urgenta! febra mare, convulsii

urgenta! febra mare, convulsii | Autor: ileanaghika

Link direct la acest mesaj

fetita mea de 1 an si 11 luni, a facut febra mare si convulsii. A venit echipa Smurd intr-un minut, i-a dat primul ajutor, apoi au chemat alta ambulanta cu un doctor si a fost dusa la spital. Febra a continuat si dupa 24 ore a vomitat si au inceput scaune moi, aproape diareice.Inca nu stim ce are. este in terapie intensiva la toxicologie. Acum o luna a fost in spital cu febra mare si varsaturi. Cele 2 pusee ar putea avea legatura? Ar putea fi o infectie cu un germen de la animalele de companie? Stie cineva?A mai trecut cineva prin asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inainte de febra a avut tratament pentru ceva? Acum o luna ce afectiune a avut?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna, Ileana!

Nu stiu in ce masura te poate ajuta, dar eu am patit ceva de genul asta cu puiul meu care acum are 4 luni si o sapt.; pe cand avea 2 saptamani de viata au inceput convulsiile....urate, asemanatoare intrucatva cu cele provocate de epilepsie: convulsii, agitatie mare, se incorda de spate si se dadea pe spate, isi incorda manutele si piciorusele si incepeau sa-i tremure usor manutele; de asemenea, dadea impresia ca vrea sa inghita ceva si nu putea;varsaturi; in timpul crizelor scotea saliva multa la gurita, dar aceasta nu avea consistenta spumei; am fugit cu ea la Grigore Alexandrescu; dupa analize , consultatii si investigatii facute de 4 medici (era mult prea mica.........), au venit rezultatele: hipocalcemie severa; nivelul de calciu din organismul ei era mult sub nivel normal, spre jumatate....i-au potolit criza cu fenobarbital , i-au montat branula si i-au administrat calciu prin injectomat...
Dupa cateva zile de tratamente si supraveghere (zile in care i se lua sange si de doua ori pe zi pt a verifica nivelul de calciu si daca asimileaza) a ajuns la nivel normal conform varstei.
Si noi am banuit vreun microb de la catelul din casa (caci avem si asa ceva), dar s-a dovedit a fi altceva.
Daca ajuta cumva, la spital , dr care ne-a ajutat enorm puiul (pt ca a depistat in timp scurt, a diagnosticat corect si a rezolvat problema) dr se numeste Carasava Laura.
Rabdare, incredere si liniste pt tine!
Sanatate multa puiului tau!


Cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cellia78

Buna, Ileana!

Nu stiu in ce masura te poate ajuta, dar eu am patit ceva de genul asta cu puiul meu care acum are 4 luni si o sapt.; pe cand avea 2 saptamani de viata au inceput convulsiile....urate, asemanatoare intrucatva cu cele provocate de epilepsie: convulsii, agitatie mare, se incorda de spate si se dadea pe spate, isi incorda manutele si piciorusele si incepeau sa-i tremure usor manutele; de asemenea, dadea impresia ca vrea sa inghita ceva si nu putea;varsaturi; in timpul crizelor scotea saliva multa la gurita, dar aceasta nu avea consistenta spumei; am fugit cu ea la Grigore Alexandrescu; dupa analize , consultatii si investigatii facute de 4 medici (era mult prea mica.........), au venit rezultatele: hipocalcemie severa; nivelul de calciu din organismul ei era mult sub nivel normal, spre jumatate....i-au potolit criza cu fenobarbital , i-au montat branula si i-au administrat calciu prin injectomat...
Dupa cateva zile de tratamente si supraveghere (zile in care i se lua sange si de doua ori pe zi pt a verifica nivelul de calciu si daca asimileaza) a ajuns la nivel normal conform varstei.
Si noi am banuit vreun microb de la catelul din casa (caci avem si asa ceva), dar s-a dovedit a fi altceva.
Daca ajuta cumva, la spital , dr care ne-a ajutat enorm puiul (pt ca a depistat in timp scurt, a diagnosticat corect si a rezolvat problema) dr se numeste Carasava Laura.
Rabdare, incredere si liniste pt tine!
Sanatate multa puiului tau!


Cecilia

Presupun ca nu ati avut treaba cu febra. Mai sus se pare ca este un efect al febrei. Sunt cazuri diferite total care au un punct asemanator convulsiile (insa si acelea probabil difera ca si forma concreta)

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Inainte de febra a avut tratament pentru ceva? Acum o luna ce afectiune a avut?
Acum o luna a avut doar febra si varsaturi
Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui cellia78

Buna, Ileana!

Nu stiu in ce masura te poate ajuta, dar eu am patit ceva de genul asta cu puiul meu care acum are 4 luni si o sapt.; pe cand avea 2 saptamani de viata au inceput convulsiile....urate, asemanatoare intrucatva cu cele provocate de epilepsie: convulsii, agitatie mare, se incorda de spate si se dadea pe spate, isi incorda manutele si piciorusele si incepeau sa-i tremure usor manutele; de asemenea, dadea impresia ca vrea sa inghita ceva si nu putea;varsaturi; in timpul crizelor scotea saliva multa la gurita, dar aceasta nu avea consistenta spumei; am fugit cu ea la Grigore Alexandrescu; dupa analize , consultatii si investigatii facute de 4 medici (era mult prea mica.........), au venit rezultatele: hipocalcemie severa; nivelul de calciu din organismul ei era mult sub nivel normal, spre jumatate....i-au potolit criza cu fenobarbital , i-au montat branula si i-au administrat calciu prin injectomat...
Dupa cateva zile de tratamente si supraveghere (zile in care i se lua sange si de doua ori pe zi pt a verifica nivelul de calciu si daca asimileaza) a ajuns la nivel normal conform varstei.
Si noi am banuit vreun microb de la catelul din casa (caci avem si asa ceva), dar s-a dovedit a fi altceva.
Daca ajuta cumva, la spital , dr care ne-a ajutat enorm puiul (pt ca a depistat in timp scurt, a diagnosticat corect si a rezolvat problema) dr se numeste Carasava Laura.
Rabdare, incredere si liniste pt tine!
Sanatate multa puiului tau!


Cecilia

Presupun ca nu ati avut treaba cu febra. Mai sus se pare ca este un efect al febrei. Sunt cazuri diferite total care au un punct asemanator convulsiile (insa si acelea probabil difera ca si forma concreta)

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Febra....era in stare de sufebrilitate, asa au spus medicii; febra oscila intre 37.7 - 38; au zis ca nu e febra...
Da, si eu ma gandeam ca nu pare a fi la fel; dar ma gandeam si la faptul ca sunt de cautat si alte motive..........si noi banuiam (si medicii) ca ar o infectie, un microb; cand colo..........
Ce nu-mi "convine" mie la cazul nostru este faptul ca nici in ziua de azi nu avem idee de la ce sa fi fost hipocalcemia; in conditiile in care in sarcina m-am "purtat" mai mult decat exemplar, am respectat indicatiile medicului, dupa nastere nu am alaptat decat 2 zile, tratamentele medicamentoase la mine sunt excluse.......
In fine....
II multumesc Domnului ca puiul meu a depasit cu bine situatia!

Cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Acum o luna a avut doar febra si varsaturi.
Acum a inceput diareea. Cel putin au localizat febra si stiu de unde sa inceapa. Analizele inca nu au venit, desi e in terapie intensiva la toxicologie la Grigore Alexandrescu.Suntem foarte ingrijorati.Ce ar putea sa aibe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

imi pare rau ca nu te pot ajuta cu sfaturi,dar vreau sa urez insanatosire grabnica fetitei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

multumesc, suntem disperati.nu ni-au spus inca nimic. nu stim e are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

I-au facut analize si pt rotavirus? Acest virus poate provoca febra, voma si scaune diareice.

Multa sanatate!


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanaghika

Acum o luna a avut doar febra si varsaturi.
Acum a inceput diareea. Cel putin au localizat febra si stiu de unde sa inceapa. Analizele inca nu au venit, desi e in terapie intensiva la toxicologie la Grigore Alexandrescu.Suntem foarte ingrijorati.Ce ar putea sa aibe?

Care a fost atunci diagnosticul?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput