legatul Picioarelor la bebelus

legatul Picioarelor la bebelus | Autor: Liliana82

Link direct la acest mesaj

Am o mare problema... Toata lumea , (adica ai batrani ), ma bate la cap sa-i leg picioarele odorului ca sa nu fie cracanat cand va fi mare.
La vizita am intrebat pediatra daca sai leg sau nu picoarele iar ea mi-a raspuns sa fac cum cred eu dar ea considera ca nu e necasar. Asa ca in loc sa ma scoata din ceatza... mai rau a alimentat discutiile dintre mine si mama ,principalul sustinator al legatului picioarelor, care imi tot spune ca eu am o minunatie de picioare datorita faptului ca ea m-am legat cand am fost mica.. iar eu ii spun ca aceste "picioare" sunt rezultatul orelor de gimnastica si inot pe care le-am facut in timpul scolii .
Chiar ies cracanati copii daca nu le legam piciorele?
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Cum adica sa-i legi picioarele?

Eu am doua fete, prima are 3 ani si are picioare perfect drepte ,habar nu aveam ca se leaga copiii la picioare!
Doamne ce babe nebune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


ionica Se face copilul sarmaluta cu scutec, iar apoi se leaga cu fasa.
Asa insista si mama mea, sa-l infas pe junior cat a fost mic, tot din acelasi motiv, sa nu aiba picioare cracanate. Normal ca nu am infasat copilul, nici nu l-am legat cu nimic si are picioarele drepte.(asta mai lipsea copilului la peste 30 de grade).
Din ce am citit la momentul respectiv pe net, legatul picioarelor nu are nici o legatura cu faptul ca acestea cresc drepte sau nu; daca mai tin bine minte, este genetic.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)



Bazar pentru Mihaita Bogdan Sebi Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Picioarele copiilor se stramba in caz de rahitism( lipsa de calciu si vit. D)
Nu are nici o legatura cu nici un legat. Daca are o alimentatie corecta, primeste vit D3 (vigantol presupun ca ii dai), atunci o sa aiba picioare drepte.
Teoria asta cu legatul picioarelor e o prostie. Din contra, legatul picioarelor agraveaza o eventuala displazie de sold. Propunei mamei tale cand mai vine cu insistente de astea sa o legi pe ea strans vreo jumatate de ora, sa vada cat de bine se simte si apoi sa mai recomande asa ceva. Lasa puiul sa se miste in voie!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cred ca trebuie sa ignori cu desavasire ideile astea traditionalist-po***are.

apropo, dupace am nascut baiatul, vine soacra in prima vizita, avea cam 1 luna, scoate din geanta o fasa lunge de 2m, ia o paturica, infasoara copilul in ea si-l leaga fedeles ca la armata. el urla si eu nu stiam ce are....intru in camera, am crezut ca pic jos....nu va spun ce-a urmat. mai ca-mi venea s-o bat pe soacra

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

ionica " baba aia nebuna" e maicamea
Kid Si eu cred ca nu are nici o legatura forma picioarelor cu legatul .
Eu cred ca am picioarele frumoase (lungi si drepte) nu ca m-a legat mama ci pentru ca am facut sporturi care mau ajutat sa cresc si sa ma dezvolt armonios. Si asa incerc sa o conving sa inteaga asta.
Si cand imi vad juniorul cat de frumos si relaxat doarme ca broscuta si cat de dulce e cand se trezeste si da din picioruse si din maini parca nu imi vine sa ma apuc sa l leg la picioare...
oricum eu ii inchid gura mamei cand incepe cu teoria picioarelor drepte spunandu-i ca atnci cand am nascut eu media de nasteri a fost de 5 fete la 1 baiat asa ca cu siguranta nu va ramane juniorul meu fara admiratoare cand va fi mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

laura baiatu meu acuma are 3 saptamani si e alimentat cu aptamil digestiv.. Doctorita pana acum nu mi-a prescris nimic de vigantol.. ( decat glicerina pentru gurita...
Seara in lapticul de seara ii mai dau dupa caz medicamente de colici
De la ce varsta se dau vitaminele alea .? saptamana viitoare are vizita la doctor ( adica dupa 27 cand face O luna) pentru niste vaccinuri am inteles. Sa stiu si eu ce sai spun, sau ce e necesar pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Picioarele drepte nu au legatura nici cu legatul si nici cu sportul. Este vorba strict despre oase si ele se stramba in caz ca bebe are rahitism cand incepe sa mearga si exista greutate pe niste oase moi. Rahitismul la varste foarte mici (de altfel destul de rar) nu se manifesta prin strambarea picioarelor. Iarasi, sportul nu ajuta la forma oaselor ci la muschi, e alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Vigantolul se da de la 14 zile de viata cate 2 picaturi pe zi pana la varsta de 1 an, pentru profilaxia rahitismului. Ma mir ca tu atat de informata despre (dez)avantajele alaptarii ai sarit peste aceasta informatie Si chiar, nu ai incercat nici macar putin sa-ti alaptezi puiutul? Nici macar cu colostrul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Liliana, mie mi-au dat sticluta de vigantol cand am iesit din maternitate. Intreaba medicul (desi ar fi trebui sa iti spuna deja) despre vigantol. Se dau in mod normal 2 pic/zi (in fiecare zi) pana la 2 ani, apoi zilnic doar din septemrbie pana in aprilie. Intreaba pediatrul!




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Seara in lapticul de seara ii mai dau dupa caz medicamente de colici


Nu te intreb de ce nu-l alaptezi, probabil ai motivele tale si nu vreau sa deschid o noua discutie pe tema asta. Ce vreau sa-ti sugerez este sa-i dai ORICE medicament pe care-l va avea de luat in altceva decat in lapte, pentru ca risti sa schimbe gustul laptelui si sa ti-l refuze, sau sa nu ti-l bea pe tot si sa nu-si ia doza corecta de medicament. Da-i-l direct in gurita sau intr-o lingurita de apa sau, ceea ce foloseam eu mai des, intr-o seringa de plastic de la nurofen sau panadol, care e si gradata. Picaturile i le dadeam intr-o lingurita cu varf de silicon, care e moale si nu-i raneste gurita.

Despre picioare si Vigantol am aceeasi parere cu fetele, NU trebuie legat si DA, i-am dat Vigantol de la 14 zile, pana atunci se considera ca ii ajunge doza primita in spital sau are rezerve de la mama.

Cat despre parerile "babelor", pregateste-te sufleteste sa te lupti cu multe prejudecati, chiar daca vin de la mama ta ! Si, ca un facut, toti au muulta experienta cand e vorba de bebelusi, dar cum creste copilul si are diverse probleme, toti se dau deoparte si "parintii sunt singurii vinovati, ca nu l-au crescut cum trebuie !"

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput