Bebelusi de mai 2003 (9)

Bebelusi de mai 2003 (9) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna din nou! Korinna, si Emma mea are o tuse seaca...Am inteles ca ar fi bun siropul de patlagina...Ma duc chiar acum sa-i cumpar...
Am dormit vreo ora jumate, acum ne-am trezit...Mami a facut treaba cat a dormit , a spalat ditamai teancu' de vase, a curatat cartofi pentru mancare...A apucat sa faca si un dus!...Acum ne chinuim sa facem kk, nu am facut de alaltaieri...Sper sa nu reinceapa vechile probleme...

_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Azi am fost cu Elena la doctor. Are 7 kg si 65 cm. I-a facut si vaccinul si n-a plans decat dupa ce golise asistenta jumatate de siringa. Tot astazi i-am dat pentru oara cereale(orez). Le-am primit prin posta si am zis sa incerc, ca altfel as mai fi asteptat putin. Au iesit mult mai subtiri decat ma asteptam, asa ca dupa vreo trei incercari cu lingurita, am renuntat si le-am pus in biberon. Le-a papat Elena imediat, dupa care a dormit bine de tot(de la 12 pana acum cateva minute), ceea ce la noi nu s-a prea intamplat in ultima vreme.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi spune:

Pisi, incearca sa-i dai cateva zile sa bea ceai de musetel, noi asa ne-am rezolvat problema pana la urma. Si de cand ii dau cate o banana pe zi face de 2 ori.

http://community.webshots.com/user/lumiy
http://community.webshots.com/user/denisadinescu (poze intalnire)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Hello!
Si noi avem 2 dintisori!!!!! Au iesit amandoi o data! Si manca-l-ar mama de voinic, nu a plans. A fost el nitel mai miriit, dar nu cu mult.
Si dintisorii pe zi ce trece ies mai mult. Aproape ca se vad si cand rade!
Dana Mario, eu nu stiu ce ai cu copilul! Lasa-l in pace, ce daca e putin mai greut? Noi la controlul de 4 luni aveam 8,1kg. Si ii dau numai san. La ce dieta ar trebui sa il trec? Eu nici nu imi bat capul, chit ca imi rupe spinarea! Doar un flacau are mama.
Lumi, tu ii dai o banana intreaga? Eu am zis sa ma joc si eu nitel cu o bucatica de banana, nici un sfert de lingura, mai mult cat linge el, si ii apar atisoare roscate in kk. La tine s-a intamplat asa?
Voi in ce ii mai tineti de acum? Ca eu nu mai stiu in ce, in scaunelul care il aveam, aproape ca nu mai sta, vrea sa se dea jos
Pe pat nu mai incape discutie, ca il ia la treierat.
Ar fi prea mic de pus in mergator? Acu, nu ca vreau sa mearga, dar caut un loc cat de cat mai sigur sa nu cada.
Eu ma gandesc sa ii fac vaccinul de meningita, dar nu stiu cat e de bine.

Va dorim numai bine si la cati mai multi dintisori fara dureri,
Dani si Cristinel cel soricel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Fetelor, mai stie cineva adresa aia unde gaseam graficul cu cresterea in greutate? Am tot cautat-o in partea a 9, dar nu dau de ea si nici timp nu am.
Nici Ilincuta nu face kk, acum ca am inceput diversificarea, face si tare si rar, ieri a facut exact o maslinuta mica, atat, si alaltaieri nimic. Am inceput sa-i dau si suc de portocale si tare ii place, dar la kk nu ajuta. Am incercat si eu cu ceai de musetel, a baut aproape o cutie de la Milupa si degeaba. Acum i-am pregatit doua prune pisate si ma duc sa i le dau apoi iesim la plimbare. sper sa mai intru si deseara pe net dar nu stiu daca reusesc.
Pupici, Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi spune:

Dani, da, ii dau o banana intreaga pasata si mai nou amestecata cu 2 biscuiti PetitBeure (asta de 3 zile). Dupa banana goala urla dupa lapte la maxim o ora. In prima zi cand i-am pus si biscuitii a dormit 5 ore neintoarsa.
Dana, graficul e aici: http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm

Fetelor ce parere aveti de sucul Tedi? Eu am sa-i dau azi putin de proba (diluat 1:1 cu apa fiarta si racita); zice tac'su ca l-a analizat atent (continutul de pe eticheta) si pare a fi bun si pentru ea. Sper sa-i placa.

Pupici,
Lumi si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Multumesc, Lumi, suntem aproape de limita maxima. Despre sucul Tedi am o parere buna daca e vorba sa-l bei tu sau un copil mai mare, dar pentru bebeii nostri nu stiu cat e de bun, nu cred ca e % narural chiar daca asa se lauda, dar steril? Mai bine fa-i tu suc din fructe proaspete, ce gasesti mai dulce (piersici, pere, mere, prune) ca sa nu trebuiasca zahar. Tedi are zahar si probabil si conservant.
Biata mea micuta, s-a scremut saraca o jum. de ora de credeam ca-i ies ochii si era rosie la fata. Cand ma uit sa vad ce a "produs", o maslina mai mare, tare. Pampersul nici nu era murdar. Asta dupa suc de portocala si prune pasate. Maine ii dau si para cu prune si daca tot nu se rezolva ii dau telefon doctorei.
Pepene galben putem sa le dam? A incercat cineva?
As vrea sa incep si cu supica de legume, poate legumele fierte o vor ajuta sa iasa afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Cita diversitate la mincare!!!
Noi n-am inceput decit cu cereale (orez) la o masa seara.
Aseara dupa 2 lingurite de cereale a dormit pina la 5 dimineata ca de obicei se scula la 3.

Ieri am cumparat un borcanel de banane sa-i dau doar sa vad si eu daca-i place ca gust si pot sa spun ca dupa o lingurita de piure de banane n-a mai vrut in ruptul capului lapticul a trebuit sa-i dau ceai sa astept jumatate de ora sa-i treaca gustul de banane ca sa mai accepte lapticul (care ce-i drept are si un gust infect).
Ce sint eu nedumerita si tot nu gasesc pe internet dupa ce deschid un borcanel cu piure in cit timp trebuie consumat??
Eu stiam ceva 12 ore dar nu gasesc nimic pe internet si pe borcanel nu scrie nimic.

Si o alta intrebare eu tot continui sa-i dau vitamina D (sint constiincioasa nu) pentru ca inca ii mai dau sin (1/3) formula (2/3).

Voi le mai dati ca undeva citeam si ziceau ca intre 4-6 luni sa-i dai vitamina D numai daca ii dai EXCLUSIX sin.

Parpalak tu ce faci cind incepi serviciul?
Eu trebuie sa ma decid sa dau un raspuns daca sa-l incep in noiembrie,decembrie si nu ma pot decide DELOC.

dana d nu stiu dar nu cred ca-i poti da pepene galben
Uite aici un link cu ce sa-i dai la inceput
"Step1 Beginner jarred food"
http://www.heinzbaby.com/english/pdfs/heinz_feeding_plan.pdf

Va pupici
Dana si Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Am incercat si eu sa vad graficele astea de crestere de care v-am auzit vorbind, dar eu nu am adobe si nu pot sa le citesc.
A trecut foarte bine ziua de azi, tinand cont ca i-am facut vaccinul Elenei. N-a fost bazaita, doar a facut un pic de febra.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Lumi, nu-i da Tedi!!! Am auzit numai lucruri urate despre el...din surse sigure. Nu e suta la suta natural, e facut din esente, are si conservant...Nu ti se pare ca e cam ieftin pentru un suc natural?? Stii ca astea intr-adevar naturale( nici pentru alea nu bag mana in foc) sunt foarte scumpe...Sucul cel mai bun e cel preparat de tine, in casa, din fructe proaspete...

_ella

Mergi la inceput