mincare pt. cine sufera de ulcer sau gastrita

mincare pt. cine sufera de ulcer sau gastrita | Autor: nik

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Ma confrunt cu o situatie fara iesire: nu stiu ce sa ii gatesc sotului meu care sufera de gastrita (a avut si ulcer, da' de data asta nu e chiar asa de rau). Problema este ca el e "carnivor", nu e fan legume fierte si, in plus, maninca numai sos de rosii (total contraindicat!!!!!!!!). Dati-mi si mie idei ce sa ii dau de mincare, VA ROOOOOG!

Cu multe multumiri,
Nik


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=nik

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adamalex spune:

Ciao Nik,
Argumentu nu este asa de simplu, eu am pe verisoara primara
a sotiei mele ce are cam aceleasi probleme ce are sotul tau.
Este de eliminat imediat mincarururile ce produc acizi rosiile
lamiile, etc, dute la un bun dietolog care va prescrie sotului
niste analize precise de facut ca sa se individueze ce tip de
ulcer si gastrita are sotul tau, numai dupa aceea poti sa faci
diete specifice. Verisoara nu s-a dus la doctor s-a tratat cu
sfaturi si dupa cam 1 an s-a trezit si cu colite, acum saraca
trebuie sa faca niste diete fff drastice maninca fff putine
lucruri.
Deci sfatul meu este cit de repede posibil mers la doctor.
Ciao Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nik spune:

Multumesc de raspunsul promt alex.
La doctor a fot, caci abia saptamina trecuta i-a facut endoscopie. Da' nu i-a specificat exact ce are si ce nu voie sa manince, ci in general: fara sosuri acide si prajeli. Problema mea vine de la faptul ca alea sint mincarurile lui preferate, asa incit eu nu stiu incotro sa o dau, ca nu pot sa il tin toata viata pe supa de pui si friptura de vita sau pui cu piure de cartofi. Si daca ii dau numai friptura ma trezesc cu replica: tu nu mai stii sa faci mincare? imi dai numai uscaturi? Iar mie imi vine sa . Ca in 10 ani de zile, mi-am adaptat stilul de gatit la preferintele lui, iar acuma trebuie sa il schimb .

As aprecia orice idee de genul: "da-i de asta, vezi ii place?" de la persoane care au mai trecut prin asa ceva, sau care au idee cam care ar fi mincarurile mai putin acide.

Toate bune,
Nik

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adamalex spune:

Draga Nik,
de aia ti-am zis sa mergi la dietolog ca este greu de hotarit si
mai ales trebuie stiut exact ce fel de gastrita este sint mai
multe feluri, ulcerele se trateaza in majoritatea chirurgic.
Locuiesti in Belgia si nu o sa ai probleme sa gasesti produse de
regim care dietologul o sa ii prescrie.
Cel putin aici in Italia verdurile si produsele in general ce in
Romania iarna nu se gasesc se gasesc tot anul.
Nu stiu daca ai vreun prieten ce cunoaste produse de omeopatie sint
fff bune mai ales pentru cine are probleme de gen.
Daca obti ce poate minca si ce fel de ulcer are, si la fel de gastrita
pot sa iti dau citeva retete bune, ca sa iesi din impasul pireului
care eu stiam ca produce acizi...vezi de ce este bine consultat dietologul!!! Iti doresc succes si mult curaj vei vedea ca te vei
adapta la noul tip de regim, eu vad pe soacramea ca sa adaptat sa
manince regim stas ca socrumiu ce are diabet.
Ciao,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

DOVLECEI UMPLUTI CU BRANZA

Ingrediente:
250g dovlecei
100g branza de vaci
1 ou
1 lingura de gris fiert in lapte
1 rosie
marar verde
smantana sau iaurt
Se curata dovleceii de coaja, se taie in bucati de 6-7cm, se scobesc de miez apoi se oparesc in apa clocotita. Se amesteca branza de vaci cu oul, grisul si verdeata tocata fin. Se umplu dovleceii cu aceasta compozitie, se pun intr-o craticioara cu felii de rosii deasupra si se dau la cuptor 30 min. Se servesc cu iaurt sau smantana adaugata deasupra.
Pentru ulcer cronic umplutura se prepara fara marar. In loc de branza de vaci umplutura se poate prepara cu branza telemea desarata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Nik,cauta pe forum culinar(culinar.ro forum) si la rubrica: stiati ca ...este scris destul de multe despre ulcer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Nik stiu prin ce treci. Eu am o gastrita hiperacida si la un momemnt dat am descoperit la endoscopie si un polip (o data a fost ulcer deschis dar s-a inchis de la tratament). In crizele acute nu maninc decit uscat (fara sosuri, fara prajeli) - mai mult fiert si inabusit. Cel mai bine imi face friptura (carne slaba) de pui la gratar (eu nu maminc carne de porc). Usor, usor mi-am schimbat stilul de gatit - ciorbele le fac mai dulci, neacrite (sau daca pun ceva le mai las sa fiarba putin) - de fapt ciorbele le pot numi supe. Iar mancarurile la cuptor sau inabusite (fara ceapa calita, fara rantasuri).Aproape am eliminat pastele fainoase, fasole - nu, varza, conopida - foarte rar. Daca mergi la medic iti face o lista lunga cu ce nu ai voie si o lista foarte scurta cu ce mai ai voie. A, si ce mi-a mai facut mie foarte bine - am eliminat bauturile racoritoare acidulate si apa minerala. Nu beau decit apa plata si sucuri naturale. Dulcele concentrat trebuie eliminat neaparat. Eu dupa tratament am avut si un an intreg in care m-am simtit foarte bine si mi-am mai largit gama de mancaruri. Am avut veri in care nu am gustat rosii, ardei si castraveti dar nu sunt o pofticioasa si am rezistat - preferam fara durere decit cu durere si mancare nepotrivita. Nu stiu cit te-am ajutat dar va urez sanatate si aveti grija ca nu-i de joaca cu durerea de stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

PILAF CU CARNE

Ingrediente:
100g carne vita sau pui
75g orez
1 morcov
5g unt
sare (dupa indicatii)
Carnea taiata bucatele se fierbe in apa impreuna cu morcovul. Cand este bine patrunsa, se strecoara supa. In 250ml de supa se fierbe orezul. Cand este fiert se adauga bucatile de carne si untul. Pentru a fi mai atragator ca aspect, deasupra portiei de pilaf se rade morcovul fiert in supa, si daca dieta permite se poate adauga branza de vaci, cascaval sau suc de rosii.
Se recomanda in colita de fermentatie si gastrita hipoacida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

si eu am gastrita... dar la mine buba e ca nici nu s-a putut stabili clar ce am voie si ce nu, nici endoscopie..din cauza bebului din burtica...Si daca nu mananc ce trebuie pt bebe, doare stomacul, pap pt stomac, ce-i fac la bebe???Eu oricum nu mancam sosuri multe si prajeli, prefer friptura la cuptor pe gril, decat prajita..
Si supe..astea-s tare bune..
Mai spuneti..sa invat si eu....si sa-i fie bine lui bebe...

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by Babee

si eu am gastrita... dar la mine buba e ca nici nu s-a putut stabili clar ce am voie si ce nu, nici endoscopie..din cauza bebului din burtica...Si daca nu mananc ce trebuie pt bebe, doare stomacul, pap pt stomac, ce-i fac la bebe???Eu oricum nu mancam sosuri multe si prajeli, prefer friptura la cuptor pe gril, decat prajita..
Si supe..astea-s tare bune..
Mai spuneti..sa invat si eu....si sa-i fie bine lui bebe...

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)


Babee, nu pot sa-ti recomand un anumit fel de mancare dar incearca cu sucuri de fructe si legume, mama mea are o gastrita cronica si s-a simtit mult mai bine band cate un pahar de suc de morcov in fiecare zi. Si cred ca sucurile fac bine si la bebe, asa ca ia-ti un storcator(in cazul in care nu ai) si treci pe sucuri de fructe si legume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Draga Nik,

si eu am fost diagnosticata cu gastrita in urma cu 7 ani.
Dupa toate analizele,doctorul mi-a recomandat sa fac tratament cu "TAGAMET" SAU "CIMETAG" timp de 6 saptamini.Eu ptrintre altele l-am intrebat de dieta asa cum stiam ca se face in Romania,la care el mi-a spus asa: maninca tot ce doresti,daca observi ca ceva nu iti face bine nu mai minca si a doua oara.
Asa am si procedat si dupa tratamentul medicamentos m-am simtit mult mai bine.
Citeodata ma supara stomacul dupa ce maninca cite-o prajeala dar ori ca nu bag in seama ori ca i-au un pansament gastric, la noi se numesc "gastro" si este de diferite categorii,15,20,40.

Eu nu bea deloc bauturi acidulate pentru ca nu imi plac asa ca din punctul asta e o.k.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput