cum poate fi testat IQ-ul unui copil de doi ani

cum poate fi testat IQ-ul unui copil de doi ani | Autor: claudia75

Link direct la acest mesaj

Este copilul unei prietene si se remarca prin unele abilitati iesite din comun. Desi are doar doi ani (nascut pe 9 iulie 2007), cunoaste tot alfabetul, stie sa citeasca unele cuvinte mai simple, cunoaste semnele de circulatie, stie sa numere pana la 20 etc. Si aceasta in conditiile in care nu i se impune sa invete asemenea lucruri. Cere singur sa i se arate cum sa citeasca si cum sa numere, nefiind interesat de activitati specifice varstei lui. Nu-l intereseaza decat jucariile care il invata sa citeasca si sa numere.

In aceste conditii, ce poate fi facut pentru a fi promovata o astfel de capacitate? Am citit ca in alte tari, se pot face tot felul de teste. Ce optiuni exista in Romania?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Fa-i testul Portage.
Iti recomand "Introducere in psihopedagogia supradotatilor"-Doru Vlad Popovici. Daca o doresti o am in format digital.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia75

Este copilul unei prietene si se remarca prin unele abilitati iesite din comun. Desi are doar doi ani (nascut pe 9 iulie 2007), cunoaste tot alfabetul, stie sa citeasca unele cuvinte mai simple, cunoaste semnele de circulatie, stie sa numere pana la 20 etc. Si aceasta in conditiile in care nu i se impune sa invete asemenea lucruri. Cere singur sa i se arate cum sa citeasca si cum sa numere, nefiind interesat de activitati specifice varstei lui. Nu-l intereseaza decat jucariile care il invata sa citeasca si sa numere.

In aceste conditii, ce poate fi facut pentru a fi promovata o astfel de capacitate? Am citit ca in alte tari, se pot face tot felul de teste. Ce optiuni exista in Romania?

Nu vreau sa va dezamagesc, dar si fi-miu facea toate astea la 2 ani, acum are 7 ani jumate, si nu e geniu. Dar cred ca ar fi bine sa faca o testare. Oricum, cu sau fara test de IQ, e clar ca copilul e dotat si e bine sa fie stimulat in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia75 spune:

Foarte interesant testul...O Da, doresc cartea. Merci mult!
Dar oare exista in Romania o institutie, ceva de genul asta, care sa fie interesata sa descopere copii supradotati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia75 spune:

Inca o chestie care mi se pare iesita din comun este ca poate stie sa scrie cifrele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Activeaza-ti PM-ul te rog.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Exista o institutie (asociatie, fundatie, nush) care se ocupa de supradotati, dar nu stiu cum se cheama. Da pe Goagal dupa Florian Colceag, e un nene matematician care se ocupa de asa ceva, stiu ca se chinuia sa promoveze o lege care sa ii aiba in vedere pe copiii supradotati (nush ce facilitati propunea).

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Foate bine ca stie aceste lucruri. Eu totusi cred ca atentia ii este canalizata spre a invata aceste lucruri decat sprea a avea activitati specifice varstei lui. In general copii copiaza foarte usor unele modele la aceasta varsta.
Despre testul de Iq nu vad cu ce ar ajuta mama sa aiba certificarea faptului ca are un copil superdotat. Pana la urma toate mamele isi vad pui lor cei mai frumosi si destepti copii. Si eu am avut impresia ( si o am in continuare )ca almeu bebe e precoce pentru ca "comunica" foarte bine prin gesturi, sau mai bine zis ii se citeste usor pe fatza ce vrea , si pentru ca David zambea de cand l-am adus din maternitate adica la 1 saptamana.
Cred ca eventual in cazul in care atunci and ajunge la scoala si da semne ca este precoce abia atunci ar fi oportun un test IQ desi eu nu cred ca ar fi ok sa-ti educi copilului spunandu i ca este mai destept ca altii , indiferent cat de precoce ar fi el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

khrisu te rog frumos trimite-mi si mie cartea..daca se poate.
Multumesc mult

www.soranabratu.blogspot.com

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

As dori si eu testul Portage pt sectiunea 3-4 ani. Am gasit acest test on line, numai pt sectiunea 0-1 an. Cum fac? va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Lalilu ca sa ajungi la sectiunea pentru copii mai mari de un an, trebuie sa bifezi tot pentru 0-1 ani, si apoi te duce testul la grupa urmatoare de varsta.

Dar chiar putem avea incredere in testul asta? Eu i l-am facut fii-mii si i-a iesit un IQ de 130 (adica mai mult decat maxim, de la excelent in sus) Geniala lu' mama!
Si chiar l-am facut foarte serios si exact.



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput