Mici secrete...mari retete:-)

Mici secrete...mari retete:-) | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

Iata cateva idei(poate ca multe sunt banale)
care m-au scos de multe ori din impas ,intrata fiind in bucatarieJ

-odata am facut o placinta cu mere si pt. ca aluatul s-a dovedit a fi
insuficient cat sa formeze si foaia de deasupra,iata ce am facut:am
intins aluatul
cat am putut,dupa care l-am taiat in fasii de aprox. 1 cm latime .
Cu acestea am aranjat
artistic un grilaj de toata frumusetea peste placintica.Cu aluatul de marimea
nucii care mi-a mai ramas,am format un trandafiras pe care l-am
amplasat in mijlocul placintelei. A iesit o placinta nu doar gustoasa,ci si aspectuoasa.
-painea o mentin mai mult timp proaspata si pufoasa pastrand-o in punga de nailon la frigider(asta mai ales pe timpul verii).
-daca totusi am uitat s-o introduc in frigider si s-a uscat,o stropesc cu putina
apa si o tin 3-4 minute in cuptor.O servesc imediat proaspata si aburinda.

-patrunjel,marar,vinete coapte,sosuri si aluat pt. pizza copt pe jumatate,diferite mancaruri care nu-si schimba proprietatile dupa congelare,zeama in care am fiert un pui le pastrez in congelator
si le folosesc la momentul propice,de obicei cand sunt f. grabita si n-am prea mult timp sa gatesc.

Cam astea imi vin acum in minte.Voi ce mai inventati in bucataria voastra?

-


Ortansa-deX mamica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Sa spulber cateva din dilemele Vilmei-ca acum vazui mesajul ei:
adica ce sa faci in caz ca se taie maioneza,
Maioneza se leaga cu un galebenus sau mai multe,dupa caz- de oua
fierte tari-deci,
practic se reiau toate operatiunile de la inceput si pana in momentul
cand ti s-a taiat…maioneza,nu ata.Asta doar in cazul in care te apuci
sa faci maioneza dupa ora de inchidere a magazinelor,caci altfel…orice
gospodina cu capul pe umeri ar da fuga pan’la bacania din colt,unde
cica au adus marfa proaspata.A,se mai poate lega si cu cateva picaturi
de lamaie.


aluatul…depinde ce fel de aluat, frisca,-daca e din aceea la pliculete e
bine sa pui o cantitate de lichid mai mica decat cea inscrisa pe cutie,
iar lichidul sa fie ffff rece.Sau poti sa mai dregi frisca prea apoasa,
introducand-o cateva minute la congelator si apoi ii mai dai o mama
de bataie,pana isi revine…. sa iasa galustele bune-galustele din supica
ies bune daca nu adaugi prea mult gris,deci compozitia sa fie mai
subtire cand amesteci pesmetul cu ouale batute bine-apoi lasi totul sa se odihneasca,timp in care galustele se vor impufosa.Abia dupa aceea iei
cu o lingurita umezita in prealabil din compozitie si o arunci in
supica fiarta de manie,dar nu clocotitoare..
Cand se pune laptele cald/rece....depinde de aluat-cele cu drojdie cer lichide caldute,cele cu praf de copt,bicarbonat de sodiu-cer lichidele reci.


Alte intrebari?:-)



Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Maioneza taiata se poate "drege" cu cateva picaturi de zeama de lamaie, cu cateva picaturi de apa rece sau cu o lingurita de mustar. Eu am incercat cu lamaie si cu apa rece si va spun sigur ca functioneaza. Incercati cu toata increderea. Daca totusi maioneza s-a taiat si nu se poate repara cu nici una din metodele de mai sus, nu aveti de ales: incepeti sa preparati (de la zero) o noua maioneza (cantitate minima) si dupa un timp, in loc de ulei se adauga PUTIN CATE PUTIN din maioneza taiata. Garantat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Pentru ca maioneza sa nu se taie, inca de la inceput adaugati alaturi de ou, un cartof fiert ras pe razatoarea cu ochiuri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

buna, ma bag si eu la galuste: ca sa reuseasca intotdeauna, eu pun la doua oua batute foarte bine, 5 linguri de gris. cind bat ouale, pun un virf de cutit de praf de copt, putina vegeta, apoi adaug grisul cite o lingura in ploaie. le las apoi sa se odihneasca un sfert de ora. apoi moi lingurita in supa care clocoteste si o infierbint. cu ea asa iau compozitia si o pun in supa.
niciodata nu le-am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu trec lingurita prin apa rece inainte de a lua din compozitie, pt. a nu se lipi galustile si a avea o forma frumoasa. Supa nu trebuie sa clocoteasca cand se pun galustile, focul sa fie mic, mic altfel compozitia se imprastie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Despre vinete

initial postat de ciufulici


Secretul ca salata de vinete sa fie cat mai alba ar fi:
-vintele se coc pe flacara la foc iute,
-se curata imediat dupa ce au fost coapte si de lasa la scurs pe un fund de lemn usor inclinat,
-dupa care se bat tot pe fund de lemn cu ajutorul unui cutit de lemn,
- se adauga sare dupa gust, ulei, ceapa si se amesteca totul cu lingura de lemn.
Vinetele albe se gatesc la fel ca vinetele "vinete".

Pofta buna si salata de vinete alba de tot.

Ciufulici

initial postat de Ioana-Anca

Secretul meu ca sa iasa vinetele albicioase la preparare este:storc putina zeama de lamaie,pun sare treptat si le amestec foarte bine.Cateodata mai pun cate un galbenus de ou crud proaspat si-l amestec...iese delicios...ca si cum ar fi cu maioneza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

DESPRE MAIONEZA CU IAURT

initial postat de emoison

Eu fac o maioneza obisnuita, atita doar ca la sfirsit o amestec cu putin iaurt...

Cu bine,
Elena


initial postat de ligia13

da da - si eu fac la fel. fac maioneza si la sfirsit in salata sau ce vreau sa fac pun o parte maioneza si doua parti iaurt.
E super mai ales pentru salata de telina cu pui. Nu e gretoasa deloc.

Mai fac si asha : intr-un iaurt bag un galbenus de ou crud, unul fiert , le amestec si gata asha zisa maioneza de la care garantat nu ti-e rau. (Nu uita de condimente! Iaurtul tre sa fie de-ala tare - de preferat ActiviaDanone sau daca vrei mai gras Cremoso) Faci niste aperitive super si nici nu te operezi de fiere dupa aceea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

DESPRE ICRE

postat Marianar

Zeama de lamaie nu se pune la sfarsit, se pune pe parcursul prepararii, putin cate putin, la fel si apa minerala.
Ceapa se da pe razatoarea mica si se scurge foarte, foarte bine. Daca nu e scursa bine icrele capata un gust amar si devin moi.
Pentru a nu mai fi asa de sarate adaugi gris sau paine (eu nu folosesc paine). La o lingura de icre batute adaugi gris preparat (2 linguri gris si o cana apa ~200-250ml, fierbi si lasi sa se raceasca bine), apoi omogenizezi.
Daca cumva se taie icrele, scurgi uleiul iesit la suprafata, amesteci o lingura de icre cu una de gris, bati bine si apoi adaugi alternativ cand gris, cand icre.
Spor la treaba!




postat de Mazarica

Eu le fac la robot si-mi ies.
Am patit si eu sa nu-mi iasa. Erau foarte sarate, le-am pus in apa, dar a iesit o pasta moale. Cred ca au stat prea mult in apa. Atunci le-am reparat cu o alta lingura de icre pe care am amestecat-o cu miez de paine( de la o felie) , apoi cu ulei + cate o lingura din pasta moale. Pana la urma au iesit bune, nu ca cele din zilele bune, dar f. comestibile.

Mazarica

ICRE DE PASTRAV

postat de oanaesn


Nu se fac salata. Eu fac tartine cu paine (prajita) si unt.

postat de alinam
ca nepoata de pescar imi dau cu parerea, daca le-ai scos tu din peste nu trebuie sa le strivesti, trebuie sa ramana intregi si se prepara astfel: faci o saramura tare ca pentru muraturi si bagi in tifon curat in castronul cu saramura dupa care pui icrele si "le speli" putin in saramura fara sa le strivesti, apoi le pui la scurs in tifon ca pe branzica, le lasi la scurs si dupa ce s-au scurs bine le consumi. in general se papa pe tartine cu unt si cateva boabe de icre.... se prezinta pentru o masa pretentioasa intr-un caston mic pus intr-un castron mai mare cu gheata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CUM CONSERVAM MASLINELE?

postat de Ortansa


Da,ele trebuiesc zdrobite putin si apoi lasate cateva zile(2-3) intr-un castron cu apa.Se schimba apa zilnic.Cel putin asa se procedeaza aici cu maslinele verzi care sunt ffff amare.Apoi se pun in saramura cu cateva feliute de lamaie.
Succes:-) si pofta buna.

Ortansa-deX mamica

postat de scarmanus

...iar inainte sa le mananci cu vreo cateva zile le scoti din saramura, pui boabe de coriandru zdrobite bine, usturoi pisat si putin ulei de masline, amesteci bine si pui intr-un borcanel inchis ermetic, sa se prinda in hora savoarea tuturor ingredientelor.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CRUTOANE PENTRU SUPA

postat de Oana_B

Eu imi amintesc ca am facut mai demult din paine taiata cubulete, uscate in tigaie pe foc, fara ulei.

Oana_B

postat de piatra lunii
Painea taiata cubulete, intr-o tava de aragaz ,se lasa acolo sa se usuce,si sa capete culoare,la foc mic,ba poti s-o mai lasi si dupa ce stingi focul.Mie asa imi plac.

postat de mitub
Paine taiata cubulete, unsa doar cu putin ulei de masline si presarata cu busuioc sau oregan uscat (uleiul e doar ca sa se lipeasca verziturile), cred ca merge bine si cimbrul. Se da la cuptor sa se usuce.


postat de aba
Unge piinea cu unt sau ulei de masline si usturoi (pisat), apoi usuca la cuptor.
Incearca!

Camelia

Mergi la inceput