repede s-ar manifesta (am citit ca apare in cursul copilariei, deci, daca acum nu pare sa aiba nici un fel de probleme - vede bine la distanta, nu e nici o garantie ca nu -i va aparea in anii urmatori?), daca as putea sa aflu de acum, se poate preveni, trata, etc?
Deocamdata incerc sa fac programare la un oftalmolog dar m-ar ajuta ceva informatii, va multumesc.

_________________________________
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

exista oftalmologi specializati pe copii

de tratat sau prevenit mai greu la miopie - doar ochelari

mie mi-au descoperit-o la 6 ani la scoala ca nu vedeam la tabla. si fiind inalta stateam in ultima banca... dar sigur o aveam de mai devreme.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si pe mine ma intereseaza foarte mult subiectul. Sotul meu are si el miopie forte (isi pune lentile de contact cand vrea sa doneze sange:), care a fost descoperita in copilarie. Fiul meu are acum un an si patru luni si tare-as vrea sa aflu la timp...



Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

teodora are miopie, depistata la 3 ani (virsta la care am inteles ca se poate face un control ofta, cind copilul coopereaza) Cred ca ea nu vedea, cums e spune, dintotdeauna... cind se uita la tv statea aproape lipita de ecran, insa pe atunci nu mi am ridicat niciun semn de intrebare. A fost un soc, atunci cind medicul a exclamat "dar copilul asta nu vede deloc!" avea -5 si -4,75... demn de semnalat ca nici eu nici taica sau nu avem nici macar okelari

acum i a m scazut la -4,50/-2,75, dar de vreo 3 ani stagneaza, ceea ce am inteles ca i foarte ok. probabil ca se va opera, dar asta undeva, spre virsta de 20 de ani

ideea pt care ti am spus toate astea, este ca un control ofta cu rezultate bune se face in jurul virstei de 3 ani. or exista si alte metode, mai noi,, nu stiu sa ti spun. iar cit de ereditara este.... iti poti da seama din povestea ei/noastra

pupicei grasunei

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe Giulia am dus-o la control inainte de gradi, pe la 2 ani si 10 luni, cand am reusit sa o convingem sa stea la aparatura de control si recunostea imaginile de la tabla cu usurinta.

Ca vitamine pt ochi, e recomandata luteina - in caz ca va prescrie medicul oftalmolog !

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am dus fetita la control anul asta pe la 3 ani jumate deci.Din fericire n-are nimic desi eu am miopie forte cca -13 . De garantie mie mi-a zis oftalmologul ca daca nu are acum, nici nu va mai avea.

Cu statul aproape de Tv nu va faceti griji prea mari ca si a mea asa statea/sta uneori si tot nu are miopie.Dar poate fi si un semn.

Iar nici parintii mei nu au nici urma de miopie,dar eu m-am nimerit cu miopie forte ... mi-au descoperit-o tarziu,cam pe la 8 ani si aveam atunci in jur de - 2,5 dipotrii. Aveam tendinta sa stau in prima banca ca nu vedeam la tabla,dar taica-meu a observat ca sunt cu ochii bagati in TV si asa m-au dus la control.Cam tarziu, dar pe vremea aia ... sunt nascuta in '70.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Finlanda se face control la 3 ani. Desi sotul are 2 si ceva la copii nu s-a depistat inca. M-ar interesa cum se mosteneste fiindca am in familie cazuri, care au avut nevoie de ochelari din cauza miopiei pe la facultate, nu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

Eu am patru ani de cand port ochelari si am trecut binisor de perioada copilariei. La primul control diagnosticul a fost min. - 1 max -1,5 la ambii ochi, cu recomandarea ochelarilor cu -1 si control peste un an. Anul urmator miopia a crescut min. -1,5 max. -2 concluzia: alti ochelari, control peste un an. Medicul a specificat faptul ca, data fiind varsta, miopia ar trebui sa stagneze nu sa avanseze, dar a ramas surprins cand a aflat ca nu aveam ochelari decat de un an. La urmatorul control am ramas la aceleasi dioptrii. Sunt singura din familie care poarta ochelari, deci miopia poate fi si dobandita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Of,
am fost si noi la oftalmo pt copii, am aflat ca trebuia sa-i fi facut primul control de la 14 luni (noi nu l-am facut, pediatrul nu stie ca sotul meu e miop), in special daca exista factori de risc in familie (diabet, miopie, etc).

oricum am plecat de-acolo plangand, copilul are doar un an si 11 luni si deja e miop, dioptrie -1, plus astigmatism, ce naiba o fi si ala, zicea ceva de 180° nu de 90°, trebuie sa caut pe net, ca nu am nici cea mai vaga idee, oricum nici n-am mai putut s-o ascult, a fost un soc pt mine, chiar nu ma asteptam sa aibe vreo problema... Deocamdata nu i-a recomandat sa poarte ochelari, revenim la control peste 6 luni, dar am inteles ca, dat fiind istoricul familiei (pe linie paterna toti miopi!) cel mai probabil in timp vor creste dioptriile...

Mi-e groaza de stigmatul pe care il poarta copilasii cu ochelari, ca sunt luati peste picior si nu stiu cum sa-mi protejez puiul de cruzimea copiilor... Sotul meu imi povestea ca a suferit foarte mult pana la 15 ani (cand si-a pus lentile de contact). Poate ca sunt un pic nebuna, dar la momentul asta boala in sine ma ingrijoreaza mai putin decat efectele ei in plan social... pe vremea mea copiii cu ochelari erau mereu batjocoriti cu cruzime, poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile...

Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc sanatate atat voua cat si puiutilor vostri!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LI AM imi pare rau de vesti.Astigmatism am si eu dar foarte mic si nici nu se simte la miopia mea mare.Insoteste de multe ori miopia,dar din cate stiu toti copiii mici au astigmatism si abia pe la 3-4 ani se regleaza si la majoritatea dispare.La fetita mea desi nu i s-a descoperit miopie,i-a descoperit usor astigmatism dar mi-a explicat ca poate disparea si in iarna,deci la 4 ani sa merg sa vedem ce si cum.
Si eu am fost strigata cand eram mica "aragaz cu patru ochi" dar destul de rar si de putin,asta desi erau mai rari copiii cu ochelari pe-atunci (am 39 de ani) . Acum sunt tot mai multi copilasi cu ochelari si nu cred sa mai fie asa problema asta.Oricum pe mine nu m-a afectat asta prea tare.Mi-as fi dorit insa sa am lentile de contact in adolescenta, cand doar citeam ca ar exista deja asa ceva ... Eu am purtat lentile abia de la 24 de ani incoace .

Si apropo de miopia dobandita,e si din aia ,dar e miopie mica de maxim -1 / -2 dioptrii ,la care multi nici nu poarta ochelari (sau nici nu stiu ca o au ...)

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

li am acuma atat de multi copii poarta ochelari ca nu mai este ca pe vremea cand eram noi copii.

astigmatismul e o deformare a ochiului care nu mai focalizeaza imaginea unde ar trebui si in general afecteaza tot vederea la distanta, la fel ca si miopia. si eu le am pe amandoua.

oricum, este foarte impotant sa ii faci ochelari ca sa nu creasca si mai mult dioptriile - la mine au progresat pana in clasa a 8a dupa care s-au oprit si am ramas la acelasi nivel de atunci.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput