Refuz vaccin la nastere in Romania

Refuz vaccin la nastere in Romania | Autor: ruxi

Link direct la acest mesaj

Pentru ca la Timeea, fetita mea cea mica, am avut niste probleme cu vaccinurile (atacuri paroxistice, convulsii) am hotarat sa incerc sa refuz la nasterea lui Victor cele doua vaccinuri care se fac imediat dupa nastere: hepatita B si BCG. As vrea sa i le fac putin mai tarziu, la o luna doua (iar Hepatita B, as face-o si mai tarziu).
Timeea, dupa ce i-am decalat vaccinurile la varsta mai mare si nu i-am mai facut formulele cate 5 sau 6 intr-unul, ci am incercat sa le facem pe cat posibil cat mai putine intr-un singur vaccin, nu a mai avut probleme.
Ma macina foarte tare problema asta, am pregatit deja o hartie in care imi asum pe proprie raspundere refuzul de a face la nastere aceste 2 vaccinuri, pe motivele mai sus amintite. Insa mi-e tare teama ca nu voi avea ce sa fac cu ea...As vrea sa stiu daca a mai incercat cineva sa faca acest lucru si ce sorti de izbanda a avut.

multumesc


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Si eu am facut la fel ca tine tocmai pt ca mi s-a parut prea mult sa vaccinez copilul de la nastere, iar vaccinurile combinate mi s-au parut a fi mult prea mult pt un copilas.

Asadar am facut hep B la 2,4 si 6 luni. Celelalte vaccinuri le-am facut separat pe componenente, cate 3 o data la distanta de 2 saptamani, astfel: 2 luni primele 3, 2.5 luni urmatoarele trei, 4 luni, 4.5 luni, 6 luni, 6.5 luni.
Vaccinul ROR il voi face la fel, cele trei componenete separate la distanta de 6 luni intre ele. Sper ca producatorul Merk sa reia productia vaccinurilor separate, intelesesem ca la ora actuala se gaseste numai vaccinul combinat.

Eu cred ca nu ar trebui sa ai probleme, la urma urmei e copilul tau.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Multumesc Mara pentru raspuns,

Mi-e teama, fiindca suntem in RO, fiindca voi naste intr-o maternitate de stat, fiindca ma astept sa mi se raspunda ca ei au niste protocoale si ca nu pot/vor sa tina cont de orice mamica care are alta parere, chiar daca-i vorba de copilul meu si nu al lor...
De aceea ar fi fost extraordinar daca as fi gasit pe cineva care sa fi reusit sa faca asta in Romania..


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Sincer, nu cred ca vei avea mari sanse de reusita. Poate daca nasteai la un spital privat era altceva, dar asa.... Sa dea DD sa fie cum vrei tu, dar eu nu-s asa optimista. Nastere usoara!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii si zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ruxi,

Vin si eu cu ideea ca ai putea sa le spui ca in alte tari nu se mai face bcg-ul,ei de ce-l mai fac?

De ce se face cel de hepatit b la nastere?Aici se face incepind cu 2 luni jumatate.

Daca iti asumi raspunderea nevaccinarii,ei ce probleme mai au?
Succes si sa ne tii la curent!
Felicitari pt baietel!
Eu te tin minte de prin 2001-2002,cind eram burticoase cu fetele.De curind am nascut si eu un baietel dar tu ai fost mai harnica,mai ai inca o fetita intre timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

N-as vrea sa te descurajez, dar mie nici nu mi-au zis cand l-au vaccinat. M-am trezit la externare cu carnetul de vaccinari si 2 stampile. Si stateam cu bb in salon! Mi-a zis ca il ia "pentru analize". Bine ca n-am avut probleme!

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina



Vin si eu cu ideea ca ai putea sa le spui ca in alte tari nu se mai face bcg-ul,ei de ce-l mai fac?







Fara sa intentionez o polemica vreau sa raspund strict la intrebarea ta . Se face inca la noi in tara deoarece incidenta tuberculozei are cote absolut ingrijoratoare la noi.Aceasta este boala pe care BCG-ul o combate. Si sunt extrem de multe cazuri active, in tratament in acest moment in Romania.Si daca autoarea naste in tara noastra pe acest vaccin poate nu ar trebui sa il refuze sau sa il amane.
Nu este usor sa iti vezi copilul luand 6 luni tratament profilactic cu antibiotice puternice deoarece a avut nenorocul sa fie in acelasi spatiu cu un purtator activ de bacil Koch.

Dar este doar o opinie absolut personala .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui Alina



Vin si eu cu ideea ca ai putea sa le spui ca in alte tari nu se mai face bcg-ul,ei de ce-l mai fac?







Fara sa intentionez o polemica vreau sa raspund strict la intrebarea ta . Se face inca la noi in tara deoarece incidenta tuberculozei are cote absolut ingrijoratoare la noi.Aceasta este boala pe care BCG-ul o combate. Si sunt extrem de multe cazuri active, in tratament in acest moment in Romania.Si daca autoarea naste in tara noastra pe acest vaccin poate nu ar trebui sa il refuze sau sa il amane.
Nu este usor sa iti vezi copilul luand 6 luni tratament profilactic cu antibiotice puternice deoarece a avut nenorocul sa fie in acelasi spatiu cu un purtator activ de bacil Koch.

Dar este doar o opinie absolut personala .

A,ok,Lala,scuze.Recunosc ca nu mai am idee care mai e incidenta tuberculozei in Ro,ma voi uita si eu pe net,macar pt informare personala.Aici nu se mai face de f multi ani.

Monnvas,fantastic,cum sa-ti ia copilul si sa nu-ti spuna ca ii fac vaccin?Mi se par lipsiti de responsabilitate,eu as fi vrut sa fiu de fata sa vad cum ii fac,de unde scot serul si seringa,tot.Aici nu se fac vaccinuri in maternitate dar pt restul testelor m-au intrebat si pus sa semnez dinainte si am mers si eu sa vad ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Multumesc fetelor de raspuns.
Cel mai teama mi-e de vaccinul de hepatita b. Si intradevar in spitalele de stat din Romania ti-l iau si-l vaccineaza fara sa-ti spuna nimeni nimic. De fapt, pe unul dintre ele il fac la maxim 2 ore imediat dupa nastere, l-ai nascut, ti l-au luat sa-l curete, cantareasca, etc si apoi ti-l aduc peste o ora-doua gata vaccinat :(
Intradevar incidenta tuberculozei este mare la noi in tara fata de alte tari. Intre 2002 si 2007 insa a scazut foarte tare si la noi in tara. Am ales municipalul tocmai pentru ca, copilul sta tot timpul cu mama in salon, si eu voi avea o rezerva doar pentru noi.
As fi vrut ca Victor sa faca macar 2 luni si apoi sa i le fac, mi se pare traumatizant, nici nu apuca sa vina bine pe lume, sa se adapteze cat de cat, ca hop 2 vaccinuri sa-i bulverseze sistemul imunitar.
Si intradevar, in alte tari vaccinul de hepatita b se face incepand cu 2 luni...
Din raspunsurile de pana acum inteleg ca nimeni nu a incercat ce vreau eu sa incerc :)...inca mai sper...

Buna, Alina,si eu te tin minte, de cand eram doar o mana de fete pe dc si ne stiam toate intre noi; eu am fost mai harnicuta intradevar, am in curand 3 copilasi daca mi-ar fi spus cineva dupa Timi ca voi mai avea un bebe as fi zis ca nu stie ce vorbeste, dar uite ca surpriza pe care ne-a rezervat-o DD, mai are un pic si se concretizeaza, sunt fericita. Multumesc de urari! Felicitari si tie pentru cei doi copii minunati


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Ruxi, eu am vecina care a nascut in Cluj, la stat si a refuzat vaccinarea. Nu s-a intamplat nimic, in afara de putina vorbarie cu asistenta, dar atat ea cat si sotul au fost fermi pe pozitie. Asistentele i-au spus ca au mai avut cazuri similare... deci se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Pe fetita am nascut-o intr-o clinica privata si am refuzat vaccinarea. M-au pus sa semnez pe biletul de iesire ca refuz vaccinarea. In romania nu sunt obligatorii vacinarile, teoretic nu au cum sa te forteze sa-l vaccinezi. Dar am fost tare pe pozitie pt ca, ce-i drept, neonatologul a incercat sa bage frica in mine ca sa ma determine sa ma razgandesc. aaa si daca nu specificam din prima ca nu doresc vaccinarea mi-o intepau fara sa-mi ceara acordul. Pe baietel l-am nascut la euroclinic iar politica spitralului era alta..au venit sa ma intrebe daca sunt de acord cu vaccinurile.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput