Mers de rata sau Platfus!

Mers de rata sau Platfus! | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Pitica mea de doar 3 ani a inceput de cateva zile sa-mi spuna ca o doare piciorul stang si merge ca o rata schioapata.

I-am analizat picioarele si am realizat ca are inceput de Platfus,lucru care pana acum nu l-am sesizat.

Ma duc acum la pediatru,el spune ca trebuie sa o vada de urgenta si sa-i prescrie papuci ortopedici,ma intreb,cum se face ca pana acum nu a avut nicio problema?

V-ati confruntat cu asa ceva?

Poate sa coincida cu suprimarea chilotilor absorbanti? de 3 saptamani este curata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Am vazut azi pediatru si mi-a recomandat sa facem gimnastica de recuperare ori ghetute ortopedice daca nu vede inbunatatiri.

O zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Cum sa coincida cu suprimarea chilotilor absorbanti?

Si al meu baiat are un pic de Platfus (plus genuu valgum), dar a fost depistat destul de devreme si i s-au prescris talonete in pantofiori. Acum nu mai poarta taloneta separat, dar cand ii cumpar incaltari am grija sa ii cumpar din aceeia care au ridicatura aceea la interior si tocuri cu cativa milimetrii mai inalti decat talpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela603 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Am vazut azi pediatru si mi-a recomandat sa facem gimnastica de recuperare ori ghetute ortopedice daca nu vede inbunatatiri.


Buna,

Fetita mea are 6 saptamani si a stat cu talpile putin strambe in burtica motiv pt care neonatologul din maternitate mi-a spus ca este predispusa la platful si mi-a recomandat sa merg la un medic ORTOPED...nu am ajuns inca dar ma gandeam sa-ti spun ca poate e mai bine sa mergi si tu la un ortoped..

Izabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Azi i-a-am facut amprente pentru talonete ,saptamana viitoare le pune in papuci!
Sper sa-si revina,oricum e haioasa cand merge,zici ca-i ratza

Mergi la inceput