Cand ati avut primele semne de sarcina?

Cand ati avut primele semne de sarcina? | Autor: mitzura

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a mai discutat subiectul asta, dar mie nu imi merge cautarea, zice ca e dezactivata pentru moment, asa ca va intreb si eu: cand (la cate zile de la conceptie) au aparut la voi primele semne de sarcina si ma intereseaza in mod special despre sani (cand ati simtit tensiune in sani). Sunt nerabdatoare, probabil ca va dati seama, sa detectez un semn cat de mic. La mine ar fi vreo sase zile de la presupusa conceptie si ma gandeam daca ar fi posibil sa apara ceva de acum.
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Mitzura,
poate sa fie diferit de la o sarcina la alta dar atunci de la o femeie la alta...
Eu la primele doua sarcini nu am avut nici o tensiune la sini in primele luni doar la a treia.La prima am stiut ca sint gravida la doua saptamini pentru ca sotul meu fumeaza si nu am putut sa mai suport mirosul de tigara. La a doua pur si simplu am stiut dar nu prea am avut simptome (m-am simtit foarte bine pe perioada graviditatii)iar la a treia intradevar in primele saptamini sinii sau marit extraordinar de mult si ma dureau la cea mai mica atingere.
Poate ar fi indicat sa-ti faci un test acasa.



"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Daca va fi sa fie cu intarziere (Doamne da!), bineinteles ca voi face si un test. Deocamdata e prea devreme. De aceea vroiam sa stiu daca sunt sanse sa fiu insarcinata, in conditiile in care sanii mei n-au nici o problema, sau ar trebui sa-mi iau gandul. Stiu ca la fiecare femeie e diferit, dar e interesant sa aflu cat mai multe experiente.
Multumesc pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Salutare!
Se pare ca VREI un bebe ... Doamne ajuta!
Si eu cred ca semnele difera de la persoana la persoana. Sanii mi s-au marit prin luna a 2-3-a, greturi nu am avut, eram doar putin sensibila la mirosuri, oricum mi-a fost tare bine chiar si in primele luni cand se zice ca e cel mai greu.
Dupa cateva zile de la o posibila conceptie, mi se pare putin ciudat sa ai simtome, dar tot ce se poate ... Din cate stiu eu testele de sarcina sunt mai sigure dupa ziua a 7-10-a de la fecundare, asa ca vezi sa-ti faci un test zilele viitoare. Alte simtome sunt :
-pofta de somn, sau din contra, insomniile;
-urinezi mai des.

Toate cele bune si sa ne zici daca e da sau ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tango spune:

Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai bebele dorit! Eu am avut sanii moi si mici pana in trim 2 de sarcina. In schimb am avut insomnii inca inainte sa stiu ca sunt insarcinata, mergeam des la pisu si-mi era tare pofta de bomboane M&M. Si sa nu uit de arsurile de la stomac :(((

http://community.webshots.com/user/tangorezu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

La mine semnele sunt inca proaspete, imi aduc bine aminte. Sanii au inceput sa doara si sa se umfle abia dupa ce am aflat ca sunt gravi, la vreo 10 zile. Asta desi pe mie ma dureau de obicei cu cateva zile inainte de ciclu. Primul semn a fost foamea si pofta de anumite chestii: peste (acum sa nu-l vad)si TIGARI (desi m-am lasat de fumat acum 8 luni si nu am avut reveniri niciodata). Apoi a inceput mersul la pipi noaptea, dar nu mi-.a dat de gandit,deoarece eram cu fusul orar dat peste cap si credeam ca organismul meu crede ca e ziua in amiaza mare. Cam astea au fost semnele de inceput,inainte de test. Acum, am de toate, ameteli, greturi,etc.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

in legatura cu sanii, nu iti pot zice nimic caci pe mine ma dureau tot timpul si erau inflamati, pt ca luam pilule.
in schimb am avut un ciclu usor si fara dureri si de o culoare maronie si m-a tinut numai 3 zile in prima luna cand se pare ca eram insarcinata si am fost mai obosita ca de obicei si ma simteam cumva mai ciudat, dar am crezut ca sunt doar stressata... Apoi in luna a doua nu am mai putut suporta sa fumez (fumam) si apoi mi s-a facut f greata si imi era greata de la orice, m-am simtit f obosita si fara viata, ciclul mi s-a oprit, in acest moment mi-au facut un test de sarcina ce a iesit pozitiv si m-am lasta de fumat (nici nu mai suportam tigara si nici nu am mai vrut sa fumez).
Acum sunt in luna a noua si abia stept bebelusul.

Sugestia mea, fa-ti un test de sarcina, e f precis si la cateva zile dupa fertilizare, deci 6 zile dupa e cel mai sigur, se decteteaza un hormon hcg care se secreta numai in timpul sarcinii, deci e f precis, eventual poti repeta testul la cateva zile daca nu ti-a iesit pozitiv, daca e pozitiv de la inceput, felicitari o sa aveti un copilas!





allya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

La mine asta a fost primul semn se sarcina, au inceput sa ma doara sanii cam la 12 zile dupa conceptie, adica exact in ziua cand trebuia sa-mi inceapa ciclul. Dupa parerea mea durerea asta nu poate fi confundata cu cea dinaintea ciclului, e mai intensa si sanii sunt mai grei si usor umflati si te dor in special mameloanele.
Am mai observat si senzatia de somnolenta continua si poate o foame ceva mai intensa decat de obicei.

Sper sa auzim de

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Daca esti atat de grabita sa stii cum sta treaba, eu iti propun sa faci o analiza de sange, care este cea mai sigura metoda de a afla care este realitatea. analiza se cheama : "total beta-HCG seric", si costa , la noi(in TM) 450 000 lei. E mult mai scumpa decat un simplu test de sarcina, dar e 100% sigura. Ah, sa nu uit, si aceasta se efectueaza abea la vreo 12 zile de la data ovulatiei, deoarece cantitatea de hormon HCG atat in sange cat si in urina, este f. mica la inceput si nu poate fi relevanta, cu atat mai putin la testul de sarcina din urina care are un prag de sensibilitate mai jos.

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Scuze ca mi-am uitat ideea principala :)
Simptome: sani sensibili si mariti de volum, sensibilitate crescuta olfactiva, urinare frecventa (presupune macar 1 data pe noapte :)), pofta de mancare.... cam atat imi vine in minte acum, cu mentiunea ca difera de la sarcina la sarcina in cazul unei persoane si totodata de la o persoana la alta.


angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Treaba sta in felul urmator. Eu am pierdut o sarcina acum 5 luni, iar acum am inceput incercarile din nou. Daca data trecuta am mai avut cat de cat rabdare (si puteam sa ma gandesc ca lasa, ca mai e si luna viitoare), acum nu mai am rabdare deloc. Data trecuta am inceput sa-mi simt sanii "altfel" din a 8-a zi de la conceptie, iar acum au trecut mai mult de 8 zile si nu simt nimic. Asa ca desi stiu de testele de sarcina, sau de analiza de sange (pentru care e putin cam devreme cred), am vrut sa aflu de la voi daca se poate sa fii insarcinata si sa nu simti in primele zile nimic, ca sa stiu daca sa mai sper luna asta. Am aflat ca se poate, deci mai sper!

Mergi la inceput